Slabé zahraniční trhy mohou být zlověstným varováním pro americké akcie

Některé zahraniční akciové trhy vypadají technicky křehce – z pohledu pozorovatelů grafů – a to by mohlo být v blízké budoucnosti varováním pro americké akcie a obecně pro chuť riskovat.

Globální aktiva se odvíjejí od kroků centrálních bank, přičemž největším motorem je Federální rezervní systém. Úrokové sazby rostou po celém světě a dolar vykazuje generační sílu vůči ostatním měnám.

Americké akcie ve středu rostly, zatímco evropské a asijské trhy byly smíšené. Výnosy amerických státních dluhopisů, které se pohybují opačně než cena, byly mírně nižší, protože dolar si odpočinul od svého monumentálního vzestupu. Dolarový index byl tento týden na 20letém maximu, zatímco britská libra šterlinků se vůči zeleným bankovkám obchodovala na 37letém minimu a japonský jen se propadl na 24leté minimum.

„Dolar je jedním z katalyzátorů, který vyvíjí tlak na zahraniční trhy,“ řekl Todd Sohn, technický analytik společnosti Strategas. „Je to také problém voličů. Když se zamyslíte nad zahraničními trhy, zejména evropskými, většina z nich má jen malou expozici vůči technologiím a většinou se jedná o spotřebitelské a energetické trhy. A také finanční sektor. Ty jsou na tom už nějakou dobu dost špatně.“

ETF Global X DAX Germany, který odpovídá německému akciovému indexu DAX, klesl od 30. června o 3,9 % , zatímco ETF Trust SPDR S&P 500, který kopíruje index S&P 500, si připsal 4,6 %.

„Nemáte tam jména typu Apple, která by držela indexy nad vodou,“ řekl Sohn. „Technologická expozice, kterou mají, jsou polovodiče a polovodiče jsou celosvětově velmi slabé.“

Sohn sleduje zahraniční trhy prostřednictvím ETF, jako je iShares Europe ETF nebo iShares MSCI EAFE ETF, které zastupují akcie z 21 vyspělých zemí. Evropské trhy jsou pod tlakem kvůli obavám z války na Ukrajině a obavám, že Rusko má pod palcem dodávky energie do Evropy a může evropskou ekonomiku rozdrtit.

„Geopolitické záležitosti samozřejmě nepomáhají,“ řekl Sohn. Zámořské trhy „již znovu testují svá minima… takže když přemýšlíte o tom, že USA znovu testují minima, už se to děje globálně. Považuji to za protivítr. Chtěli byste vidět vzestupnou vlnu, která by se odrazil od hlavních minim, nebo alespoň nějakou stabilizaci, ale to se zatím nestalo.“

Sohn se také podíval na Čínu, kde se ETF Xtrackers Harvest CSI 300 China A Shares propadl asi o 35 % od svého maxima z února 2021. V roce 2022 ETF od konce dubna do 5. července prudce rostl, ale poté se opět dostal pod tlak.

Z dlouhodobého hlediska je iShares MSCI China ETF od svého založení v roce 2011 ve skutečnosti asi o 8 % níže, ale jeho celkový výnos včetně reinvestovaných dividend je o 13 % vyšší, uvedl Sohn.

„Mají období konjunktury a poklesu, kdy se objevují příležitosti. Jako nástroj „kup a drž“ k vám tak laskavé nebyly,“ řekl.

Katie Stocktonová, zakladatelka společnosti Fairlead Strategies, uvedla, že její klienti se s posílením dolaru začali velmi zajímat o dění na zahraničních trzích. Studovala německý index DAX a zjistila, že momentum je negativní a existují další známky technické slabosti.

Stocktonová uvedla, že index DAX se blíží k retracementové úrovni 12 273. Index DAX ve středu uzavřel na úrovni 12 915 bodů.

„Prolomení by vedlo k sekundární podpoře v blízkosti 11 325 bodů. Ve vztahu k indexu SPX DAX prodloužil svou dlouhodobou sérii slabé výkonnosti a nadále čelí makroekonomickým překážkám,“ poznamenala.

Negativní graf pro DAX není novinkou. „Obecně vzato se nacházejí v klesajících trendech. Stejně jako USA mají dlouhodobě negativní momentum, ale jejich výkonnost je nízká,“ řekla. „Od červnového dna indexu S&P 500 se jim nedařilo. Myslím si, že nedostatečná výkonnost je pozoruhodná. Není to nic nového. Je to dlouhodobý trend.“

Stocktonová uvedla, že zahraniční trhy nutně nevnímá jako prediktivní, ale investice do Číny mohou sloužit jako indikátor sentimentu ohledně rizika obecně, podobně jako kryptoměny odrážejí chuť riskovat.

Sohn uvedl, že jedním ze způsobů, jak se chránit před výkyvy měn a poklesy na zahraničních trzích, je hledat zajištěné ETF.

Například WisdomTree Japan Hedged Equity Fund ETF (DXJ) se obchoduje do strany ve srovnání s nezajištěným iShares MSCI Japan ETF (EWJ), který se obchoduje blízko dvouletého minima. Zajištěný ETF od počátku roku vzrostl o 3,2 %, zatímco nezajištěný ETF se propadl o 23,3 %.

„Možná, že v roce 2022 byly ve hře tyto zajištěné ETF, ale pro příští rok, pokud si myslíte, že dolar bude oslabovat, je to zpět k americkým akciím,“ řekl Marc Chandler, hlavní tržní stratég společnosti Bannockburn Global Forex.

Chandler uvedl, že trhy ukazují na vrchol zvyšování sazeb Fedu v první polovině příštího roku. V příštích šesti měsících by se podle Chandlera mohlo obchodování obrátit k nákupu Evropy a dalších trhů, které vypadají levně kvůli silnému dolaru.

Chandler poznamenává, že všechny zahraniční trhy nezaostávají. Například Brazílie se spolu se svou silnou měnou pohybuje na vyšších úrovních.

Fond iShares MSCI Brazil si od počátku roku připsal 9,3 %.