Navzdory krátkodobým překážkám v dodavatelském řetězci se Nokii daří

Akcie společnosti Nokia (GB:0HAF) (NOK) vyskočily 21. července o více než 9 % a uzavřely na hodnotě 5,12 EUR poté, co tato nadnárodní společnost působivě zhodnotila výsledky za druhé čtvrtletí v oblasti telekomunikací, informačních technologií a spotřební elektroniky. Nokia rovněž potvrdila svůj výhled na rok 2022, na rozdíl od snížených výhledů ostatních společností.

Investory potěšil optimistický komentář managementu, který naznačil, že společnost je přesvědčena o dosažení celoročního výhledu na „horní hranici“ rozpětí tržeb i na střední hranici rozpětí provozní marže.

Výsledky společnosti Nokia za 2. čtvrtletí

Upravený zisk ve výši 0,10 EUR na akcii vzrostl meziročně o 11 % a překonal očekávání analytiků ve výši 0,08 EUR na akcii. Za předchozí období společnost vykázala zisk 0,09 EUR na akcii.

Čisté tržby dále meziročně vzrostly o 11,1 % na 5,9 miliardy eur a překonaly konsenzuální odhady ve výši 5,61 miliardy dolarů.

Zdroj: Getty Images

Růst tržeb odráží nárůst tržeb v oblasti síťové infrastruktury, které vzrostly o 21 % na 1,153 miliardy eur. Dále 9% a 7% nárůst v oblasti mobilních sítí a cloudových a síťových služeb kompenzoval 24% pokles tržeb společnosti Nokia Technologies.

Srovnatelná provozní marže ve výši 12,2 % však byla meziročně mírně nižší o 60 bazických bodů v důsledku časových dopadů obnovení smluv v divizi Nokia Technologies a jednorázové softwarové transakce v divizi Mobile Networks v předchozím roce.

Společnost Nokia potvrdila výhled na rok 2022

Na základě dobrých výsledků za 2. čtvrtletí vedení společnosti potvrdilo finanční výhled na rok 2022.

Společnost nadále předpokládá čisté tržby v rozmezí 23,5 až 24,7 miliardy eur. Společnost dále očekává, že srovnatelná provozní marže se bude pohybovat v rozmezí 11 % až 13,5 %.

Komentáře generálního ředitele společnosti Nokia

Generální ředitel společnosti Nokia, Pekka Lundmark, řekl: „Přetrvávají rizika spojená s načasováním obnovení smluv společnosti Nokia Technologies, potenciálními výlukami COVID-19 a dodavatelským řetězcem, který je stále náročný, ale vykazuje známky zlepšení.“

Optimisticky se dívá na budoucnost a dodává: „V současné době se blížíme k horní hranici našeho výhledu čistých tržeb a ke středu našeho výhledu provozní marže, protože se nám daří zvládat pokračující inflaci a měnové vlivy.“

Wall Street je nakloněna společnosti Nokia

V návaznosti na působivé čtvrtletní výsledky společnost CFRA zvýšila hodnocení společnosti Nokia na Buy z Hold.

Také Wall Street je ohledně společnosti Nokia optimistická, a to s ratingem Strong Buy, který je založen na sedmi bodech Buys a dvou bodech Holds. Průměrná cílová cena společnosti Nokia ve výši 6,15 EUR naznačuje potenciál růstu o 23,57 %.

Zdroj: Unsplash

Závěrečné myšlenky

Akcie společnosti Nokia za poslední rok poklesly o 10 %, což je téměř shodné s výkonností benchmarku.

Vedení společnosti se vyjádřilo optimisticky na základě odolné poptávky, očekávaného zmírnění omezení nabídky ve druhé polovině roku a schopnosti promítnout inflační efekt do nových zakázek.

Investoři upřednostňovali pokyny, které byly potvrzeny v oblasti ziskovosti, navzdory inflaci v celém odvětví a problémům v dodavatelském řetězci, což vedlo k varování před ziskem u srovnatelných společností.