Strategové jmenují akcie s vysokým výnosem, které by měly přečkat medvědí trh

Americké akcie se minulý měsíc propadly na medvědí trh – a od té doby je kvůli divokým výkyvům těžké předpovědět, kam se trh bude ubírat dál.

Index S&P 500 zaznamenal v první polovině letošního roku nejhorší výkonnost za posledních 50 let, když se propadl o téměř 20 %, a Nasdaq se oproti svému letošnímu maximu propadl o téměř 30 % – tedy do teritoria medvědího trhu.

V úterý po svátku 4. července se akcie vrátily zpět, ale obavy z možné recese trhy nadále trápí.

Vzhledem k tomuto prostředí je jednou ze strategií, na kterou upozorňuje řada stratégů, nákup takzvaných „dividend growers“, tedy společností, které mají dobré výsledky v oblasti zvyšování objemu hotovosti, kterou vracejí akcionářům.

Zdroj: Ilustrační foto

Dividendoví aristokraté
Citi neočekává, že by zisky podniků v letošním a příštím roce dosáhly „nějakých výrazných přírůstků“, zejména vzhledem k jejich prudkému nárůstu v roce 2021.

„To nás vede k investicím do odvětví s nejtrvalejší poptávkou a zejména do akcií firem s nejkonzistentnějšími výsledky v oblasti růstu dividend,“ uvedla banka a označila je za „vysoce kvalitní dividendové hráče“.

Tyto firmy musí „nadměrně vydělávat“ na své dividendy, aby si udržely vyšší výplaty, uvedla agentura. „To nám ukazuje na takzvané ‚dividendové aristokraty‘, firmy s nejsilnějšími výsledky v růstu dividend. Tyto akcie již letos solidně překonaly své výkony.“

Kombinace takových akcií s růstem dividend s dluhopisy, stejně jako daňově efektivní strategie investování do poražených akcií a dluhopisů „nabízí přístup s nižším rizikem pro dnešní nejistotu,“ uvedla Citi.

Zdroj: Getty Images

Výběr akcií
Společnost Wolfe Research – která uvádí, že její základní scénář ve střednědobém horizontu je medvědí – provedla screening defenzivních dividendových akcií s výnosem vyšším než 3 %, nízkým zadlužením a nízkým výplatním poměrem. Výplatní poměr označuje podíl zisku, který společnost vyplácí svým akcionářům ve formě dividend; nízký poměr naznačuje, že firma většinu zisku znovu investuje do svého provozu.

Při prověřování amerických akcií společností Wolfe Research se objevila jména z různých odvětví včetně energetiky, technologií, zdravotnictví a spotřebitelského sektoru. Do výběru se dostaly akcie jako Pfizer, Coca-Cola, Exxon Mobil, Cisco a IBM.

Společnost Barclays rovněž provedla screening amerických akcií s nadváhou, jejichž tříletý průměrný dividendový výnos je vyšší než 3 % a u nichž se očekává, že do roku 2023 porostou nebo zůstanou stabilní.

Nahoru se dostala řada spotřebitelských, energetických, finančních a technologických akcií, včetně Energizer Holdings, Fidelity National Financial a Cisco.

Zdroj: Reuters

Udržitelný výnos
Nicholas Ferres, investiční ředitel společnosti Vantage Point Asset Management, zdůraznil význam udržitelného dividendového výnosu.

„Takže když vybíráme společnosti se slušným dividendovým výnosem, díváme se také na sílu rozvahy a na volný peněžní tok,“ řekl v pondělí v pořadu „Squawk Box Asia“. Volný peněžní tok je hotovost generovaná podnikem po zaúčtování provozních a kapitálových výdajů.

Správce aktiv prověřoval globální akcie s dividendovým výnosem 5,4 %, poměrem ceny k zisku pod 10x a nízkým poměrem zadlužení.

Mezi akcie, které se objevily, patřily pojišťovna AIA, National Australia Bank, tchajwanská technologická firma Advantech a čínský výrobce vakcín Covid Sinopharm.