Co znamená prodej bitcoinů společnosti Tesla pro výhled kryptoměn?

Tesla ve svých výsledcích za druhé čtvrtletí oznámila, že prodala 75 % svých bitcoinových podílů za 936 milionů dolarů. Společnost uvedla, že to bylo proto, aby maximalizovala svou hotovostní pozici v prostředí nejistoty související s Covidem v Číně.

Tento krok však přichází zhruba 18 měsíců poté, co společnost šokovala finanční trhy nákupem bitcoinů v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, přičemž v té době ve svém prohlášení uvedla, že věří v „dlouhodobý potenciál“ kryptoměn jako investice i jako likvidní alternativy k hotovosti.

Cena bitcoinu se následně v listopadu vyšplhala na své historické maximum ve výši přibližně 68 980 USD, ale minulý měsíc se propadla na minimum z roku 2022 ve výši zhruba 17 600 USD.

Potvrzení společnosti Tesla pomohlo podpořit růst ceny bitcoinu v roce 2021, přičemž noví i stávající investoři se shromáždili kolem myšlenky, že to povede k tomu, že více společností bude nakupovat kryptoměnu jako součást správy podnikových pokladen. Společnost Ark Invest Cathie Woodové odhadovala, že pokud by 1 % firemní hotovosti každé společnosti v indexu S&P 500 bylo převedeno na bitcoin, cena bitcoinu by se nafoukla o více než 40 000 dolarů; pokud by každá společnost převedla 10 %, pak je rozumný výhled pro bitcoin 400 000 dolarů.

Zdroj: Unsplash

Tato teorie se zdá být ještě přitaženější za vlasy v souvislosti se zvratem společnosti Tesla.

Přesto je mnoho investorů rozhodnutím společnosti Tesla neznepokojeno. Říkají, že společnost udělala to, co pro ni bylo v krátkodobém horizontu nejlepší ve světle toho, co generální ředitel Musk označil za „super špatnou“ ekonomiku. Tito investoři se domnívají, že bitcoin je větší než Tesla nebo její vysoce postavený generální ředitel a že jeho dlouhodobé využití jako zajištění proti inflaci stále platí.

Navíc si bitcoin udržel zisky z tohoto týdne i po oznámení společnosti Tesla.

„Prodalo se tak významné množství bitcoinu a trh to nejen zvládl z hlediska likvidity, ale dokonce jsme viděli rally a podporu ceny kolem klíčové psychologické bariéry 20 000 dolarů,“ uvedla Leah Waldová, spoluzakladatelka a generální ředitelka správce fondu digitálních aktiv Valkyrie Investments. „Dlouhodobý výhled je stále jasný, zejména když vezmete v úvahu všechny investice, které se do infrastruktury digitálních aktiv vkládají.“

Investiční aktiva vs. hotovostní alternativa
Když Tesla v únoru 2021 koupila bitcoin, uvedla také, že začne přijímat bitcoin jako formu platby za své produkty (což o tři měsíce později zrušila). Toto oznámení následovalo po oznámení společností Microstrategy a Block a poté společnosti Square, které na podzim investovaly miliony ze svých hotovostních rezerv do bitcoinu.

Odhalení se lišilo od vášnivých kázání o dlouhodobém příslibu bitcoinu, která pronesli generální ředitel Microstrategy Michael Saylor a generální ředitel Block Jack Dorsey. Společnost Tesla se zajímala o transakční schopnosti bitcoinu; o to, zda jej může snadno nakupovat, prodávat a přesouvat.

Zdroj: Getty Images

„Existují skutečné rozdíly v tom, jak a proč se lidé rozhodovali držet bitcoin v rozvaze, je to příznačné pro zbytek krypto trhu,“ řekl Noah Hamman, generální ředitel společnosti AdvisorShares, která spravuje ETF AdvisorShares Managed Bitcoin Strategy. „Někteří lidé jsou absolutní věřící a budou ho držet navždy. Ale spousta lidí, pravděpodobně většina lidí, bude spíše transakční povahy a bude chtít řídit riziko u čehokoli, co je tak volatilní jako bitcoin.“

Analytici z Wall Street ve čtvrtek uvedli, že se jedná o dobrý krok společnosti Tesla, protože akcie výrobce elektromobilů převzaly přirozenou volatilitu bitcoinu.

„Ačkoli vedení poznamenalo, že zůstává otevřené vlastnictví bitcoinu, prodej by měl zlepšit sentiment, protože volatilita bitcoinu se v minulosti negativně odrážela na akciích TSLA,“ uvedl ve čtvrtek Ben Kallo ze společnosti Baird.

Chris Kline, provozní ředitel a spoluzakladatel společnosti Bitcoin IRA, poznamenal, že kapitálově náročná odvětví mají přísnější požadavky na peněžní toky, zatímco jiná mohou mít větší dlouhodobou flexibilitu.

Zdroj: Getty Images

„Tento příběh teprve začíná,“ řekl. „Vzhledem k tomu, že čelíme větší měnové konverzaci, diverzifikace rozvahy bude pro společnosti mandátem do budoucna. Společnosti dávají přednost likviditě, zejména v nejistých dobách. Bitcoin tento předpoklad pro společnost Tesla v tomto případě použití splnil.“

Hamman řekl, že oznámení společnosti Tesla nebude mít „ve skutečnosti vůbec žádný velký dopad, nebo možná pozitivní dopad“. Podle něj je ve hře větší faktor.

„Regulace se blíží a v závislosti na tom, jak to vypadá, by to mohlo skutečně podpořit hodnotu toho, co blockchain a Bitcoin může být, ale také by to mohlo opravdu utlumit, pokud pravidla a předpisy, které začnou přicházet, jsou příliš agresivní nebo odejmout hodnotu a přínos, který by měl Bitcoin a blockchain přinést,“ řekl Hamman.