Analytička z Jefferies hodnotí Gamestop a dopad analytických dnů na akcie

Podle jednoho z posledních analytiků, kteří se zabývají akciemi společnosti GameStop, je možné, že se GameStop bude vyvíjet dále

Akcie společnosti GameStop mají za sebou další volatilní rok, protože obchodníci s akciemi memu opět sázejí na maloobchodního prodejce videoher, který se snaží změnit své podnikání.

Většina analytiků v posledních letech pozastavila pokrývání akcií, ale jeden z posledních, který se GameStopem stále zabývá, tvrdí, že akcie by mohly vzrůst zhruba o 45 %, pokud změní své podnikání a odkloní se od zaměření na videoherní software.

Zdroj: Shutterstock

Analytička Stephanie Wissinková ze společnosti Jefferies ve čtvrtečním sdělení klientům snížila cílovou cenu pro akcie GameStop na 26 USD s odkazem na pokračující vypalování hotovosti a nejistou trajektorii dlouhodobého růstu společnosti po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí.

„Jsme povzbuzeni tím, že pro nadcházející čtvrtletí byly stanoveny cíle pro zlepšení ziskovosti, což je důsledek zlepšení nákladů,“ uvedla Wissinková. „GME má nadšenou akcionářskou základnu, ale v současných tržních podmínkách poněkud nejasné vyhlídky na růst LT zůstávají hlavním zdrojem spekulací & debat.“

Wissinkové poznámky přicházejí poté, co společnost GameStop vykázala ve druhém čtvrtletí větší ztrátu a pokles tržeb a zároveň oznámila partnerství s kryptoměnovou burzou FTX.

Wissinková přitom nastínil tři scénáře vývoje maloobchodního prodejce videoher.

Ve svém základním scénáři Wissinková očekává, že akcie vzrostou od středečního závěru o 8 % na 26 USD za akcii, částečně díky uzavření nejméně ziskových obchodů. Přeorientování se na digitální prodej, prodej příslušenství a sběratelských předmětů by podle ní mohlo zvýšit hodnotu akcií o zhruba 45 % na 35 USD.

Zdroj: Getty Images

Tento scénář také počítá se zpomalujícím se poklesem videoherního softwaru a zavíráním prodejen, které by táhlo dolů marže. Počítá také s tím, že společnost využije rostoucí zájem o elektronické sporty.

Třetí možností je, že pokud by prodeje nadále klesaly a spotřebitelé by stahování videoher přijímali rychleji, než se očekává, Wissinková se domnívá, že by se akcie mohly propadnout na 11 dolarů za akcii, tedy o 54 % pod středeční závěrku.

Navzdory změně vedení v posledních měsících se GameStop snaží transformovat své podnikání a zvýšit ziskovost ve stále digitálnějším světě.

„Naše teze je jednoduše taková, že změna rovnováhy prodeje od videoherního softwaru/hardwaru přinese vyšší hrubé marže,“ napsala Wissinková a dodala, že přechod na digitální platformu by mohl přinést i dlouhodobé výhody.

Wissinková hodnotí GameStop jako držet s cílovou cenou 26 USD, což je pokles z předchozích 27,50 USD.

Využijte opce k sázce na volatilitu těchto akcií s nadcházejícími analytickými dny, říká Goldman Sachs

Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí je ve zpětném zrcátku, ale v nadcházejících týdnech nás čeká ještě nabitý kalendář, který by mohl způsobit otřesy některých významných akcií.

Zdroj: Bloomberg

Výzkumný tým Goldman Sachs pro deriváty pod vedením Vishala Viveka ve čtvrtečním sdělení klientům uvedl, že analytické dny zvyšují významnou volatilitu akcií a mohou mít ještě větší dopad během medvědích trhů.

„Analytické dny byly v minulosti pro akcie důležitým katalyzátorem, a to zejména v obdobích makro nejistoty. Naše analýza ukazuje, že průměrné akcie v rámci naší studie se v období 2004-22YTD pohybovaly +/-2,3 % v analytických dnech; v roce 2008 se tento pohyb zvýšil na 4,0 % a v roce 2022YTD činí 3,6 %,“ uvádí se v poznámce.

Z výzkumu Goldman Sachs vyplývá, že nákupy straddles kolem analytických dnů přinesly od roku 2004 v průměru asi 6% výnos a letos 8%. Straddle je opční strategie, která zahrnuje nákup kupní a prodejní opce se stejnou expirací a realizační cenou. Pokud je realizační cena na úrovni peněz nebo se rovná aktuální ceně akcie, slouží straddle jako sázka na volatilitu v obou směrech.

Zde jsou některé ze společností, na které Goldman Sachs upozornil při nadcházejících analytických dnech v září:

Jednou z největších společností na seznamu je kavárenský řetězec Starbucks. Společnost minulý týden oznámila Laxmana Narasimhana jako svého nového generálního ředitele a Barclays ve středu uvedla, že investoři mají příležitost k nákupu akcií před dnem pro investory Starbucks 13. září.

Akcie polovodičových společností v poslední době zaznamenávají oznámení, která hýbou trhem, a dvě z největších firem v oboru mají koncem tohoto měsíce analytické dny.

Společnost Qualcomm, jejíž akcie letos klesly o 30 %, má 22. září den pro investory zaměřený na automobilový průmysl.

Společnost Intel bude mít koncem měsíce dvoudenní akci zaměřenou na inovace. Akcie společnosti Intel od začátku roku klesly o více než 40 % a ve čtvrtek dosáhly nového 52týdenního minima.

Další oslabenou akcií na seznamu je Workday, která letos klesla o téměř 40 %. Techničtí investoři pozorně sledují oblast podnikového softwaru, zda se neobjeví známky recese, která zasáhla korporátní Ameriku, takže analytický den společnosti Workday 13. září by mohl být předmětem širokého zájmu.