Walmart vypracoval plán, jak překonat rostoucí náklady na pohonné hmoty

Společnost Walmart, Inc. (NYSE: WMT) plánuje od příštího měsíce vybírat od některých svých dodavatelů nové poplatky za přepravu zboží do svých obchodů a skladů, uvedl ve své zprávě list The Wall Street Journal s odvoláním na sdělení společnosti. Maloobchodní gigant se tímto krokem snaží kompenzovat dopady rostoucích nákladů na pohonné hmoty a dopravu.

V poznámce se uvádí, že společnost Walmart bude členům svého programu „Collect“ účtovat „poplatek za vyzvednutí“ a palivový příplatek za přepravu zboží do svých obchodů a skladů. Palivový příplatek se bude vypočítávat z nákladů na pohonné hmoty na přepravu zboží a poplatek za vyzvednutí zboží bude vycházet z nákladů na zboží, které Walmart obdrží.

Toto rozhodnutí „je výsledkem přizpůsobení se společnosti Walmart výrazné transformaci a nárůstu nákladů v odvětví dopravy v posledních několika letech,“ uvádí se ve zprávě.

Tyto změny „nám umožňují sdílet odpovědnost za náklady s našimi dodavateli, což nám pomáhá plnit náš každodenní závazek nízkých cen vůči našim zákazníkům,“ uvedla společnost ve zprávě.

Zdroj: pymnts

Někteří dodavatelé Walmartu nejsou s plánem společnosti spokojeni. „Ve všech ohledech se jedná o retroaktivní poplatek, protože mnoho dodavatelů již má se společností Walmart uzavřeny smlouvy o objednávce výrobků na příští rok,“ uvedl podle zprávy jeden z dodavatelů společnosti Walmart.

Na svých interních webových stránkách pro dodavatele, kteří využívají program „Collect“, maloobchodní řetězec uvedl, že dodavatelé mohou přejít na předplacenou přepravu, kdy zajistí a zaplatí za přepravu do dodavatelského řetězce společnosti Walmart.

Tato změna přichází poté, co společnost se sídlem v Arkansasu v květnu snížila svůj výhled zisku na rok 2022 kvůli rostoucím nákladům na pohonné hmoty a pracovní sílu. Společnost uvedla, že náklady na pohonné hmoty byly o více než 160 milionů USD vyšší, než se očekávalo.

V červnu dále generální ředitel Doug McMillon řekl: „Opravdu tvrdě pracujeme na nákladech, a to od shora dolů, a podnikáme kroky ke snížení našich nákladů, aby druhé čtvrtletí vypadalo lépe než první.“

Zdroj: Shutterstock

Názor Wall Street

Minulý měsíc analytik Bank of America Securities Robert Ohmes ponechal pro akcie rating Buy s cílovou cenou 160 USD (potenciál růstu 28,8 %).

Analytik uvedl: „Podle našeho názoru má WMT i nadále dobrou pozici ve vysoce inflačním prostředí, protože mnoho zákazníků v široké zákaznické základně WMT bude pravděpodobně i nadále upřednostňovat jeho rozmanité cenově výhodné nabídky.“

„Walmart má silnou dynamiku prodeje a jeho zaměření na řízení nákladů by mohlo zvýšit výsledky ve fiskálním roce 2023,“ dodal Ohmes.

Celkově má akcie konsenzuální hodnocení „Strong Buy“ na základě 21 „Buys“ a 5 „Holds“. Průměrná cílová cena společnosti WMT ve výši 155,77 USD znamená 25,4% potenciál růstu oproti současným úrovním. Akcie za poslední rok ztratily téměř 10 %.

Zdroj: Getty Images

Závěr

Společnost Walmart se rozhodla účtovat nové poplatky poté, co se Amazon (NASDAQ: AMZN) rozhodl v letošním roce uvalit inflační a palivový příplatek ve výši 5 % na všechny produkty přepravované prostřednictvím své služby fulfillmentu.

Společnosti Walmart, Amazon a Target (NYSE: TGT) jsou součástí maloobchodního průmyslu, který během pandemie Covid-19 zaznamenal několikanásobný nárůst tržeb a zisků, protože objednávky na dodávky do domu dosáhly historického maxima. S uvolněním omezení a návratem nákupních zvyklostí spotřebitelů k normálu však tržby a zisky těchto maloobchodních firem utrpěly újmu.