Aussie po RBA klesá; na japonský jen působí rostoucí výnosy US dluhopisů

Australský dolar v úterý smazal počáteční zisky poté, co tamní centrální banka (Reserve Bank) přišla s očekávaným zvýšením úrokových sazeb o půl procentního bodu, nikoli však s jestřábím výhledem, jak někteří doufali.

Jen se kvůli růstu výnosů amerických státních dluhopisů posunul zpět k 24letému minimu vůči zelené bankovce, zatímco euro se posunulo výše a přidalo určitý odstup od pětiletých minim.

Australský dolar si po obchodování na úrovni 0,6895 USD na začátku dne pohoršil o 0,09 % na 0,6820 USD.

Obchodníci i analytici předpovídali na úterý druhé zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů v řadě. Guvernér Philip Lowe před zasedáním uvedl, že se bude rozhodovat mezi zvýšením o čtvrt a půl procentního bodu, ačkoli zvýšení o 75 bazických bodů, které minulý měsíc provedl americký Federální rezervní systém, podpořilo spekulace, že RBA bude muset být agresivnější.

„Došlo k malému zakolísání australské měny, protože prohlášení zřejmě potvrdilo, že pokud rada RBA skutečně diskutovala o jiné možnosti než o 50 bazických bodech, které jsme dostali, bylo to 25 bazických bodů, které guvernér Lowe naznačil před několika týdny, a nikoli 75 bazických bodů,“ uvedl stratég Westpac Sean Callow.

„Žádný obrat ve stylu FOMC k agresivnějšímu zpřísňování na poslední chvíli.“

Mezitím americký dolar vzrostl o 0,4 % na 136,23 jenu a získal podporu díky silnému odrazu výnosu desetiletých státních dluhopisů, který v úterý v Tokiu vyskočil až na 2,9780 % z nejnižší hodnoty od května, 2,7910 % v pátek.

Zdroj: Unsplash

V pondělí se se státními dluhopisy neobchodovalo, protože americké trhy byly zavřené kvůli svátku 4. července, což také snížilo objemy na měnových trzích.

Dolarový index – který měří dolar vůči šesti hlavním partnerům – se pohyboval přibližně na úrovni 105,15 poté, co pondělí zakončil převážně beze změny.

V pátek vzrostl až na 105,64, čímž ohrozil dvacetileté maximum 105,79 dosažené v polovině června.

Euro, které má v indexu největší váhu, vzrostlo o 0,15 % na 1,0436 USD poté, co v pondělí skončilo přibližně beze změny. V posledních dvou měsících naráželo na spodní hranici kolem 1,035 USD, což jsou úrovně nevídané od začátku roku 2017.

Euro získalo podporu z růstu regionálních výnosů poté, co šéf Bundesbanky Joachim Nagel uvedl, že velmi uvolněný postoj Evropské centrální banky (ECB) bude rychle opuštěn a k dosažení inflačního cíle bude možná zapotřebí restriktivní nastavení politiky.

ECB se připravuje na to, že koncem tohoto měsíce poprvé po deseti letech zvýší úrokové sazby.

Politický výhled však nemusí euro dlouhodobě udržet, napsal ve zprávě klientům ekonom trhů National Australia Bank Tapas Strickland.

„Evropa zůstává zaseknutá uprostřed mezi rusko-ukrajinskou krizí a slábnoucí globální ekonomikou,“ uvedl.

„Vzhledem k neutěšené situaci Evropy je těžké vidět trvalou rallye eura, která by mohla udržet sílu USD po delší dobu.“