Jak a proč mohou akcie platformy PayPal od této chvíle vzrůst čtyřnásobně

Akcie společnosti PayPal (NASDAQ:PYPL) byly zmasakrovány. Ještě předtím, než medvědí trh pocítil zbytek trhu, akcie PYPL pokulhávaly do roku 2022. Navzdory mírnému odrazu od minima ve čtvrtém čtvrtletí byla společnost PayPal stále o 40 % níže než na začátku blížícího se roku.

Na svém nedávném minimu byly akcie o neuvěřitelných62 % níže než na historickém maximu. Pokud se PayPal někdy vrátí na toto maximum, bude to znamenat ~360% rally, tedy více než čtyřnásobný výnos. I kdyby to trvalo 10 let, je to pro trpělivého investora stále docela slušný výnos.

Pokud však trend něco naznačuje, zdá se, že akcie PYPL budou v budoucnu pravděpodobně levnější. Díky tomuto porážení se však společnost PayPal změnila z růstové akcie na hodnotovou.

PayPal stále roste

Společnost PayPal se v poslední době potýká s vážnými růstovými bolestmi. Zvýšená konkurence pro její starší značku (PayPal) a pro její novější růstovou značku (Venmo) vedla ke zpomalení růstu.

Zdroj: Forbes

Když společnost oznámila své výsledky za čtvrté čtvrtletí, nedosáhla odhadovaných zisků. A co hůř, poskytla slabý výhled na první čtvrtletí a celý rok. Když společnost oznámila výsledky za 1. čtvrtletí, dosáhla zisku v souladu s očekáváním, ale opět poskytla slabý výhled na 2. čtvrtletí a celý rok. Investoři jsou před výsledky a pokyny společnosti PayPal za 2. čtvrtletí pravděpodobně nervózní.

I přes výprodej a nedávné zklamání však PayPal stále slušně roste.

Analytici očekávají 11,5% růst tržeb v letošním roce, ale 16% růst v roce 2023. V letech 2024 a 2025 se odhady pohybují na úrovni 15,5 %, respektive 13,8 %. Na straně výnosů je to trochu zamotanější. Konsenzuální odhady počítají s poklesem zisku v letošním roce o 16 % na 3,87 USD na akcii. Odtud však analytici očekávají 24% růst v roce 2023 a poté 21% růst v letech 2024 a 2025.

Upozorňujeme, že se jedná pouze o odhady, které jsou náchylné ke změnám. Podstata však zůstává stejná: PayPal má stále solidní růstový potenciál.

Akcie PYPL jsou nyní hodnotové, nikoliv růstové

V současné hodnotě se akcie PYPL obchodují za pouhý 19násobek letošního zisku. Na základě odhadů pro rok 2023 se obchoduje za pouhý 19násobek zisku. Na základě výnosů se akcie obchodují na úrovni 3násobku letošních tržeb.

Na forwardové a trailingové bázi se akcie PYPL nikdy neobchodovaly za tak nízkou cenu vůči ziskům nebo ceně vůči tržbám. Ale i to se stává, když přijde medvědí trh a společnost snižuje své prognózy.

I když věřím, že PayPal je levný, nezapomeňte, že neexistuje žádná „magická spodní hranice ocenění“. Což znamená, že neexistuje žádný speciální poměr P/E nebo P/S – ani žádná jiná metrika – který by najednou naznačoval, že akcie již nemohou klesat. Prostě neexistuje. Ocenění neomezuje akcie na zuřících býčích trzích a nepodporuje akcie na bolestivých medvědích trzích.

Zdroj: Paypal

Ale v určitém okamžiku – a to platí pro Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD), Salesforce (NYSE:CRM) a další – musíme hodnotit podniky, a ne akcie. Podnikání společnosti PayPal není dokonalé, ale nepadá volným pádem, jak by naznačovala cena akcií.

Při těchto cenách akcie PYPL rozhodně stojí za zvážení. A to zejména proto, že ročně jí volně plyne 5 až 5,5 miliardy dolarů a má více než 50 miliard dolarů v oběžných aktivech.