Investoři se ptají, zda je investování do kryptoměn nyní opravdu bezpečné

Bitcoin (BTC) byl první kryptoměnou na světě a dodnes je nejznámější. Od svého vzniku v roce 2009 je navíc jedním z nejvýkonnějších aktiv. Vezměte si, že v letech 2019, 2020 a 2021 cena bitcoinu vzrostla o 94 %, 302 % a 60 %.

V obdobích vynikající výkonnosti mají investoři tendenci zahodit veškerou opatrnost. Nyní, když se bitcoinu a alternativním kryptoměnám nedaří, se však investoři začínají ptát, zda je právě teď bezpečné do této oblasti investovat. A odpověď zní ne. Investování do kryptoměn není bezpečné a nikdy nebylo. Tady je důvod.

Problém s kryptoměnami

Zjednodušme si rovnici na její základy. Pokud investujete peníze do kryptoměny, je to proto, že očekáváte, že tato kryptoměna bude mít v budoucnu vyšší hodnotu. Aby se však cena bitcoinu nebo jeho alternativy zvýšila, musí se zvýšit poptávka. Koneckonců hodnota kryptoměny stoupá, když poptávka převyšuje nabídku.

Zdroj: Pixabay

Investování do kryptoměn je proto výrazně ovlivněno tím, co dělají ostatní investoři. A zatím se v roce 2022 dozvídáme, že bezohledné spekulace způsobily nadměrnou část zisků.

Největším viníkem je technologická společnost MicroStrategy, která si na nákup bitcoinu půjčila 2,4 miliardy dolarů. Jednání společnosti MicroStrategy však bylo otevřené a známé. Navíc se zdá, že společnost MicroStrategy je dostatečně kapitalizovaná, aby prozatím splnila podmínky půjčky.

Naproti tomu pákový efekt u drobných a institucionálních investorů byl méně známý a zřejmě i nebezpečnější. Věřitelé, jako je Celsius Network, byli nedávno nuceni zmrazit aktiva, protože likvidita se vypařuje. A kryptografické hedgeové fondy jako Three Arrows Capital zkrachovaly kvůli tomu, že uzavíraly sázky s vysokým pákovým efektem, které se nepovedly. Tyto události dokazují, že se používalo příliš mnoho nezodpovědného pákového efektu.

To je problém pro zodpovědné a dlouhodobé investory do kryptoměn. Neuvážené kroky jiných investorů spustily řetězovou likvidační reakci – ukazuje se, že celý sektor je značně propojený. A tržní kapitalizace bitcoinu a dalších neustále klesá, protože peníze následně odtékají.

Zdá se tedy, že pro mnohé z nich nebyla po bitcoinu a dalších kryptoměnách vůbec skutečná poptávka. Mnozí investoři tato řešení nepřijímali, ale spíše spekulovali na cenu. To zjevně není bezpečné místo pro investování.

Zdroj: AF Photo

Problémy řešené kryptoměnami

Navzdory tomu, co říkají odpůrci kryptoměn, jde samozřejmě o víc než jen o spekulace. Technologie blockchainu lze využít k mnoha reálným účelům.

Například společnost Theta (THETA) usiluje o vybudování sítě pro doručování obsahu (CDN) na internetu, která může být ve srovnání s tradičními poskytovateli CDN rychlejší pro spotřebitele a levnější pro firmy. To je cenné. A zpracování transakcí na platformě Solana (SOL) lze provést za zlomek poplatku, který si účtují společnosti vydávající kreditní karty. To je převratné.

Theta Labs a Solana Labs jsou skutečné vývojářské týmy, které stojí za společnostmi Theta a Solana. Tyto týmy získávají finanční prostředky od investorů, provádějí výzkum řešení a pravidelně zavádějí nové nápady. Nejdůležitější je, že to, co tyto týmy v zákulisí budují, nepodléhá akcím spekulantů.

Totéž by se dalo říci o blockchainu Ethereum (ETH). Na chytrých smlouvách, decentralizovaných aplikacích a dalších věcech pracují desítky lidí.

Mnohé z těchto nápadů se zdají být hodné investice. Najít dobrý nápad však není totéž jako najít bezpečnou investici. Každá kryptoměna má jedinečnou tokenomiku – způsob, jakým je systém navržen, aby motivoval poptávku po tokenu, a jak je řešena nabídka tokenů. Dobrá myšlenka by se kvůli špatně postavené tokenomice nemusela prosadit.

Zdroj: Getty Images

Pochopit nuance tokenomiky každého projektu není snadné. Je to však nezbytný první krok k tomu, abyste se při investování v tomto odvětví vyhnuli katastrofálním výsledkům.

Co dělat

Abychom to shrnuli, investice do kryptoměn nemusí být nutně bezpečné. Spousta věcí se může pokazit a snížit hodnotu tokenu, který si koupíte. To si musí uvědomit investoři všech úrovní zkušeností.

To však neznamená, že by se investoři měli kryptoměnám zcela vyhýbat. Pokud budete dělat takové věci, jako je vyhýbání se pákovému efektu, pochopení užitečnosti a ponoření se do fundamentální tokenomiky, může to vést ke zmírnění rizika.

Diverzifikace portfolia je pravděpodobně největším prostředkem ke zmírnění rizik. Pokud na investice do kryptoměn vyčleníte jen malé procento svého čistého jmění, můžete se podílet na potenciálním růstu, aniž byste se finančně vyřadili, pokud se něco pokazí.