5 klíčových způsobů, jak zvládnout cyklus krypta, od vyhýbání se FOMO po plány

Od svého vzniku v roce 2009 zaznamenaly trhy s bitcoiny a kryptoměnami mnoho cyklů růstu a poklesu, a to i v rámci větších probíhajících trendů známých jako býčí a medvědí trhy. Je sice pravda, že po každém propadu trhu zatím následovalo oživení a výrazný růst, ale období poklesu mohou být stresující a těžko zvládnutelná jak pro zkušené obchodníky, tak pro začínající investory.

V tomto článku se zabýváme pěti strategiemi, které byste mohli chtít během poklesu trhu dodržovat, abyste si udrželi hodnotu svého portfolia, vyhnuli se emotivnímu obchodování a ztratili méně spánku.

1 – Nepodléhejte FOMO a FUDu

Zůstat na vrcholu nejnovějších zpráv a trendů v oblasti kryptoměn je zásadní, ale příliš mnoho informací může být rozhodně na škodu. To platí zejména v období poklesu trhu, kdy je až příliš snadné nechat se ovládnout instinkty a provést několik špatně načasovaných obchodů.

FOMO (fear of missing out) a FUD (fear, uncertainty, and doubt) jsou v kryptografickém prostoru běžné pojmy, které mohou mít na naše rozhodnutí o nákupu a prodeji větší vliv, než by si mnozí z nás chtěli připustit.

Zdroj: Shutterstock

FUD obecně označuje negativní náladu na trhu způsobenou nějakou fámou, nepříznivým zpravodajským článkem nebo významnou osobností vyjadřující obavy ohledně určitého trhu nebo aktiva. To může mít negativní vliv na cenu, protože obchodníci prodávají své podíly v očekávání dalšího poklesu ceny. FOMO je opakem, který hovoří o tendenci obchodníka nechat se unést zbožným přáním poté, co vidí pozitivní cenovou akci nebo zprávy, přičemž někdy přehlíží fundamentální signály ve spěchu naskočit na palubu další raketové lodi na Měsíc.

Nezapomeňte: Nikdo nedokáže předpovědět budoucnost a žádná rada jednoho člověka není lepší než vlastní průzkum a vyvození vlastních závěrů. V některých případech mohou mít influenceři a vydavatelé skutečně zájem vyvolat FUD nebo FOMO, aby manipulovali trhy daným směrem. Když se dozvídáte o nejnovějších aktualizacích napříč kryptoměnovými trhy, vždy se je snažte potvrdit z více zdrojů.

2 – Stanovte si jasné cíle, diverzifikujte a obchodujte pouze v rámci svých možností.

Bez ohledu na to, jak moc jste si jistí určitým aktivem, nikdy byste neměli investovat více, než si můžete dovolit ztratit. Poslední věc, kterou si kdokoli přeje, je ocitnout se v emocionální horské dráze a čekat na pozitivní cenovou akci, zatímco cena jeho portfolia pomalu klesá.

Většina chytrých investorů se také rozhoduje dlouhodobě držet několik různých druhů aktiv, aby diverzifikovala své portfolio – od alternativních kryptoměn až po indexové fondy akciového trhu.

Často se říká, že kryptoměny nespí. Kryptoměnové trhy jsou dobře známé svou volatilitou, a aby jí dokázali čelit, měli by si investoři do kryptoměn předem definovat své obchodní strategie a pokud možno i vstupní a výstupní body.

I kdybyste měli přístup ke všem dostupným informacím, náhlá událost typu „černá labuť“, hack nebo tweet vysoce postavené osoby může způsobit prudký pokles cen. Proto je velmi důležité plánovat dopředu a podniknout kroky ke zmírnění ztrát v případě, že dojde k nějakému náhlému propadu.

Investoři by mohli zvážit fixní strategie, jako je například průměrování nákladů na dolar (proces nákupu nebo prodeje malých částek v pravidelných intervalech), které by mohlo kupci kryptoměn pomoci zcela se vyhnout obchodování s emocemi nebo nutnosti zírat na grafy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Pamatujte: Při držení volatilních aktiv, jako jsou kryptoměny, je velmi snadné nechat se unést. Obchodování může být velmi riziková činnost, a to zejména na medvědím trhu, a investoři by se měli snažit stanovit si cíle, které vyvažují minimalizaci potenciálních ztrát s dosažením potenciálních zisků.

3 – HODLing a dlouhodobé myšlení

Rčení, že „dokud neprodáš, není to ztráta“, je sice pravdivé jen zčásti, ale určitou váhu má. Pokud hodnota vašich aktiv od doby, kdy jste je nakoupili, klesla – tzv. nerealizované ztráty -, jsou realizovány až po jejich prodeji za nižší cenu, než byla vaše nákupní.

Zdroj: Getty Images

V průběhu let měl Bitcoin dlouhodobě konzistentně rostoucí trend. I když ceny klesají v důsledku dočasné korekce trhu nebo delšího medvědího trhu, historie ukazuje, že ceny se nakonec pravděpodobně zotaví díky ekonomickým faktorům, jako je nedostatek. Mnoho lidí se domnívá, že tato omezená dostupnost způsobí, že cena kryptoměn, jako je Bitcoin, bude v průběhu času nadále růst. Pokud je váš časový rámec investování na delší straně (roky místo týdnů nebo měsíců), lze negativní pohyb cen považovat za dočasný.

Dlouhodobé držení se doposud osvědčilo, přičemž Bitcoin se stal pravděpodobně nejúspěšnějším významným aktivem posledního desetiletí.

Nezapomeňte: V zemích, jako jsou USA, může být držení kryptoměn po delší dobu výhodné i z hlediska zdanění. Například držení po dobu jednoho roku nebo déle může být výhodnější než krátkodobý prodej.

4 – Buďte připraveni přečkat propad nebo vybrat zisky

Jednou z nejbezpečnějších možností, jak se vyhnout volatilitě kryptoměn a ochránit se během poklesu trhu, je přeměnit část svých volatilních kryptoměn na stabilnější aktiva. To může investorovi pomoci „uzamknout“ jeho zůstatek a snížit jeho riziko a potřebu aktivně řídit své portfolio a úroveň stresu na býčím trhu kryptoměn.

Stablecoiny, jako je USDC, mají za cíl udržovat svou hodnotu za pevnou cenu – a převedením části svého portfolia do aktiv se stabilní hodnotou snížíte svou expozici vůči změnám cen v době, kdy jsou trhy v útlumu.

Zdroj: Getty Images

Nezapomeňte však také, že prodej všeho najednou, tzv. kapitulace, může snadno způsobit, že držitelé kryptoaktiv v případě náhlého oživení trhu prodělají. Proto je tak důležité zmapovat si představu o tom, jaká úroveň zisku a ztráty by vám vyhovovala, než budete nuceni rozhodovat se pod tlakem.

Nezapomeňte, že: Mnoho investorů se dnes rozhoduje pro vstupy a výstupy ze stabilních aktiv v rámci rozsáhlejší strategie výběru a odkupu, což může pomoci postupnému růstu jejich portfolia, pokud je správně načasováno. Není to však snadné a ani ti nejzkušenější investoři často nedokážou své vstupy a výstupy správně načasovat. (Opět platí, že pro mnoho investorů může být průměrování dolarových nákladů dobrým způsobem, jak se vyhnout dokonce i pokusům o načasování trhu).

5 – Všímejte si příležitostí

I když kryptotrhy klesají, existují příležitosti, pokud víte, kde hledat. Tam, kde ostatní vidí temnou a studenou kryptozimu, vidí nadšení investoři nové okno příležitostí, jak získat svá oblíbená aktiva se slevou a dosáhnout zisku.

„Buy the dip“ je oblíbený způsob, jak se obchodníci, kteří se cítili oceněni předchozími zisky, mohou dostat na trh nebo navýšit své pozice.

Dokonce i v rámci klesajícího trendu se při výkyvech trhu objevují malé vrcholy a údolí. Obchodníci, kteří si oprášili své dovednosti v oblasti technické analýzy, zde mohou těžit z toho, že tyto znalosti využijí k předvídání těchto krátkodobých pohybů a vydělají na nich nákupem krátkodobých minim a prodejem maxim.

Prodej na krátko, neboli sázka na to, že hodnota aktiva klesne, může být také dobrou strategií, jak dosáhnout zisku během poklesů.

Aktivity, jako je sázení a farmaření výnosů DeFi, mohou dále pomoci vyrovnat výnosy a poskytnout podporu, aby váš skutečný zůstatek na kryptoměnách vždy rostl, a to i na medvědím trhu nebo v klesajícím trendu.

Pokud věříte, že aktivum bude mít nakonec vyšší hodnotu, průměrování nákladů na dolar funguje bez ohledu na to, zda trhy rostou nebo klesají! Ve skutečnosti získáte za svůj dolar během cyklů poklesu více kryptoaktiv.

Nezapomeňte: Tyto druhy aktivit (s pravděpodobnou výjimkou DCA) nejsou pro slabé povahy a mohou ve skutečnosti vést k výrazným ztrátám – nebo přinejmenším výrazně prodloužit dobu, kterou strávíte před obrazovkou sledováním stresujících cenových grafů.