Kdybych si mohl koupit jen jednu akcii, byla by to společnost Coca-Cola

Diverzifikované investiční portfolio je klíčem k minimalizaci rizika, to však neznamená, že byste měli slevit z kvality.

Chcete, aby vaše kolekce akcií obsahovala ty nejvýznamnější podniky, které můžete najít. Skvělým testem, který mám rád, je položit si tuto hypotetickou otázku: Cítili byste se dobře, kdybyste vlastnili pouze a jen tuto akcii?

Společnost Coca-Cola (KO) je jedním z mých příkladů. Je to oblíbená akcie Warrena Buffetta, která splňuje tři zásadní kritéria. Zde je důvod, proč ji nemůžete držet špatně po dlouhou dobu.

1. Více způsobů růstu

Společnost Coca-Cola, pojmenovaná podle své vlajkové značky, je obrovský konglomerát, který vlastní stovky značek nápojů prodávaných po celém světě. Její produkty zahrnují limonády, džusy, vody, čaje, kávu a další. Je to velký podnik, jehož roční obrat přesahuje 40 miliard dolarů.

Zdroj: Getty Images

Prosperující podnikání i investice vyžadují dlouhodobý růst a níže vidíte, jak se příjmy stabilně zvyšují. V roce 2010 franšízovala své stáčírny, což snížilo tržby, ale ty začínají opět směřovat vzhůru. Vedení společnosti očekává, že v dlouhodobém horizontu budou tržby každoročně růst o středně vysoké jednociferné hodnoty.

Různé způsoby, jakými může Coca-Cola tohoto růstu dosáhnout, z ní dělají výjimečnou společnost. Společnost nemusí hýbat nebem a zemí, aby dosáhla růstu tržeb o několik bodů.

Za prvé, společnost Coca-Cola má jednu z nejsilnějších distribučních sítí na světě; mnoho jejích populárních značek přitahuje pozornost spotřebitelů a je jim poskytováno přednostní zacházení na prodejních místech, ať už v obchodech, restauracích nebo prodejních automatech. Coca-Cola může využít svého silného vlivu k rozšíření nových produktů nebo k udržení konkurence na uzdě.

Za druhé, společnost může zvýšit ceny svých výrobků. Podle údajů Federální rezervní banky v St. Louis činila průměrná cena dvoulitrové (půlgalonové) láhve limonády v dubnu 2018 1,44 USD a dnes je 1,95 USD. Společnost Coca-Cola vlastní zhruba 44 % amerického trhu, takže její cenová strategie obecně hýbe celým odvětvím. Přitom nejsou zohledněny různé varianty balení, například menší velikosti porcí, které stojí více za unci. Existuje více způsobů, jak propašovat zvýšení cen.

Zdroj: Reuters

A konečně, Coca-Cola působí v téměř nekonečném průmyslovém odvětví a může získávat nová aktiva podle svého přání. Společnost Coca-Cola například pronikla na trh s horkými nápoji tím, že v roce 2018 získala za 5,1 miliardy dolarů společnost Costa, která je na mezinárodních trzích oblíbenou značkou kávy s více než 4 000 maloobchodními prodejnami.

To vše jsou užitečná tlačítka, která se dají stisknout, a mezitím roste i zákaznická základna společnosti Coca-Cola, protože počet obyvatel se každoročně zvyšuje přibližně o 1 %.

2. Finance, na které se můžete spolehnout

Důsledný růst příjmů je nezbytný, ale aby se promítl do návratnosti investic, potřebujete také ziskový obchodní model. Coca-Cola je „dojnou krávou“ již desítky let a každoročně chrlí miliardy volných peněžních prostředků.

Níže vidíte, že společnost z každého dolaru tržeb obvykle vytlačí 0,29 dolaru hotovosti, což je velmi vysoké procento. Obvykle je konverze 10 % příjmů na volný peněžní tok solidní.

Coca-Cola má sice dlouhodobý dluh ve výši 41 miliard dolarů, což není ideální, ale poměr dluhu k zisku před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) ve výši 2,6 je zvládnutelný a společnost má 10 miliard dolarů v hotovosti.

Provoz podniku nevyžaduje mnoho peněz, takže akcionářům zbývá dostatek hotovosti.

Zdroj: Shutterstock

3. Štědrost k akcionářům

Schopnost společnosti Coca-Cola vyplácet a zvyšovat dividendu je pravděpodobně důvodem, proč je jednou z Buffettových nejvýznamnějších akcií. Společnost je dividendovým králem, který zvyšuje svou výplatu již 60 let po sobě. Na základě aktuální ceny akcií mohou investoři získat výnos 2,8 %.

Dividendové investování funguje nejlépe, když je mu věnován čas; kdybyste si 1. ledna 1980 koupili akcie společnosti Coca-Cola v hodnotě 10 000 dolarů, měli byste dnes 868 000 dolarů, což je skvělá investice. Kdybyste však reinvestovali dividendy, které vám společnost Coca-Cola po celá ta léta vyplácela, měla by dnes stejná investice hodnotu 2 miliony dolarů!

Coca-Cola z vás přes noc boháče neudělá, ale je to osvědčený stroj na budování bohatství, na který se investoři mohou spolehnout, dokud budou lidé po celém světě pít mnoho výrobků, které společnost vlastní. Zdá se pravděpodobné, že úspěch společnosti Coca-Cola bude pokračovat, a proto je to vynikající akcie pro každého dlouhodobého investora.