Mezinárodní zprávy o kryptoměnách mají mnohem větší důsledky než jiné finanční zprávy. Investory v USA možná nezajímají zprávy, které se objevily na moskevské burze, ale určitě je zajímá, když země zakáže kryptoměny. To proto, že kryptografie je globální finanční systém; nejvíce jí prospívá, když ji přijímá více zemí po celém světě. A tím pádem se do trhu může zapojit více lidí. Ale je tu zpráva, která má ještě větší důsledky. Dnešní kryptozprávy z Ruska ukazují, jak to může být.
Říci, že vztah Ruska ke kryptoměnám byl bouřlivý, by bylo obrovské podcenění. Ve skutečnosti jen před několika měsíci přímo zakázalo svým občanům platit digitálními aktivy. Zákaz byl z velké části poháněn Bank of Russia, subjektem, který se hlasitě stavěl proti jakémukoli druhu kryptoakceptací. Prezident Vladimir Putin, který zákaz podepsal, byl ve svém postoji méně rozhodný. Dříve byl Putin příznivcem toho, aby země přijala těžbu kryptoměn. Díky svým nadbytečným zásobám energie by Rusko mohlo tuto energii využít k těžbě kryptografických peněz za účelem zisku.
Ale ani po vítězství Ruské banky a zákazu kryptografických plateb tato konverzace mezi zákonodárci zřejmě neutichla. Včera Banka Ruska souhlasila s tím, že pomůže legalizovat krypto platby, a ustoupila tak od svých předchozích názorů.
Zdroj: Reuters
K tomuto obratu došlo během pouhých několika týdnů a tento šleh může investory zmást. Ale ujišťujeme vás, že země má velmi „dobrý“ důvod, proč od svého zákazu ustoupila.
Stejně jako u většiny věcí týkajících se ruské ekonomiky v poslední době se vše vrací k sankcím. To znamená, že tato zpráva znovu oživuje obavy, které mnozí investoři do kryptoměn chovali na začátku roku.
Kryptoměnové zprávy z Ruska: Ruská centrální banka otevírá dveře pro vyhýbání se sankcím.
Tato kryptozpráva z Ruska z tohoto týdne má zásadní důsledky pro jeho zahraniční vztahy. Opětovná legalizace kryptografických plateb otevře dveře zemi, která v současnosti čelí jedněm z nejtvrdších globálních ekonomických sankcí na světě.
Aby bylo jasno, zákaz kryptografických plateb ještě nebyl zrušen. Ruské ministerstvo financí – instituce, která je kryptoměnám nakloněna – však přimělo Ruskou centrální banku, aby změnila svůj postoj ve prospěch přeshraničních kryptoplateb. S odvoláním zákazu domácích plateb však stále váhá.
Nedávné zprávy z Íránu přesně ukazují, proč se ruská centrální banka takto rozhoduje. Írán nedávno legalizoval kryptografické platby při dovozu. Jako zemi, kterou masivně brzdí americké sankce, přináší nový zákon poprvé po desetiletích do země dovoz v hodnotě milionů dolarů.
Když se tato zpráva objevila, ruský premiér Michail Mišustin se náhle hlasitě vyslovil pro používání přeshraničních kryptografických plateb za zboží. Podobně jako Írán se Rusko stalo terčem řady sankcí z celého světa kvůli své invazi na Ukrajinu.
Zdroj: Getty Images
Když byly sankce na Rusko uvaleny poprvé, mnoho lidí se obávalo, že k jejich vyvrácení použije kryptografické prostředky. Tato teorie se mezi zastánci kryptoměn stala nepopulární. Tvrdí, že Rusko nemohlo provádět žádné obcházení sankcí prostřednictvím kryptografických prostředků ve znatelném měřítku. Rozhodnutí země zakázat platby navíc tyto obavy zřejmě na čas zažehnalo.
Nyní je však tato možnost opět na stole a je o něco reálnější než dříve. Írán ukazuje, že kryptografie je užitečným nástrojem, jak obejít ekonomické tresty, a Rusko si zjevně bere poznámky. Svět bude muset tuto zemi sledovat, aby zjistil, zda svůj zákaz skutečně zruší. Poté se konverzace o sankcích zcela jistě vrátí na stůl.