Překvapivé rozdělení akcií společnosti GameStop přimělo investory k oslavám

Již rok a půl se pozornost individuálních investorů soustředí na společnost GameStop (GME). Tento průkopnický maloobchodní prodejce specializující se na videohry a související příslušenství se ocitl v těžkých časech, ale plány na jeho přerod ve specialistu na elektronické obchodování s videohrami zažehly sny maloobchodních investorů a způsobily prudký růst akcií. Navzdory obrovským výkyvům si akcie GameStop udržely velkou část svých zisků a společnost právě dala investorům další pozitivní signál o své důvěře ve svou dlouhodobou budoucnost.

Představenstvo společnosti GameStop oznámilo, že schválilo a vyhlásilo rozdělení kmenových akcií společnosti v poměru 4:1. Formálně se rozdělení akcií uskuteční formou akciové dividendy, v jejímž rámci akcionáři obdrží tři dodatečné akcie za každou akcii, kterou vlastní k rozhodnému dni 18. července.

Nové akcie vzniklé rozdělením akcií by se měly objevit na makléřských účtech akcionářů po skončení obchodování ve čtvrtek 21. července. Od následujícího dne, 22. července, budou mít investoři možnost obchodovat s akciemi GameStop po rozdělení.

Zdroj: Unsplash

Tisková zpráva společnosti GameStop neuvádí žádné zdůvodnění rozdělení. Vzhledem k tomu, že se cena akcií udržela nad hranicí 100 USD za akcii, není však tento krok v rozporu s tím, jak reagovala řada společností, zejména těch, pro které je důležitá nabídka trvalého přístupu k individuálním investorům.

Budou následovat další meme akcie?

Jak už to u rozdělení akcií bývá, ani v tomto případě nedojde k zásadní změně obchodních vyhlídek společnosti GameStop. Investoři budou jednoduše vlastnit čtyřikrát více akcií než nyní, přičemž každá akcie bude mít pravděpodobně zhruba čtvrtinovou hodnotu oproti současné ceně.

Investoři si však zvykli považovat oznámení o rozdělení akcií za projev důvěry ze strany vedení společnosti. Jen málo společností oznamuje rozdělení akcií, pokud se domnívají, že cena akcií v blízké budoucnosti pravděpodobně klesne. Společnost GameStop zůstává optimistická, pokud jde o její restrukturalizační iniciativy a jejich budoucí dopad na dlouhodobé obchodní výsledky společnosti specializující se na videohry.

Zdroj: Shutterstock

Je však nepravděpodobné, že by krok společnosti GameStop vedl k tomu, že by jej následovala řada dalších meme akcií. Důvod je jednoduchý: Žádná z ostatních předních akcií meme nemá cenu akcií, která by ospravedlňovala rozdělení. Akcie AMC Entertainment Holdings se nyní prodávají za méně než 13 dolarů. Ceny akcií několika dalších společností, včetně BlackBerry, Virgin Galactic a Clover Health, klesly na jednociferné hodnoty. Je skutečně možné, že některé meme akcie budou muset provést reverzní rozdělení, aby se ceny jejich akcií zvedly na udržitelnější úroveň.

Společnost GameStop odolává nepřízni osudu a investoři její strategii nadále věří. Maloobchodní prodejce videoher má před sebou ještě dlouhou cestu, ale oznámení o rozdělení akcií akcionáře opět nadchlo pro jeho budoucnost.