Solana čelí protivětru, investoři obviňují síť z porušování pravidel zákonné hry

Solana (SOL-USD) není první velkou sítí, která se dostala pod palbu právních námitek kvůli svým nabídkám kryptoměn. Tato čest patří síti Ripple (XRP-USD). Solana však vzhledem k okolnostem vlastní žaloby zažívá nové prvenství. Skupina investorů do kryptografické sítě SOL podává na tuto síť hromadnou žalobu k soudu. Tito žalobci tvrdí, že vývojáři používají nezákonné praktiky.

Síť Solana je polarizující. Podle toho, koho se zeptáte, je buď vážným vyzyvatelem Etherea (ETH-USD) v boji o dominanci na první vrstvě, nebo neohrabaným projektem, který letos postihla desítka výpadků a mnoho dalších předtím. Tomuto pohledu nepomáhá ani blazeovaný přístup zakladatele Anatolije Jakovenka k frustracím uživatelů.

Zdroj: Unsplash

Zdá se, že skupina investorů je z projektu stále více frustrovaná, a to až do té míry, že proti němu podniká právní kroky. Včera večer se objevila zpráva, že skupina investorů vedená Markem Youngem podává hromadnou žalobu na společnost Solana Labs. Vedle nadace Solana Foundation je v žalobě žalovaným i sám Jakovenko. Několik subjektů, které nejsou společností Solana, je v podání uvedeno jako kryptografický rizikový kapitál Multicoin Capital, jeho zakladatel Kyle Samani a obchodní platforma FalconX.

Právní tým zastupující Younga předkládá argumenty, že Solana Labs a její zaměstnanci nezákonně profitují z kryptografické služby SOL. Tvrdí, že mince je neregistrovaným cenným papírem. Na podporu tohoto tvrzení právníci poukazují na Howeyho test, jak byl stanoven v případu Nejvyššího soudu USA Securities and Exchange Commission v. Howey. Tento test je precedentem pro určení, zda je transakce investicí do cenných papírů.

Aby bylo možné investici kvalifikovat jako cenný papír, musí být spojena s očekáváním zisku pro investora. Musí se také jednat o společný podnik, v němž investoři sdružují finanční prostředky. A musí být odvozena z úsilí jiných osob.

Právníci zastupující společnost Young tvrdí, že Solana je společným podnikem, v němž investoři spojují své aspekty. Sliby vývojářů, že budou konkurovat Ethereu a Bitcoinu (BTC-USD) a vytvoří uznávaný rámec pro blockchainové transakce, lze kvalifikovat jako přiměřené očekávání zisku.

Kromě debaty o bezpečnosti versus měně žaloba tvrdí, že tým Solana nabídl několik nelegálních mincí. Pokud je SOL cenným papírem, znamenalo by to, že soukromé nabídky před počáteční nabídkou mincí SOL (ICO) jsou nezákonné. Zapojení společnosti Multicoin do žaloby souvisí s jejími rozsáhlými prodeji kryptoměny SOL. Youngův tým tvrdí, že k dumpingu SOL ze strany Multicoinu došlo po dlouhém období „neúnavného“ pumpování mince.

Ve velkém schématu kryptografického průmyslu a jeho vztahu s regulačními orgány by tato žaloba mohla mít obrovské důsledky.

Probíhající právní bitva společnosti Ripple s americkou Komisí pro cenné papíry (SEC) se také do značné míry soustředí na debatu o cenných papírech versus měně. To, zda se SEC podaří prokázat, že XRP je cenný papír, ovlivní regulační moc na trhu s kryptoměnami. Ale zatímco tato žaloba může vytvořit jeden precedent, jiný výsledek žaloby Solana by mohl vytvořit úplně jiný precedent.

Zdroj: Vecteezy

Pro trh je to rozhodně zajímavý bod zlomu. Spojené státy pokračují v prosazování vlastních krypto regulací. Výsledky těchto případů jako takových se tak ve finále odrazí na kryptoinfrastruktuře. Masivně také ovlivní vztahy s projekty předcházejícímiICO a firmami rizikového kapitálu. Mnoho velkých projektů se ocitne v horké vodě, pokud Solana tuto žalobu prohraje, vzhledem k hluboké provázanosti kryptografických startupů a investic rizikového kapitálu.