Je čas vyřadit zprostředkovatele. Proč platit společnosti za poskytování služby sdílení jízd, když můžete použít aplikaci, která spojuje řidiče přímo s cestujícími a nebere si žádný podíl? To je příslib, který nabízejí dapps neboli decentralizované aplikace.
Přečtěte si přehled toho, co to jsou, jak fungují, jaké příležitosti představují a s jakými problémy se tyto nové typy aplikací potýkají.
Co je to dapp (decentralizovaná aplikace)?
Dapps jsou decentralizované aplikace. Jsou podobné běžným aplikacím a nabízejí podobné funkce, ale klíčový rozdíl je v tom, že jsou provozovány na síti peer-to-peer, jako je blockchain, pomocí inteligentních smluv.
Protože jsou dapps decentralizované, nemůže je ovládat jediná osoba nebo subjekt. Dapps mají často také následující vlastnosti:
🖧 Jsou open-source a fungují samy o sobě, aniž by je ovládal jakýkoli subjekt.🔍 Jejich data a záznamy jsou veřejné.🟡 Používají kryptografický token, který pomáhá udržovat jejich síť bezpečnou.Ačkoli se mnozí v blockchainové a kryptoměnové komunitě domnívají, že dapps by měly mít všechny tyto vlastnosti, s tím, jak toto odvětví dozrálo, existují dapps, které používají některé z nich, jejich kombinaci nebo žádnou z nich.
Jaké jsou výhody dapps?
Dapps mají několik zajímavých aspektů:
Odolnost vůči cenzuře – díky absenci jediného bodu selhání je pro vlády nebo mocné jednotlivce velmi obtížné síť ovládat.Žádné výpadky – Spoléhání na systém peer-to-peer zajišťuje, že dapps budou fungovat i v případě výpadku jednotlivých počítačů nebo částí sítě.Na bázi blockchainu – Protože jsou vytvořeny pomocí inteligentních kontraktů, mohou snadno integrovat kryptoměny do základních funkcí dapu.Open-source – Open-source dapps podporují široký rozvoj ekosystému dapp a umožňují vývojářům vytvářet lepší dapps s užitečnějšími nebo zajímavějšími funkcemi
Jaké jsou slabiny dapps?
Přestože dapps slibují vyřešit mnoho problémů, se kterými se potýkají běžné aplikace, existují i některé nevýhody.
Hackeři – Vzhledem k tomu, že mnoho dapps je provozováno na inteligentních smlouvách s otevřeným zdrojovým kódem, mají hackeři možnost kontrolovat kód a zkoumat sítě a hledat v nich slabá místa. To vedlo k řadě hackerských útoků na populární dapps.Použitelnost – Mnoho dapps má špatné uživatelské rozhraní, což mnoho uživatelů odradilo. Všechny naše recenze na tyto služby si můžete přečíst na stránce recenzí. Jedná se však o něco, co se postupem času zlepšuje.Uživatelé – Stejně jako u mnoha aplikací Webu 2.0 platí, že čím více uživatelů dapp má, tím efektivněji síť tyto služby poskytuje. To se často označuje jako síťový efekt. Dapps se potýkají s nízkým počtem uživatelů, což je může činit méně interaktivními. Může to také způsobit, že jsou méně bezpečné, protože bezpečnost dapp často závisí na počtu uživatelů.
Jaké dapps existují?
Dobrým místem, kde začít zkoumat dapps, je DappRadar, webová stránka, která uvádí tisíce dapps postavených na sítích včetně Etherea, BNB Chain a Polygonu.
Mezi nejoblíbenější dapps v současnosti patří decentralizované finanční aplikace (DeFi), jako jsou decentralizované burzy (DEX). Ty umožňují lidem směňovat jednu kryptoměnu za jinou bez potřeby centralizovaného strážce, jakého najdete na burzách jako Binance nebo Coinbase.
Zdroj: Unsplash
Ethereum a dapps
Mnoho předních dapps je postaveno na Ethereu, blockchainu inteligentních kontraktů. Patří mezi ně např:
🦄 Uniswap – decentralizovaná burza, která uživatelům umožňuje vyměňovat tokeny mezi sebou, nikoli prostřednictvím centralizovaného zprostředkovatele.💰 Compound – Protokol pro půjčování DeFi.🎰 PoolTogether – Kryptografická loterie „bez ztráty“.🎧 Audius – Decentralizovaná platforma pro streamování hudby.🎮 Decentraland – Platforma metaverza, ve které mohou uživatelé komunikovat jako avataři a nakupovat NFT představující virtuální objekty nebo pozemky.🧜♂️ Gods Unchained – Karetní hra poháněná NFT.💲 MakerDAO – Chytrý kontrakt, který uživatelům umožňuje interakci se stablecoinovým systémem Dai.👀 LooksRare -Tržiště NFT, které odměňuje uživatele za účast.
Dapp podvody a hacky
Bohužel, dappy mohou být náchylné k hackerům. Jen v prvním čtvrtletí roku 2022 bylo podle DappRadar při hackování a exploitech ukradeno 1,2 miliardy dolarů. A jde o obrovská čísla. V srpnu 2021 byla zneužita síť Poly Network za 611 milionů dolarů, v březnu 2022 byl hacknut herní most Ronin společnosti Axie Infinity za 552 milionů dolarů.
Hackeři použili k útoku na dapps řadu technik, včetně exploitů bleskových půjček DeFi a útoků na cross-chain mosty, které uživatelům umožňují převádět prostředky mezi různými blockchainy.
Některé útoky však spoléhaly na staré dobré sociální inženýrství; v prosinci 2021 přišel most Bitcoin-to-DeFi Badger DAO o 120 milionů dolarů poté, co podvodníci podvedli členy DAO, aby schválili škodlivé transakce.
Budoucnost dapps
Dapps jsou stále v rané fázi svého vývoje. Existují však již tisíce dapps, které nabízejí nesčetné množství služeb, ať už jde o hraní her, investování do DeFi nebo obchodování s NFT.