Bill Murray je nejnovější celebritou, která se stala terčem zlodějů kryptoměn

Bill Murray vybral téměř 200 000 dolarů v kryptoměnách pro charitu – hacker je téměř okamžitě ukradl.

Zločinci se zmocnili 119,2 ETH (asi 185 000 USD), které herec vybral během své charitativní aukce NFT. Neznámí hackeři se podle serveru Coindesk pokusili ukrást i nezaměnitelné tokeny z Murrayho osobní sbírky, která zahrnuje dva NFT CryptoPunk.

CryptoPunky patří mezi nejžádanější NFT a jejich cena se může pohybovat od 77 600 USD do 1,2 milionu USD v etherech, uvádí GoBankingRates.

Bezpečnostní tým hvězdy filmu „Na Hromnice o den více“, poradenská firma Project Venkman, která se zabývá zabezpečením NFT, dokázal jeho NFT ochránit. Nedokázali však ochránit prostředky vybrané na charitu. Jejich získání zpět by mohlo být obtížné, protože kryptoměnové transakce jsou obvykle nevratné.

Murrayho tým uvedl, že podal policejní hlášení a spolupracuje s kryptoanalytickou společností Chainalysis na identifikaci zloděje.

Ačkoli se zdá, že Murrayho charitativní prostředky jsou pryč, jiný uživatel Coinbase daroval Chive Charities, neziskové organizaci, pro kterou Murray shromažďoval prostředky, ethery v hodnotě asi 187 500 dolarů, které nahradí ukradené peníze.

Zdroj: Getty Images

Podvodníci se „zaměřují na každého, o kom si myslí, že z něj mohou dostat peníze
Murray není zdaleka jedinou celebritou, která se stala terčem podvodníků kvůli jejich drahým digitálním sběratelským předmětům. V květnu například herec a producent Seth Green přišel o čtyři NFT Bored Ape kvůli phishingovému podvodu, kdy kybernetičtí zloději kradou osobní údaje uživatelů tím, že je obelstí falešnými odkazy.

Stejně jako CryptoPunks, i Bored Ape NFT patří mezi nejznámější nefunční tokeny a jsou oblíbeným cílem krádeží.

Od spuštění sbírky Bored Ape Yacht Club v červnu 2021 bylo podle společnosti Immunefi, bezpečnostní firmy Web3, k srpnu 2022 nahlášeno celkem 143 odcizených Bored Ape NFT v hodnotě téměř 13,6 milionu dolarů.

Green podle Buzzfeed News zaplatil téměř 300 000 dolarů za získání jednoho z ukradených NFT, Bored Ape #8398, který plánuje použít v animovaném seriálu, který vyvíjí.

Ačkoli kryptoměnové podvody zahrnující celebrity bývají nejznámější, rozhodně nejsou nejčastější, říká Chen Arad, provozní ředitel společnosti Solidus Labs, která poskytuje služby, jako je dohled nad obchody, monitorování transakcí a zpravodajství o hrozbách pro některé z největších burz.

Zdroj: Getty Images

„Podvodníci nerozlišují a zaměřují se na kohokoli, o kom si myslí, že od něj mohou získat peníze, od celebrit přes královské rodiny až po obyčejné lidi,“ říká pro CNBC Make It.

Kybernetičtí zločinci však mají tendenci jít zejména po celebritách, protože „to zvyšuje rozruch“ a přitahuje větší pozornost, vysvětluje Arad. „Celebrity jsou také vnímány jako bohaté a často jimi i jsou, což z nich dělá skvělý cíl,“ říká. „Celebrity se zabývají velkým množstvím nabídek/podnětů, což může znamenat méně času na řádné přezkoumání a posouzení jejich legitimity.“

Jak chránit NFT, krypto a další digitální investice
Ačkoli krádeže a podvody nejsou na trhu s kryptoměnami ojedinělé, v oblasti kryptoměn je vysoká míra nezákonných aktivit, protože „nová technologie se stále testuje v bitvách a objevení a odstranění bezpečnostních mezer vyžaduje čas,“ říká Arad.

Pokud máte zájem o nákup v NFT, existuje řada způsobů, jak svou investici ochránit.

Zdroj: Getty Images

OpenSea, nejoblíbenější a největší tržiště NFT, doporučuje zavést různá bezpečnostní opatření, včetně používání dvoufaktorového ověřování a fyzické hardwarové peněženky, kromě té digitální.

Kromě toho si dejte pozor na poskytování svých osobních a finančních údajů lidem, které jste nikdy neviděli. Zdánlivě náhodná textová zpráva z neznámého čísla může být pokusem nalákat vás do podvodu s „prasečím řeznictvím“, což je nejnovější schéma, které stojí kryptoinvestory miliony.

Je důležité si uvědomit, že NFT, stejně jako kryptoměny, podléhají nepředvídatelným výkyvům hodnoty. Neexistuje žádná záruka, že na své investici budete moci vydělat, a proto odborníci nedoporučují utrácet za krypto, NFT nebo jiné spekulativní investice více, než si můžete dovolit ztratit.