Euro se odrazilo ode dna, obnovil se tok ruského plynu a hrozí zvýšení sazeb ECB

Euro se ve čtvrtek odrazilo ode dna a vzrostlo zpět na dvoutýdenní maximum vůči dolaru, protože klíčovým plynovodem začal opět proudit ruský plyn, ale investoři byli opatrní před očekávaným zvýšením úrokových sazeb Evropskou centrální bankou, které se očekává 14:15.

Euro posílilo o 0,42 % na 1,02215 USD a získalo zpět většinu svého výrazného ústupu ze středy, kdy dosáhlo intradenního maxima 1,0273 USD, nejvyšší hodnoty od 6. července.

Euro se tento týden těšilo třem seancím silných zisků díky očekávání, že ECB by mohla výrazně zvýšit úrokové sazby o 50 bazických bodů (bps), a zprávě agentury Reuters, že plynovod Nord Stream 1 bude po desetidenní údržbě znovu otevřen včas a na úrovni 40 % před odstávkou.

Provozovatel spojení uvedl, že tok plynu byl obnoven, ale zatím nebylo jasné, na jaké úrovni, přičemž německý regulátor sítě uvedl 30 % kapacity.

Evropská unie ve středu požádala členské státy, aby do března nouzově snížily spotřebu plynu o 15 % poté, co prezident Vladimir Putin varoval, že ruské dodávky posílané největším plynovodem do Evropy by mohly být dále sníženy a možná i zastaveny.

Německý index DAX – Zdroj: Autochartist

„Riziko, že plyn bude v budoucnu zcela přerušen kvůli politickým sporům ohledně války na Ukrajině, přetrvává a zatěžuje euro,“ a udržuje tak zvýšenou volatilitu, napsal ve zprávě pro klienty stratég Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY) Joseph Capurso.

Trhy se mezitím rozcházejí v názoru na to, zda tvůrci politiky ECB přinesou dříve zvýšení o 25 bazických bodů nebo o půl bodu, aby se pokusili potlačit rozjetou inflaci, a to navzdory hmatatelným rizikům recese.

ECB také pravděpodobně poskytne další podrobnosti o novém nástroji, jehož cílem je kontrolovat nadměrný růst výnosů dluhopisů na evropské periferii.

Situaci však dále komplikuje hrozící pád italské vlády.

„Pokud ECB přinese zvýšení o 25 bb a její nástroj proti fragmentaci bude důvěryhodný, EUR by nemělo příliš klesnout a mělo by zůstat nad paritou,“ uvedl Capurso z CBA.

Zdroj: Unsplash

Dříve se japonský jen otřepal z očekávaného rozhodnutí Bank of Japan setrvat v nastavení mimořádně uvolněné měnové politiky a nadále se vymykal globálnímu trendu zpřísňování měnové politiky, i když zvýšila svou prognózu inflace. Kurz dolaru se téměř nezměnil a pohyboval se na úrovni 138,19 jenu, čímž konsolidoval pod 24letým maximem 139,38, které bylo zaznamenáno před týdnem.

Britská libra se nadále stabilizovala pod úrovní 1,20 USD, naposledy se obchodovala o 0,15 % výše na úrovni 1,1998 USD, když se pole kandidátů ucházejících se o post příštího britského premiéra zúžilo na dva, avšak vítěz by měl být oznámen až 5. září.

Australský dolar citlivý na riziko přidal 0,27 % na 0,6908 USD, zatímco novozélandský dolar posílil o 0,13 % na 0,6238 USD.