Tyto technologické akcie jsou dobře připraveny na budoucnost jménem AI

Technologické akcie v poslední době utrpěly ztráty, protože někteří investoři opustili tento sektor a hledali zdánlivě bezpečnější sázky. Hromadný odliv z technologických akcií však způsobil, že některé společnosti – a ty, které dělají velké kroky v oblasti umělé inteligence – vypadají nyní jako dobrá koupě.

Zde je důvod, proč jsou Amazon (AMZN) a Nvidia (NVDA) dvě technologické akcie, které mají v oblasti umělé inteligence ideální pozici.

1. Amazon

Možná si Amazon představujete jako společnost zabývající se elektronickým obchodem, ale jednou z hnacích sil jejího internetového obchodu je umělá inteligence.

Zdroj: Getty Images

Umělá inteligence je zodpovědná za poskytování doporučení a hodnocení produktů na své platformě a za to, jaké nabídky zákazníkům zobrazuje. Společnost využívá AI také pro svou funkci StyleSnap, která umožňuje zákazníkům vyfotit oblečení, které hledají, a okamžitě najít podobné produkty na prodej v jejím obchodě.

Umělá inteligence Amazonu se však nepoužívá jen k online nakupování. Prodejny potravin Amazon Go a Amazon Fresh využívají umělou inteligenci v reálném světě – spolu se senzory a kamerami – ke sledování toho, co si zákazníci přidávají do košíků, a k automatickému účtování poplatků zákazníkům při odchodu z obchodu. Amazon tomu říká technologie „Just Walk Out“ a společnost tuto technologii licencuje maloobchodníkům – včetně Starbucksu – od roku 2020.

To vše je sice působivé, ale asi nejpraktičtějším způsobem, jak Amazon těží z umělé inteligence, je jeho cloudová služba Amazon Web Services (AWS). AWS poskytuje vývojářům a firmám celou řadu nástrojů AI, včetně převodu řeči na text, analýzy obrazu a videa, chatbotů, předpovědí, detekce podvodů a mnoha dalších.

Zdoj: Cnet.com

AWS je hlavním tahounem zisku společnosti Amazon – v posledním čtvrtletí dosáhl tento segment provozního zisku 6,5 miliardy dolarů, což je o 56 % více než v předchozím čtvrtletí. AWS je nejen velmi ziskový, ale je také vedoucí službou cloudové infrastruktury s 33% podílem na trhu.

Vzhledem k tomu, že trh s cloud computingem se do roku 2030 rozroste na 1,6 bilionu dolarů, vedoucí postavení společnosti Amazon na trhu a její včasné zaměření na umělou inteligenci by jí mělo pomoci i nadále těžit z rostoucí poptávky po umělé inteligenci.

2. Nvidia

Společnost Nvidia je díky svým výkonným grafickým polovodičům dlouhodobě lídrem na trhu s herními procesory. Společnost však stále více rozšiřuje své schopnosti v oblasti čipů pro datová centra a umělou inteligenci.

Před několika měsíci společnost představila tři nové čipy pro umělou inteligenci, které jí pomohou udržet si náskok před konkurencí. Nové iterace polovodičů jsou pro Nvidii důležité, protože společnost získává stále větší podíl svých tržeb ze segmentu datových center.

V posledním čtvrtletí dosáhly její příjmy z datových center 3,7 miliardy dolarů – o 83 % více než v předchozím čtvrtletí. Tyto tržby z datových center tvořily 45 % celkových tržeb, zatímco v předchozím čtvrtletí to bylo jen 36 %.

Zdroj: Nvidia

Čipy společnosti Nvidia se používají ve všech oblastech od serverů s umělou inteligencí až po samořídící vozidla a před námi jsou jen další příležitosti. Společnost Allied Research odhaduje, že do roku 2030 bude mít celosvětový trh s čipy pro umělou inteligenci hodnotu téměř 195 miliard dolarů, přičemž v roce 2020 to bylo jen 8 miliard dolarů.

Vzhledem k tomu, že Nvidia je již nyní lídrem v oblasti čipů s umělou inteligencí a že se na tento masivní trh dále posouvá, měla by být schopna expandovat spolu s rostoucím trhem s umělou inteligencí.