Jaký je předpokládaný dlouhodobý vývoj pro cenu bitcoinu?

Co se stane s bitcoinem nyní? Spadne na dno? Překročí kurz hodnotu 100 tisíc amerických dolarů? A co pak? Poletíme na Měsíc? A co jeho přijetí do společnosti? Budeme si za BTC běžně kupovat auta a domy?

Všechny nás samozřejmě zajímá, jakým směrem se bude bitcoin v budoucnu ubírat. V krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém horizontu. Na celou problematiku se však můžeme podívat ze dvou úhlů:

cenytechnologie (přijetí)

Kam až se kurz bitcoinu dostane?

Kéž bychom znali odpověď na tuto otázku. Do roka a do dne bychom mohli být všichni milionáři. A bylo by úplně jedno, jestli trend půjde nahoru nebo dolů, hlavně že se na trhu něco děje. Ale nikdo z nás nemá věšteckou kouli. A možnosti bitcoinu jsou i v tomto ohledu prakticky neomezené.

Zdroj: Unsplash

Ano, dnes se ozývají hlasy, že situace z konce roku 2017 se nemůže opakovat, na trhu je nyní nepoměrně více institucí a velkých hráčů (pravda), ale nikdo neví, co se může stát. Kryptoměny jsou stále velmi volatilním prostředím, kterému ve srovnání s jinými trhy typu forex chybí určitá míra likvidity. Stále tedy platí, že do kryptoměn byste měli investovat pouze s kapitálem, který si můžete dovolit přinejhorším ztratit. Nikdo vám nemůže dát zaručené investiční doporučení.

Na internetu a v médiích najdeme celou řadu odborníků a nadšenců, kteří chrlí jednu předpověď za druhou. Korekce až k 10 000 dolarů? Nebo se blížíme ke 100 000 dolarů za 1 BTC? Opět je možné obojí. Jedno je však jisté. V dlouhodobém horizontu půjdeme nahoru.

Na grafech vidíme jednu věc, dlouhodobý trend ceny bitcoinu je silně rostoucí. V tuto chvíli však také nesmíme zapomínat, že historie se na trhu nikdy neopakuje. Ano, grafy a chování trhu si mohou být velmi podobné, pro běžné oko téměř nerozlišitelné. Ale cena, počet účastníků a jejich motivy jsou vždy jiné. Každá situace je tak ze své podstaty jedinečná. Bitcoin je tu s námi navíc „jen“ něco málo přes 10 let. To je ve srovnání například s akciovým trhem zanedbatelná doba.

Ale ve světě se právě teď dějí opravdu velké věci. Společnost Tesla vložila 15 % svých likvidních aktiv do bitcoinu. Miliardáři jako Elon Musk a Michael Saylor veřejně vyzdvihují potenciál nejznámější kryptoměny. Společnost MasterCard umožní svým partnerům přijímat platby v BTC. O investici zřejmě uvažuje i Apple. To opravdu nejsou bezvýznamné a zanedbatelné zprávy.

Zdroj: Getty Images

Zásadní jsou také samostatné filozofické základy Bitcoinu. Velkou roli ve vývoji kurzu hraje samozřejmě halving, tedy přítomnost toho, že se odměna pro těžaře každé 4 roky snižuje o rovnou polovinu. Pokud má mezi těžaři zůstat samotná motivace těžit, měl by směnný kurz růst. To je však skutečně jen filozofický konstrukt – a realita může být zcela jiná.

Nezapomínejme však na model „stock to flow“, který je v souvislosti s kurzem bitcoinu často diskutován. Jedná se o poměr mezi množstvím mincí BTC v oběhu (nebo spíše těch, které již byly vytěženy) a přílivem nových.

Pokud tedy dnes (březen 2021) hovoříme o tom, že v současné době je vytěženo něco přes 18 milionů bitcoinů a zároveň je vytěženo 12,5 nových BTC (myšleno před půlením) v rámci 1 bloku (× roční těžba = 657 tisíc bitcoinů ročně), vychází tento poměr 27 (18/0,657).
To je vlastně také přibližný počet let, které bychom potřebovali na zdvojnásobení současného množství. Konkrétně u BTC to však není možné kvůli maximálnímu počtu 21 milionů BTC). Mnozí analytici se domnívají, že toto číslo je klíčové i pro odhad vývoje kurzu BTC. Poukazuje totiž na vzácnost bitcoinových mincí.

Zdroj: Getty Images

Pravděpodobně nejpopulárnějším modelem pro předpovídání chování bitcoinu je právě model S2F, který byl zveřejněn v březnu 2019 a předpovídá chování ceny bitcoinu na základě historických dat. A co tento ukazatel vlastně říká? Jednoduše jde o poměr mezi aktuální zásobou bitcoinů a přílivem nových jednotek bitcoinů.

Tento model má samozřejmě dvě zásadní nevýhody. První je, že nezohledňuje poptávku po bitcoinech, a druhým negativem je tzv. přestřelení ceny v důsledku davové psychologie.

Přijetí bitcoinu ze strany institucí

To vše nás však přivádí k něčemu možná ještě zajímavějšímu, než je samotná cena bitcoinu. Pokud Tesla skutečně umožní nákup svých elektromobilů za bitcoiny, bude to velká věc. V Dubaji by mělo být brzy možné koupit některé nemovitosti za kryptoměny. O zavedení této platební metody uvažuje také společnost Uber.
Připravuje se první obchodovatelný ETF, který bude zahrnovat bitcoin. O kryptoměny se zajímají i světové vlády a velké tradiční banky.
A tak seznam pokračuje dál a dál. Bez ohledu na krátkodobou výkonnost ceny bitcoinu budeme v blízké budoucnosti zjevně svědky masivního přijetí kryptoměn do společnosti. A to je koneckonců hlavní podmínkou toho, aby se staly obecně přijímaným prostředkem směny.