Americký dolar oslabil a bitcoin dosáhl psychologické úrovně 20 000 dolarů

Bitcoin v pátek prudce vzrostl a prorazil zpět nad hranici 20 000 USD, protože americký dolar oslabil a akcie vyskočily.

Největší světová kryptoměna se naposledy obchodovala o 10 % výše na úrovni 21 268,25 USD poté, co na začátku tohoto týdne klesla pod 19 000 USD a na nejnižší úroveň od poloviny června.

Bitcoin je největší kryptoměnou z hlediska tržní hodnoty, ether je druhý největší. Zvyšují se ale i ceny menších kryptoměn, jako je XRP nebo cardano či solana. Ve středu bitcoin klesl až k 18 500 dolarů.

Účastníci trhu se domnívají, že k růstu cen bitcoinu a dalších kryptoměn teď není žádný zvláštní důvod kromě relativně příznivější nálady, která teď na trzích panuje. Na jedné straně oslabuje dolar, na straně druhé se zvyšují ceny čínských akcií.

Ostatní digitální mince byly výše, včetně etheru, který si připsal přibližně 5 %. Celková tržní hodnota kryptoměn opět poskočila nad 1 bilion dolarů.

Nejnovější růst bitcoinu byl vyvolán mírným oslabením amerického dolaru, který letos zažil ohromující rally. Dolarový index, který měří zelenou bankovku vůči koši ostatních měn, v pátek ráno klesl o zhruba 1 %.

Zdroj: Unsplash

Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely na vyšší úrovni a futures kontrakty byly v pátek vyšší. Bitcoin úzce koreluje s americkými trhy, které často rostou v době, kdy rostou akciové indexy. Bitcoin má také tendenci růst, když oslabuje dolar.

Bitcoin se od června obchoduje v rozmezí zhruba 18 000 až 24 000 dolarů a zatím se mu nepodařilo tento vzorec prolomit.

Vijay Ayyar, viceprezident pro firemní rozvoj a mezinárodní aktivity na kryptoměnové burze Luno, uvedl, že páteční rally by mohla být „medvědím retestem“ ceny 22 500 až 23 000 dolarů.

„Proto pokud tuto úroveň přesvědčivě neprolomí a neuzavře nad ní, stále bych si myslel, že se jedná o medvědí rally, která by mohla zaznamenat další range a pokles,“ řekl Ayyar.

Bitcoin byl v letošním roce otřesen a je více než 60 % pod svým rekordním maximem zaznamenaným v listopadu, protože Federální rezervní systém agresivně zvýšil úrokové sazby a vzal tak lesk rizikovým aktivům, jako jsou kryptoměny.

Kryptotrh byl také zasažen neúspěšnými projekty a významnými bankroty, které se rozšířily napříč celým odvětvím.

Zdroj: Getty Images

Ethereum „sloučení“, inflace v centru pozornosti
Kryptotrhy očekávají zásadní upgrade sítě Ethereum nazvaný merge, který podle zastánců zefektivní blockchain.

Sloučení by mělo být dokončeno do poloviny září.

V období před touto událostí cena etheru, nativního tokenu Etherea, výrazně překonala cenu bitcoinu.

Finanční trhy také hledají známky ochlazení inflace, až bude příští týden zveřejněn index spotřebitelských cen v USA. A investoři také sledují signály ohledně cesty Fedu ke zvyšování úrokových sazeb.

Ve čtvrtek předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že je „pevně odhodlán“ bojovat s inflací, což naznačuje, že by mohlo dojít k dalšímu zvýšení sazeb.

Pokud se inflace ochladí a s očekáváním kolem sloučení Etherea, Yuya Hasegawa, analytik krypto trhu na japonské krypto burze Bitbank, uvedl, že bitcoin by mohl otestovat úroveň 22 000 dolarů, ale zároveň nabídl varování.

„Vzhledem k tomu, co tento týden řekli někteří členové Fedu, včetně předsedy Powella, by přílišný optimismus mohl být nebezpečný,“ uvedl Hasegawa v páteční poznámce.