Co zajišťuje důvěryhodnost bitcoinové sítě? Proč bychom jí měli věřit i my?

Argument, že Bitcoin (BTC) nemá žádnou hodnotu, protože není ničím fyzicky podložen, zůstává jedním z hlavních omylů v této tematice.

Je to názor, který byl udržován takovými osobnostmi, jako je miliardářský magnát Warren Buffett a bývalý americký prezident Donald Trump – oba byli citováni, že Bitcoin nemá žádnou hodnotu.

Nyní, když se Bitcoin řadí po bok největších světových měn podle tržní kapitalizace, se však nabízí otázka … co přesně ho podporuje?

Bitcoin vs. fiat

Ještě relativně nedávno (zhruba v minulém století) byla většina běžných papírových peněz a mincí přímo směnitelná za zlato. To proto, že mnoho nejbohatších zemí se řídilo zlatým standardem, měnovým systémem, v němž vlády vázaly pevný směnný kurz národní měny na zlato. V rámci tohoto systému držely země ve svých trezorech dostatečné zásoby zlata, které 100% kryly jejich zásobu oběživa, což zajišťovalo, že výměna měny za zlato byla vždy možná.

Zdroj: Getty Images

To však také omezovalo ekonomiku uprostřed Velké hospodářské krize, protože vlády nemohly jednoduše získat více zlata, aby rozšířily peněžní zásobu a stimulovaly výdaje.

V letech 1929-1930 tento systém opustily Austrálie a Nový Zéland, v roce 1931 Kanada, Německo a Velká Británie a v roce 1933 standard částečně opustily Spojené státy.

Spojené státy zlatý standard zcela opustily až v roce 1971 poté, co tehdejší prezident Richard Nixon ukončil směnitelnost amerického dolaru za zlato, čímž zrušil brettonwoodský systém a v podstatě ukončil éru zlatého standardu.

Místo toho země přešly na model fiat, kdy národní měna není kryta komoditou, jako je zlato, což centrálním bankám umožňuje tisknout nové peníze, kdykoli je to potřeba. Ačkoli nemají vnitřní hodnotu, hodnotu fiat peněz určují změny nabídky a poptávky a také síla vlády, která za nimi stojí. Vzhledem k tomu, že vlády přijímají platby daní pouze ve fiat měně a daňové úniky jsou nezákonné, je jejich hodnota částečně udržována také požadovanými platbami daní.

Ačkoli tedy fiat měny nejsou formálně ničím podloženy, máme tendenci nakupovat naše fiat měny s důvěrou, že budou akceptovány i jinde výměnou za zboží a služby. Naše důvěra ve fiat měny v podstatě vytváří kupní sílu, a tedy hodnotu fiat měn.

Naše důvěra ve fiat měny však trpí problémem indukce. Jinými slovy, na základě našich předchozích zkušeností předpokládáme, že určitá posloupnost událostí proběhne tak, jak vždy proběhla. Ve skutečnosti nemůžeme s jistotou říci, co čeká hodnotu našich tradičních fiat měn. Bez toho, že by měna byla formálně vázána na komoditu, jako je zlato, se hodnota stává spíše nepředvídatelnou událostí než zárukou.

Zdroj: Unsplash

Je bitcoin podložen matematikou?

Stejně jako americký dolar není Bitcoin krytý fyzickou komoditou a místo toho získává svou hodnotu jinými způsoby.

Protože Bitcoin nemá centralizovaný subjekt, který by vymáhal jeho hodnotu, a není podložen žádnou komoditou, mnoho lidí se mylně domnívá, že to znamená, že Bitcoin nemá žádnou hodnotu.

Bitcoin má však v současné době hodnotu jednotlivých jednotek kolem 30 000 USD a celkovou tržní kapitalizaci – definovanou jako součin hodnoty jednotek a počtu Bitcoinů v oběhu – přes 625 miliard USD, což jasně ukazuje, že jej velké množství lidí považuje za hodnotný.

Bitcoin však ve skutečnosti není podložen ničím fyzickým – pouze složitou matematikou, která je základem jeho technologie blockchain a řízené nabídky. Díky tomu zůstává nabídka bitcoinu omezená a je odolný vůči cenzuře – což mu propůjčuje část jeho hodnoty. Jak řekl Anthony Pompliano v panelové diskusi na CNBC: „Pokud nevěříte v Bitcoin, v podstatě tím říkáte, že nevěříte v krypto.“ Podle Pompliana propůjčuje technologie blockchain Bitcoinu přirozenou hodnotu, téměř jako zlatý standard pro krypto.

Zbytek hodnoty Bitcoinu lze přičíst skutečnosti, že se jedná o první úspěšný měnový systém, který funguje bez centralizovaného subjektu, který tahá za nitky – to znamená, že jeho nabídka nemůže být násilně nafouknuta, nemůže být snadno zkonfiskován jako zlato ve 30. letech 20. století a nabízí takovou úroveň finanční svobody, které se může rovnat jen málo (pokud vůbec nějaká) fiat měn.

Ukázalo se také, že bitcoin má užitnou hodnotu; tisíce obchodníků jej nyní přijímají jako platidlo za zboží a služby. Ve dvou zemích, Salvadoru a Středoafrické republice, byl Bitcoin přijat jako zákonné platidlo, což znamená, že jej obchodníci musí přijímat (i když přinejmenším v první jmenované zemi je jeho přijetí údajně nejednotné).

Kontroverzní rok bitcoinu v Salvadoru

Na letošní konferenci o bitcoinech v Miami v červnu prezident Salvadoru Nayib Bukele oznámil, že jeho země brzy přijme bitcoin jako zákonné platidlo. Tato zpráva se setkala s pochvalnými reakcemi…

Úroveň důvěry, kterou lze v měnu spatřovat, může být indikována, nebo dokonce zachována, úrovní jejího používání po celém světě. Ať už se mu v porovnání s ostatními fiat měnami daří dobře, americký dolar je – a v dohledné době i bude – měnou, kterou lze utratit téměř kdekoli. V důsledku toho spotřebitelé dolaru důvěřují. Kupní síla a praktičnost jsou samy o sobě cenným zbožím.

Na druhou stranu je Bitcoin stále ještě poněkud vzdálen od hlavního proudu. Od doby, kdy byla první transakce s bitcoinem utracena za pizzu, urazila kryptokomunita dlouhou cestu, ale dokud nedojde k masovému přijetí, nebude důvěra v bitcoin nakonec tak vysoká ani tak rozšířená jako důvěra v zavedené fiat měny.

Přes zjevné rozdíly se ukazuje, že Bitcoin je podobný fiat měně do té míry, že je z velké části podpořen důvěrou spotřebitelů. S tím, jak poroste důvěra v kryptoměnový prostor, poroste i důvěra v Bitcoin.