Neexistují záruky, že se krypto zotaví. Je vhodná doba pro investování do ETH?

Vzhledem k tomu, že ceny kryptoměn klesají na nová minima, může být doba investování skličující. Nikdo s jistotou neví, kdy trh dosáhne dna nebo jak dlouho může trvat, než se zotaví, a neexistují žádné záruky, že se krypto vůbec zotaví.

Přesto je nyní také jedna z nejlepších dob pro investování. Ceny jsou nižší než v posledních měsících, což z ní činí jednu z nejdostupnějších příležitostí k nákupu. Navíc, pokud se ceny nakonec odrazí ode dna, můžete investicí nyní vydělat spoustu peněz.

Klíčový je však výběr správných investic. Ačkoli nikdy není zaručeno, že jakákoli kryptoměna bude časem úspěšná, je tu jedna, kterou si právě teď dělám do zásoby: Ethereum (ETH).

Zdroj: Unsplash

Může být Ethereum výnosnou investicí?

Největší předností Etherea je jeho blockchainová síť a schopnost hostit decentralizované aplikace (dApps). Tyto dApps sahají od tržišť s nezaplatitelnými tokeny (NFT) přes decentralizované finanční projekty (DeFi) až po metaverzální aplikace.

Pokud některá z těchto oblastí časem poroste, bude z toho Ethereum těžit. Také proto, že Ethereum je nejoblíbenější sítí pro dApps, má největší potenciál k růstu, pokud uspějí NFT, DeFi nebo metaverse.

V současnosti je Ethereum druhou nejoblíbenější kryptoměnou po Bitcoinu s tržní kapitalizací kolem 135 miliard dolarů. Pro kontext: Solana a Cardano – dva největší konkurenti Etherea – mají tržní kapitalizaci zhruba 12, respektive 14 miliard dolarů.

Kde Ethereum zaostává

Přestože je Ethereum největší a nejsilnější decentralizovanou sítí, má i své chyby – především co se týče rychlosti.

Zdroj: Unsplash

V současné době dokáže Ethereum zpracovat pouze přibližně 14 transakcí za sekundu. To nejen omezuje počet transakcí v síti, ale také vytváří extrémně vysoké transakční náklady pro uživatele. V důsledku toho se mnoho uživatelů a vývojářů vrhlo na menší a rychlejší sítě, jako je Solana.

Dobrou zprávou je, že vývojáři Etherea pracují na aktualizaci, která tento problém vyřeší. Tato aktualizace přesune Ethereum z protokolu proof of work (PoW) na systém proof of stake (PoS), což by mohlo pomoci síti dosáhnout rychlosti až 100 000 transakcí za sekundu.

Kdy přesně bude tato aktualizace dokončena, není jasné. Zatím se zavádění zpožďuje. Poslední fáze aktualizace nazvaná „The Merge“ by měla proběhnout někdy v roce 2022 a závěrečná fáze je plánována na rok 2023 nebo 2024.

Upgrade Etherea je sice pro síť pozitivním krokem, ale do jeho dokončení se může stát cokoli. Novější kryptoměny vznikají každým dnem a konkurence má spoustu času na to, aby se na trhu prosadila.

Zdroj: Unsplash

Je Ethereum dobrá investice?

I přes své nedokonalosti je Ethereum jednou ze silnějších kryptoměn. V současné době je také silně zlevněné, jeho cena se oproti listopadovému maximu snížila zhruba o 77 %. Pokud jste čekali na příležitost investovat, nyní by mohla být vaše příležitost.

Před nákupem však zvažte svou toleranci k riziku. Neexistují žádné záruky, že se Ethereu (ani žádné jiné kryptoměně) bude časem dařit, takže vždy existuje možnost, že o svou investici přijdete. Ujistěte se tedy, že investujete pouze peníze, které si můžete pohodlně dovolit ztratit.

I když nikdo neví, jaká bude budoucnost kryptoměn, Ethereum má možná na to, aby se udrželo na dlouhou dobu. Pokud jste ochotni podstoupit větší riziko za šanci vidět potenciálně lukrativní výnosy, mohla by to pro vás být ta správná investice.