Bitcoin vs. stablecoins: Kdo je hlavním soupeřem v platební revoluci?

Podle nejnovějších průzkumů společností Deloitte, PYMNTS.com a BitPay je svět na kryptoměny připraven. Které kryptoměny by se tedy mohly prosadit jako měny? Bitcoin (BTC-USD)… nebo stablecoiny?

Na tuto otázku dostáváme v poslední době zajímavé odpovědi. Pojďme si prolistovat poslední vývoj a podívat se, co s tím mohou investoři ve svém portfoliu udělat už dnes.

Průzkum hovoří: „Jaký je váš názor? Spotřebitele a maloobchodníky přitahuje kryptografie
Úterní zpráva společností PYMNTS.com a BitPay obsahovala jedny z největších čísel, které jsem zatím viděl. Když výzkumníci v únoru a březnu provedli průzkum mezi 2 334 spotřebiteli a 202 obchodníky, zjistili:

23 % spotřebitelů uvedlo, že někdy v předchozím roce drželi kryptoměny. To je skok oproti 16 % v předchozím roce.

Zdroj: Getty Images

46 % obchodníků uvedlo, že přijímají kryptografické platby. To se zvýšilo na 85 % obchodníků s online tržbami ve výši 1 miliardy USD a více ročně.

55 % spotřebitelů s kryptoměnami je drželo jako investici, zatímco více než 30 % si pořídilo krypto z „transakčních důvodů“. Toto zdůvodnění bylo znatelně silnější u generace Z a mileniálů: 37%.

85 % obchodníků se domnívalo, že rozšíření plateb v kryptoměnách jim pomůže přilákat nové zákazníky, a 81 % z nich se líbila možnost „eliminovat prostředníky“ z transakce.

Podle 77 % obchodníků, kteří přijímají krypto platby, jsou transakční náklady menší. Výzkumníci uvedli, že jim bude účtováno přibližně 1 % oproti 1,5-3,5 % u kreditních karet a jiných způsobů platby.

Průzkum společnosti Deloitte (provedený v prosinci) byl podle 2 000 dotázaných vedoucích pracovníků zaměřen spíše na budoucí plány v oblasti kryptografie u maloobchodníků.

Celkem 64 % těchto vedoucích pracovníků v maloobchodě vidělo „značný zájem spotřebitelů“ o kryptografii. 54 % vedoucích pracovníků velkých maloobchodních prodejců dosud investovalo do kryptografických platebních systémů více než 1 milion dolarů.

85 % vedoucích pracovníků v maloobchodě se shodlo: „Moje organizace předpokládá, že platby v digitálních měnách budou v našem odvětví do 5 let všudypřítomné.“ Pro 47 % z nich bylo umožnění krypto plateb „velmi vysokou prioritou“, zatímco pro dalších 38 % to byla „vysoká priorita“.

Zdroj: Shutterstock

Takže… Je Bitcoin připraven na platby?

Bitcoin se stal jasným vítězem spotřebitelského průzkumu společnosti PYMNTS/BitPay. Téměř 17 % respondentů v posledních 12 měsících drželo (nebo nyní drží) BTC oproti 10 % u Etherea (ETH-USD), 9 % u Dogecoinu (DOGE-USD) a jen 6 % u Litecoinu (LTC-USD), 5 % u USD Coinu (USDC-USD) a 4 % u BinanceUSD (BUSD-USD).

Většinu „altcoinů“ ostatní respondenti téměř neznali: o ostatních kryptoměnách slyšelo 10 %, 20 %, možná 30 % – oproti 74 %, kteří znali bitcoin, i když ho nikdy nedrželi.

Není žádným tajemstvím, že bitcoin byl vždy největším jménem v oblasti kryptoměn, a to celosvětově. A bitcoináři budou přirozeně poukazovat na nepřeberný seznam důvodů, proč je BTC ideální pro platby.

Zde je argument singapurské krypto burzy Bybit, který v červnu citoval Cointelegraph:

„Bitcoin na Lightning [síti] je disintermediovaný, má v sobě zabudovanou konečnost, je rychlejší, bezpečnější a je mnohonásobně levnější v transakčních nákladech než ~3% poplatek za kreditní kartu.“

Je tu jen jedna zásadní nevýhoda – ale rozhodně je zásadní: Volatilita ceny BTC ze dne na den. (Nebo z hodiny na hodinu!)

Volatilita je pravděpodobně nejznámější věcí na kryptoměnách. Podle průzkumu PYMNTS/BitPay byla totiž pro obchodníky problémem či odstrašujícím faktorem číslo 1. Přesto 63 % obchodníků, kteří přijímají krypto, uvedlo, že je to problém, se kterým se setkávají.

I na to mají bitcoináři odpověď: „Platba nemusí být nutně vypořádána v BTC, protože bitcoinová síť může přijmout dolary, převést je na BTC a převést je přes síť a po příchodu je převést zpět na dolary,“ řekl Cointelegraphu člověk z komunikace společnosti Bybit.

Konverze na dolary je totiž to, co se již děje u populárních platforem pro placení kryptoměnami, jako je PayPal (NASDAQ:PYPL), a to přímo v místě prodeje. A 93 % obchodníků v průzkumu PYMNTS/BitPay uvedlo, že spotřebitelé v jejich obchodě používají PayPal i Venmo.

Zdroj: unsplash.com

Tento argument však předpokládá, že se měnu vyplatí zúčtovat. Celosvětově spousta lidí přijímá krypto právě proto, že se jejich místní měna NEvyplatí.

Podívejte se na Argentinu, která má jednu z nejvyšších adopcí kryptoměn na světě – přitom se to tam dělo:

„V roce 2016, než si inflace skutečně vybrala svou daň, bylo možné za jeden USD koupit jen asi 14,72 argentinského pesa. O šest let později je však za jeden USD možné koupit až 125,5 ARS,“ uvádí Cointelegraph.

Vypořádání bitcoinových transakcí v místní měně tedy může být ve velkých ekonomikách v pořádku. Ale všude jinde na světě je to přesně to, čemu se lidé snaží pomocí kryptoměn především vyhnout.

Stabilní mince mezitím získávají na popularitě

„Kromě bitcoinu se Argentinci stále častěji obracejí ke stablecoinům jako k prostředku ukládání hodnoty v americkém dolaru,“ což je něco, co jim jejich vláda jinak oficiálně omezuje, poznamenává Cointelegraph.

To je Argentina. Stejně tak se ale stablecoiny prosazují například v Evropské unii.

Nyní, když USD Coin (USDC-USD) táhne vpřed na trhu stablecoinů pro světovou měnu č. 1, firma, která jej vytvořila (Circle), právě spustila jeden pro měnu č. 2: Euro Coin (EUROC-USD).

„Evropská centrální banka (ECB) si již dlouho přeje zpřístupnit okamžité platby všem“ evropským poskytovatelům platebních služeb (PSP), tvrdí Ripple (XRP-USD), který založil obchod v Estonsku.

„Ačkoli SEPA Instant Credit Transfer přináší účastnícím se poskytovatelům platebních služeb okamžité platby, stále vyžaduje započtení transakcí a vytvoření konečných pozic pro zúčtování clearingovými společnostmi nebo v některých případech dokonce předfinancování,“ upozorňuje Ripple v příspěvku na svém blogu.

Zdá se, že Euro Coin by s tím mohl pomoci. A společnost Banking Circle – která provádí přeshraniční transakce v Evropě včetně Velké Británie – včera oznámila, že bude používat USD Coin, aby uspokojila „poptávku klientů po výplatách v kryptoměnách“.

To je přesně ten typ věcí, kvůli kterým ekonomové Federálního rezervního systému USA tvrdí, že stablecoiny „by ve skutečnosti mohly ve střednědobém horizontu posílit [roli amerického dolaru]“. To nyní připouští dokonce i Čína: „Jakmile budou plně regulovány, budou v pořádku.“

Skvělé, ale jak investovat?

V posledních několika měsících jsou možná středem pozornosti stablecoiny… Ale krypto, které má zůstat na 1,00 USD, je stěží investicí.

Pokud však má platforma stablecoin s dobrou pověstí – pak lidé, kteří používají stablecoiny pro finanční obchody, mohou z této platformy udělat pěknou investici, zatímco tato platební revoluce stále nabírá na síle.

Podívejte se v tomto ohledu na Binance Coin (BNB-USD) a MakerDAO (MKR-USD). BNB a MKR jsou nativní kryptoměny organizací, které vám přinesly stablecoiny č. 3 a 4: (DAI-USD), respektive BinanceUSD a Dai (DAI-USD).

Binance Coin je poměrně jednoduchá hra: Pokud obchodujete na Binance – celosvětové kryptoměnové burze č. 1 – pak můžete ušetřit 25 % tím, že své obchodní poplatky zaplatíte v BNB. Poplatky na Binance jsou již nyní na poměry kryptoměn na nízké úrovni.

Ostatní burzy, jako je Coinbase (NASDAQ:COIN), jsou určeny spíše velkým institucím. Binance je však králem retailových obchodníků s kryptoměnami. V květnu Binance dokonce „přehodila“ Coinbase na pozici burzy s největším počtem bitcoinů, protože se ukázalo, že instituce od března stahují BTC z Coinbase ve velkých množstvích.

Tržní kapitalizace BinanceUSD rychle vzrostla a zaplnila tak díru po předchozím stablecoinu č. 3, TerraUSD. A ve všem tom chaosu v poslední době byla Binance – vedená generálním ředitelem Changpengem Zhao, který se zdá být docela vyrovnaný – zdrojem pro menší týmy… ne součástí dramatu.