Americký dolar oslabila statistika o snížení obchodní aktivity v USA

Americký dolar oslabila statistika o červencovém prvním snížení obchodní aktivity ve Spojených státech za téměř dva roky. Prudké zpomalení v sektoru služeb převážilo nad pokračujícím mírným růstem ve výrobě. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, tak ztrácí krátce po 17:15 SELČ 0,5 procenta na 106,35 bodu.

Společnost S&P Global dnes ve svém prvním odhadu uvedla, že souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a je měřítkem celkového zdraví ekonomiky, se tento měsíc propadl mnohem více, než se očekávalo, a to na 47,5 z konečné hodnoty 52,3 v červnu. Propadl se tak pod hranici 50 bodů, která odděluje růst aktivity od poklesu.

„Je to odraz přísnějších finančních podmínek a také skutečnosti, že inflační tlaky zůstávají zvýšené,“ řekl ke statistice analytik Bipan Rai ze společnosti CIBC Capital Markets. Dodal však, že i když americká ekonomika zpomaluje, na dolar to nebude mít zásadní vliv, protože podobný vývoj lze pozorovat i jinde.

Zdroj: Getty Images

Podle S&P Global se se tento měsíc nečekaně snížila i aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny. Tady byl příčinou rychlejší pokles ve zpracovatelském průmyslu a téměř zastavení růstu v sektoru služeb, neboť rekordní inflace v regionu přiměla spotřebitele omezit výdaje.

Euro na dolar ve stejnou dobu ztrácelo 0,1 procenta na 1,0220 USD. Britská libra k dolaru přidávala 0,3 procenta na 1,2028 USD. Od japonského jenu dolar odepisoval 0,9 procenta na 136,11 JPY.

Na poli kryptoměn bitcoin přidával přes 1,4 procenta na 23.493,62 USD. Za celý týden má k dobru 13 procent, protože investoři odhadují, že pokles kryptoměnového trhu by mohl končit.