Dobré zprávy jsou pro akcie společnosti Nvidia medvědí zprávy. Jak to myslíme?

Na medvědím trhu se dobré zprávy vždycky dají překroutit ve špatné. Investoři společnosti Nvidia (NASDAQ:NVDA) si to připomněli 5. července.

Dobrou zprávou je, že nedostatek čipů se možná zmírňuje. Ceny použitých herních karet se propadly. Mladí hráči, kteří po grafické kartě toužili již několik let, si ji nyní mohou pořídit, a to za ceníkové ceny i nižší.

Tato dobrá zpráva je však zároveň zprávou špatnou. S poklesem výroby přicházejí nové dodávky, které pocházejí od zlomených těžařů kryptoměn. Objevily se zprávy, že Nvidia snižuje objednávky u svého výrobního partnera, společnosti Taiwan Semiconductor (NYSE:TSM).

Výsledkem je, že akcie NVDA, které v dubnu stály 286 USD/akcii, se nedávno obchodovaly pod 144 USD/akcii.

Během býčího trhu byla společnost Nvidia divoce drahou akcií. Nyní je prostě drahá.

Při ceně z 5. července je tržní kapitalizace společnosti ve výši 362 miliard USD stále téměř 39násobkem loňského zisku a více než 13násobkem loňských tržeb ve výši 27 miliard USD.

Dobrou zprávou je, že to podceňuje sílu společnosti. Tržby za první čtvrtletí dosáhly 8,3 miliardy dolarů, což je o 46 % více než před rokem. Zisk bez použití metodiky GAAP se oproti předchozímu roku rovněž zvýšil o 49 %. Náklady na zrušenou akvizici společnosti ARM Holdings však znamenaly pokles zisku podle GAAP o 16 %.

Problém je v tom, že investoři kupují zítřek, nikoliv včerejšek. Pokud budou ceny herních čipů nadále klesat, budou klesat i ceníkové ceny společnosti Nvidia. To sníží zisk, protože velká část příjmů společnosti stále pochází od hráčů.

Nvidia má 24. srpna zveřejnit zprávu za aktuální čtvrtletí, tedy za tři měsíce končící v červenci. Analytici v současnosti očekávají zisk 1,03 USD/akcii a tržby 8,11 miliardy USD. Zprávy z terénu o zpomalující se poptávce však naznačují, že by mohly být nižší. Poslední čipová společnost, která reportovala, Micron Technologies (NASDAQ:MU), poskytla slabý výhled. Očekávají bouři. Také loď společnosti Nvidia je zmítána.

Analytici nadále buší do stolu pro akcie NVDA, i když snižují své cílové ceny.

Důvodem je, že nižší ceny otevírají obrovské nové příležitosti. Výrobci automobilů nyní mohou na trh přinést tyto funkce autonomního řízení. Software umělé inteligence společnosti Nvidia lze nyní nabízet jako službu, přičemž společnost Hewlett Packard Enterprise (NYSE:HPE) jej přináší na okraj sítě. Cloudová herní služba Stadia společnosti Alphabet (NASDAQ:GOOGL) nyní může díky upgradu od Nvidie splnit svůj slib.

I když se aplikace na okraji sítě pro čipy Nvidia zpomalují, například v oblasti her a kryptografie, cloud stále roste. Největšími odběrateli čipů Nvidia byla v prvním čtvrtletí datová centra. Kapitálové výdaje cloudových carů, zejména společností Google, Microsoft (NASDAQ:MSFT) a Amazon (NASDAQ:AMZN), zůstávají silné. Nižší ceny mohou právě znamenat, že budou nakupovat více grafických čipů Nvidia pro nové aplikace. Nakonec cloudové služby v síťovém centru podnítí poptávku po podpoře z okraje sítě, protože ceny za věci, jako jsou náhlavní soupravy Meta Network (NASDAQ:FB), klesnou. Společnost Meta je mimochodem velkým odběratelem čipů Nvidia pro své aktivity v oblasti „metaverza“.

Až se tak stane, budou akcie technologických firem první, kdo opět poroste. Díky společnostem, jako je Nvidia, jsou nové nápady na úsporu peněz praktické. Vytvářejí nové trhy a růst. To pohání ekonomiku kupředu již půl století. To se nemění.

Medvědí trhy však také vyžadují trpělivost. Je snadné říci: „Kupte si pokles“. Problémem je, že mnoho investorů nyní nemá hotovost, s níž by to mohli udělat. To znamená, že nejlepší radou je udržet nervy na uzdě.

Společnost Nvidia možná několik měsíců znovu neporoste. Může jít dokonce ještě níže. Nikdo teď za nic neplatí třináctinásobek tržeb. Příštích několik měsíců může být krutých.

Až však dojde k návratu, bude se na co dívat. Budete se na něj chtít dívat spíše zevnitř stanu Nvidie než zvenčí.

Ke dni zveřejnění držel Dana Blankenhorn dlouhé pozice ve společnostech NVDA, TSM, MSFT, GOOGL a AMZN. Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a podléhají publikačním pravidlům InvestorPlace.com.