Investoři se obracejí na soud proti lidem, kteří stojí za společností Solana

Solana (SOL) byla jednou z kryptoměnových superhvězd loňského roku a podle CoinGecko vzrostla v roce 2021 o více než 11 000 %. Od té doby se však potýká s problémy – spolu s většinou ostatních kryptoměn – a nyní se obchoduje o více než 85 % níže oproti svému historickému maximu. Mnoho investorů do kryptoměn čelí výrazně znehodnoceným portfoliím a někteří mají pocit, že byli uvedeni v omyl.

Jeden kalifornský investor podal jménem ostatních investorů do společnosti Solana žalobu na společnost Solana Labs, nadaci Solana Foundation, generálního ředitele společnosti Solana Labs Anatolije Jakovenka a další. Jak uvidíme v tomto článku, výsledek žaloby by mohl mít důsledky pro celý trh s kryptoměnami.

Co stojí za žalobou Solana

Mark Young, který žalobu podal, tvrdí, že Solana byla prodávána jako neregistrovaný cenný papír, a zpochybňuje, že propagace Solany byla „nepravdivá a zavádějící“, jak vyplývá z předložených právních dokumentů. Young koupil Solanu v srpnu a září loňského roku.

Zdroj: Unsplash

Většina kryptoměn není registrována jako cenné papíry, což znamená, že se nemusí řídit stejně přísnými pravidly jako akcie, pokud jde o způsob obchodování nebo vykazování informací. V současné době jsou mnohé z nich klasifikovány jako komodity a spadají spíše do působnosti Komise pro obchodování s komoditními futures než Komise pro cenné papíry (SEC).

Komise pro cenné papíry a burzy však již nyní tvrdí, že mnohé kryptoměny jsou ve skutečnosti cennými papíry. Přesně z tohoto důvodu vede vlastní žalobu proti společnosti Ripple (XRP). Předseda SEC Gary Gensler uvedl, že řada kryptoměn splňuje definici investiční smlouvy. To je případ, kdy lidé investují do společného podniku a doufají, že budou profitovat z úsilí promotéra nebo třetí strany. Youngova žaloba je založena na stejném argumentu.

Bitcoin (BTC) není provozován jako běžný podnik s promotérem nebo třetí stranou, protože je navržen jako decentralizovaný. Mnoho jiných kryptoměn je však centralizovanějších – a právě v tom je problém. Youngova žaloba tvrdí, že Solana je centralizovaná, protože velkou část mincí SOL kontrolují Solana Foundation a Solana Labs. Naznačuje také, že technické výpadky Solany jsou známkou její centralizované povahy.

Zdroj: Getty Images

Young je přesvědčen, že mnoho investorů přišlo o peníze „v přímém důsledku nesprávného jednání žalovaných“, uvádí se v žalobě. V dokumentu se dále uvádí, že „žalobce a ostatní členové skupiny – z nichž mnozí jsou drobní investoři, kteří nemají dostatečné technické a finanční znalosti, aby mohli posoudit rizika spojená s investicemi do cenných papírů SOL – utrpěli značné škody ve výši, která bude prokázána při soudním řízení.“

Co to znamená pro investory

Počáteční akce neměla na cenu Solany bezprostřední dopad. Hodně však záleží na tom, jak bude soudní řízení pokračovat. Ripple zůstává v první desítce kryptoměn podle tržní kapitalizace, ale kauza se SEC je mu trnem v oku. V neposlední řadě proto, že není k dispozici na několika předních amerických kryptoburzách. Pokud by burzy začaly Solanu vyřazovat z listingu, mohlo by to pro projekt znamenat problémy.

Je třeba vzít v úvahu i širší souvislosti. Pokud soud rozhodne, že Solana je neregistrovaný cenný papír, řada dalších kryptoprojektů by mohla čelit podobným obviněním. Mnoho špičkových kryptoměnových projektů a těch, kteří je vedou, by mohlo čelit žalobám nespokojených investorů.

Zdroj: Vecteezy

Kryptoburzy by také mohly být obviněny z obchodování s cennými papíry, aniž by měly příslušné licence. Makléřské společnosti, které obchodují s cennými papíry, se musí registrovat a dodržovat různá pravidla. Mnoho současných kryptoburz není registrovanými makléři s cennými papíry. Vzhledem k tomu, že řada burz má již nyní problémy, mohly by jim právní kroky nebo pokuty ještě přidat.

Ať už jde o drobné investory, Komisi pro cenné papíry a burzy nebo zákonodárce ve Washingtonu, otázek ohledně kryptoměn je mnoho. Lidé chtějí vědět, jak kryptoměny kategorizovat a jaká úroveň ochrany investorů by měla být (nebo byla) zavedena. Někteří investoři mohou chtít, aby lidé nesli odpovědnost za své ztráty. Vzhledem k tomu, že neexistuje podrobná regulace kryptoměn, může se stát, že některá z těchto rozhodnutí budou muset učinit soudci a poroty.