Čína musí učinit zásadní rozhodnutí ohledně jüanu, protože bolest dolaru narůstá

Vzhledem k tomu, že prakticky všechny měny vůči dolaru oslabují, musí se čínští politici rozhodnout, zda se jim vyplatí odolávat poklesu přísně řízeného jüanu.

Čínská měna se rychle blíží k úrovním, které přiměly úřady ukončit epizody oslabování v letech 2020 a 2019, kdy se kurz jüanu blížil 7,2 za dolar, tedy zhruba o 4 % slabší než jeho současná úroveň. Podle stratégů je jen otázkou času, kdy jüan klesne pod hranici 7, což byla v posledních letech s výjimkou krátkých narušení od obchodní války Donalda Trumpa proti Pekingu klíčová obranná linie čínské centrální banky.

Kde je hranice pro depreciaci ze strany Pekingu, zůstává nejasné. Rozsah a intenzita dosud přijatých opatření však naznačují, že se soustředí spíše na tempo než na směr pohybu jüanu. Prudce rostoucí dolar a nejistota ohledně síly čínského exportu patří mezi důvody, proč úřady tolerují slabší měnu, pokud to nezpůsobí finanční nebo sociální nestabilitu v období před významným shromážděním komunistické strany, které se uskuteční příští měsíc.

„Pokud by jüan klesl na 10 a euro a jen by byly vůči dolaru stabilní, byla by to mnohem problematičtější záležitost,“ řekl Jim O’Neill, hlavní poradce Chatham House. „Pokud však dolar roste vůči všem měnám v důsledku zpřísňování podmínek ze strany Fedu, Čína s tím nemůže příliš mnoho dělat.“

Ačkoli jüan letos vůči zelené měně klesl o více než 8 % a je na cestě k sedmému měsíci poklesu v řadě, stále překonává některé své hlavní regionální protějšky. Měnový pár won se letos vůči čínské měně propadl o zhruba 6 %, zatímco jen vůči němu oslabil o více než 12 %.

USD/CNH – Zdroj: Tradingview

Jistě, existuje spousta důvodů, proč jüan oslabuje, konkrétně rozdílné měnové politiky s většinou světa, rozdíly v úrokových sazbách, odliv kapitálu a zpomalující se čínská ekonomika. Další ztráty však mohou podnítit spekulace, že úřady uvolňují měnu – a tím podněcují obchodníky k sázkám na další oslabení. Takovým jednosměrným sázkám se PBOC dlouho bránila.

„To je výzva, která přichází s tím, že máme řízenou měnu – je zde mnohem více signálů v tom, co politici dělají nebo nedělají,“ řekl Viraj Patel, stratég společnosti Vanda Research v Londýně. „Přílišná slabost je pro zahraniční investory často červenou vlajkou, protože naznačuje, že čínští představitelé mohou vědět něco, co my nevíme.“

Čínská centrální banka přijala řadu opatření, aby zmírnila tlak vyvolaný dolarem, včetně stanovení silnější než očekávané referenční sazby po 13 dní v řadě. Snížila také objem devizových rezerv, které musí banky držet. Státní banky byly spatřeny, jak prodávají dolary, zatímco některé místní banky údajně používaly mechanismus, který pomáhá zvyšovat hodnotu jüanu při předkládání cen pro fixační výpočty PBOC.

Žádné z těchto opatření se neukázalo jako dostatečně razantní ani nezabránilo obchodníkům vyjadřovat vůči jüanu zakořeněnější medvědí postoj. Rétorika politických činitelů také zněla méně znepokojivě: Náměstek guvernéra PBOC Liu Guoqiang v pondělí uvedl, že znehodnocení jüanu vůči dolaru bylo v letošním roce mnohem menší než u ostatních hlavních měn. Dodal, že obousměrné kolísání bude v krátkodobém horizontu normou, a zároveň varoval před sázkami na konkrétní úrovně.

Podle některých analytiků by jüan mohl dále oslabovat. Bank of America Corp. předpovídá, že měna zakončí rok na úrovni 7 za dolar, zatímco Nomura Holdings Inc. vidí její pokles na 7,2.

Zdroj: Unsplash

„Spotová úroveň je ovlivňována jak domácími, tak vnějšími faktory,“ uvedl Lemon Zhang, devizový stratég společnosti Barclays Plc v Singapuru. „Obrana konkrétní úrovně při protivětru z obou těchto faktorů by mohla být nákladná a neefektivní.“

V současné době je na měnovém trhu skutečně málo důkazů o panice. Podle Anderse Faergemanna, senior portfolio manažera společnosti PineBridge Investments v Londýně, to bude platit tak dlouho, dokud budou pohyby jüanu v souladu s ekonomickými základy. Varoval však, že jakékoliv zpoždění v opuštění přísné čínské politiky Covid Zero nebo další zhoršení krize v oblasti bydlení v zemi by mohlo snadno zvrátit klid v chaos.

Tvůrci politiky mají v zásobě dostatek munice k řízení měny, včetně dalšího uvolnění požadavků na devizové rezervy bank nebo zvýšení emise směnek, aby se zpřísnila likvidita jüanu na volněji obchodovaném offshore trhu. K dispozici mají také agresivnější opatření, jako je přidání rizikové prémie na devizové forwardové transakce, což by odradilo spekulanty zvýšením nákladů na dolarové financování, říkají analytici Bank of New York Mellon Corp. a Mizuho Bank Ltd.

„Není třeba dodávat, že pokud by jüan oslabil nad 8,5, tvůrci politiky by měli před sebou vážné otázky,“ řekl Faergemann.