Kryptoměnové burzy v problémech: zastavují výběry uprostřed kolapsu trhu

Zmrazení výběrů brání investorům v úniku z kolabujícího trhu s digitálními aktivy. Jak dlouho jsou ale podobné taktiky účinné? A proč burzy nejsou připravené na podobné scénáře?

V poslední době se nelze vyhnout diskuzi o stavu kryptoměnového průmyslu. Vzhledem k tomu, že Bitcoin (BTC-USD) od prosince smazal více než 70 % své hodnoty, projekty trpí hackerskými útoky a dokonce došlo k úplnému a totálnímu kolapsu jedné sítě, trh vítá vítězný průvod skeptiků. K tomu se přidává i hromada kryptoměnových burz, které se ocitly v problémech, protože zmrazily výběry a brání tak uživatelům dostat se ven, dokud mohou.

Posledních pár měsíců bylo pro upadající trh skutečně krvavou lázní. Makroekonomické faktory, jako jsou globální sankce a vysoké ceny ropy, tvrdě dopadají na Wall Street. Přidávají se také na seznam medvědích katalyzátorů pro kryptografický průmysl, protože jeho největší aktiva – Bitcoin a Ethereum (ETH-USD) – se snaží zvrátit své ztráty.

Zdroj: Academy.binance

Zatímco velká část odvětví je založena na filozofii „buy the dip and hold“, mnozí investoři raději berou své peníze jinam. Během jediného týdne na konci června odteklo z kryptografického trhu více než 423 milionů dolarů.

Tento odliv zjevně přestává být jen pramínkem a stává se spíše přílivovou vlnou. Burzy se proto snaží udržet nad vodou. Investoři sledují, jak se některé z největších světových kryptoburz připravují na dlouhou kryptozimu. Coinbase (NASDAQ:COIN), Gemini, BlockFi a Crypto.com zrušily nabídky zaměstnancům nebo propustily významnou část svých pracovních sil. BlockFi skončila v příliš velké díře, než aby se z ní mohla dostat; minulý týden ji za 240 milionů dolarů koupila společnost FTX.

Mnohé burzy však nedávají svým zaměstnancům jen tak vale. Trpí i zákazníci, protože tyto společnosti se drží při zemi.

Kryptoměnové burzy v problémech způsobují investorům bolest

Některé z kryptografických burz v problémech drží své zákazníky připoutané na horské dráze, na které se jim nechce jet. Napříč trhem se šíří trend zmrazování výběrů a spousta investorů je nucena přečkat volatilitu.

Zdroj: Getty Images

K zmrazení výběrů dochází, když je uživatelům burzovní platformy zakázáno přesouvat svá aktiva z burzy. Důvodů k tomu může být celá řada. V poslední době je však většina zmrazení způsobena volatilitou trhu, která ohrožuje likviditu platforem. Pokud si příliš mnoho uživatelů vezme svá aktiva a opustí burzu, může to způsobit, že fond tokenů burzy vyschne. Nakonec může dojít k úplnému vyčerpání likvidity platformy, což znemožní její provoz.

Navzdory značným negativním dopadům, které mají na uživatele platformy, je zmrazení stahování běžným způsobem, jak burzy udržují stabilitu likvidity i v nejhorších případech poklesu trhu. Od poloviny června zmrazilo výběry na určitou dobu nejméně pět různých burz.

Mezi nejznámější případy zmrazení výběrů patří burzy Celsius (CEL-USD) a Voyager Digital. První z nich byla jednou z prvních, která přistoupila k tomuto zoufalému opatření, což způsobilo pokles cen CEL o více než 40 %. Společnost Voyager Digital zmrazila výběry minulý týden poté, co odhalila 500milionovou expozici vůči Three Arrows Capital, kryptografické firmě, která o víkendu podala žádost o bankrot podle kapitoly 15 poté, co nesplácela půjčku 670 milionů dolarů od Voyageru. Mezi další burzy, které zmrazily výběry kvůli nedávným faktorům medvědího trhu, patří Vauld, CoinFLEX a poskytovatel krypto půjček CoinLoan.