WMG: Tato propadající se akcie by mohla být hudbou pro uši investorů

Hudba je každodenní součástí našeho života. S rozvojem internetu, mobilních telefonů a služeb streamování hudby mají nyní miliardy lidí na celém světě možnost poslouchat miliony skladeb pouhým stisknutím tlačítka. Tento trend vedl k tomu, že hudební průmysl začal po poklesu na počátku roku 2000, který byl způsoben převahou pirátského obsahu, opět růst.

Pro společnosti, které vlastní práva na tyto skladby, jako jsou hudební vydavatelství, je to obrovská příležitost. Příkladem je Warner Music Group (WMG), která má pod smlouvou populární umělce jako Ed Sheeran a Red Hot Chilli Peppers. Tato společnost bude v tomto desetiletí těžit z nárůstu streamované hudby.

Od začátku roku však akcie klesly o 37 %, pravděpodobně kvůli široké volatilitě, kterou v současné době zažíváme. Tento pokles ceny může být příležitostí k nákupu pro dlouhodobé investory. Zde je důvod.

Zdroj: WMG

Co je to hudební vydavatelství?

Společnost Warner Music Group (WMG) se označuje za „významnou hudební společnost“. To nám příliš nepomůže pochopit, jak tento byznys funguje, takže se ponořme trochu hlouběji. WMG je konglomerát různých hudebních vydavatelství. Hudební vydavatelství najímají hudebníky a podepisují s nimi smlouvy, což společnosti WMG umožňuje získávat autorské poplatky ze všech peněz, které vydělají. Umělci na oplátku dostávají zálohové platby, správu distribuce na internetových platformách, jako je Spotify, marketingové výhody a další služby. To funguje (teoreticky) v symbióze, kdy si umělec i vydavatelství navzájem poskytují hodnotu.

Jako jedno z nejdéle fungujících hudebních vydavatelství si WMG dokázalo udržet svůj podíl na tržbách z hudebních nahrávek po několik posledních desetiletí. Odhaduje se, že v roce 2020 měla společnost 16% podíl na trhu. Od roku 2006 se tento tržní podíl pohybuje v rozmezí 14 % až 18 %, což svědčí o stálosti postavení společnosti WMG v rámci odvětví.

Streamování a digitální technologie jsou hnací silou růstu

Jak již bylo zmíněno výše, hudební průmysl si v počátcích internetu prošel těžkým obdobím pirátské hudby. S rozvojem streamování hudby se to však změnilo. Od fiskálního roku 2018 do roku 2021 rostly digitální příjmy společnosti WMG složenou roční mírou růstu (CAGR) o 16,5 % a loni dosáhly 3,5 miliardy dolarů.

Zdroj: Unsplash

Tento segment nyní tvoří 67 % celkových příjmů společnosti WMG a měl by být do budoucna největším tahounem jejího růstu. Podle analytiků třetích stran by měl streaming hudby do roku 2030 růst tempem 14,6 %. Pokud si WMG dokáže udržet svůj podíl na trhu, mělo by se to přímo promítnout do růstu tržeb.

Kromě streamování zaznamenává společnost WMG silný růst i na dalších internetových serverech, jako jsou TikTok, Meta Platforms a Peloton. Právě podepsala smlouvu se společností Meta (vlastníkem Facebooku a Instagramu), která podle vedení od tohoto čtvrtletí přinese významné příjmy z licencí. Nebudou sice zdaleka tak velké jako v segmentu streamování, ale tyto další licenční smlouvy jsou pro WMG příjemnou třešničkou na dortu, která jí a umělcům, které spravuje, umožní vydělat více peněz.

Jak je to ale s oceněním?

Při současném poklesu akcií se WMG obchoduje s tržní kapitalizací přibližně 14 miliard USD. Za posledních 12 měsíců vygenerovala provozní zisk ve výši 650 milionů USD, což jí dává poměr ceny k provoznímu zisku (P/OI) 21,5. To je přesně kolem průměru trhu. Jako investor byste si z toho měli vzít ponaučení, že pokud WMG dokáže i nadále zvyšovat své tržby a provozní výnosy přibližně o 10 až 15 % ročně, cena akcií by měla následovat tento trend. V dostatečně dlouhém časovém horizontu to může vést k pěkným ziskům pro vaše portfolio.

Zdroj: WMG

Pokud věříte v pokračující růst streamování hudby po celém světě, WMG by mohla být skvělou akcií, na kterou můžete vsadit. Při současných cenách se akcie neobchodují ani s prémiovým oceněním.