Solana a Avalanche: 2 kryptoměny, které by mohly překonat Ethereum

Podle téměř všech měřítek je Ethereum (ETH) jednou z nejdůležitějších kryptoměn na světě. S tržní kapitalizací téměř 200 miliard dolarů se řadí na druhé místo, hned za Bitcoin. Pokud se podíváte na velikost a rozsah celého ekosystému Etherea, je to skutečně působivé.

Mnoho z nejdůležitějších blockchainových inovací posledních let, včetně chytrých smluv a nezaplatitelných tokenů (NFT), vzniklo na blockchainu Ethereum. A nyní, s nadcházející aktualizací systému Merge, je téměř nemožné si představit, že by nějaká jiná kryptoměna překonala nové a vylepšené Ethereum.

Ale je to opravdu nemožné? Historie technologií je plná příkladů začínajících firem, které překonaly podobné nepřekonatelné překážky a staly se lídry trhu. A v záloze je spousta kryptoměn, které jen čekají na příležitost, aby mohly Ethereum porazit a překonat. Dvěma z nich jsou Solana (SOL 8,46) a Avalanche (AVAX). Obě mají potenciál jednoho dne Ethereum zastínit.

Zdroj: Unsplash

Výkonnostní metriky

Solana a Avalanche jsou si podobné v tom, že obě mají lepší výkonnostní parametry než Ethereum, které mnozí stále považují za relativně pomalé a drahé. I po sloučení by Ethereum mohlo zaostávat.

Naproti tomu Solana a Avalanche jsou schopny zpracovávat transakce mnohem rychleji než Ethereum a mají mnohem nižší transakční náklady. Zatímco Ethereum je stále schopno zpracovat pouze asi 15 až 20 transakcí za sekundu, Avalanche má rychlost zpracování téměř 4 500 transakcí za sekundu. A Solana je ještě rychlejší, a to 65 000 transakcí za sekundu.

Tyto výkonnostní ukazatele jsou natolik působivé, že řada mainstreamových médií již Solanu a Avalanche označila za „zabijáky Etherea“. Časem budou vývojáři a uživatelé přecházet na tyto blockchainy, které jsou jednodušší a levnější na používání. To jsme již začali pozorovat v oblastech, jako jsou NFT a blockchainové hry, kde větší rychlost a nižší náklady začínají lákat uživatele.

Pokud se navíc podíváte na důležitou metriku TVL (total value locked), která je populárním způsobem měření důvěry investorů v určitý ekosystém, Solana a Avalanche se umístí v první šestce všech blockchainů.

Zdroj: Unsplash

Pokud však mají Solana a Avalanche někdy překonat Ethereum, musí se stát něco jiného. A to něco jiného se nazývá síťové efekty. V technologickém průmyslu je to jeden z nejmocnějších konceptů pro pochopení konkurenčního prostředí v odvětví. Vysvětluje, proč jsou některé společnosti v daném odvětví dominantní, přestože se od konkurentů technologicky relativně málo liší. Síťový efekt v technologickém průmyslu je jednoduché pochopit: Hodnota jakéhokoli podniku roste s tím, jak jej používá více lidí.

Klasickým příkladem je podnikání v oblasti sociálních sítí. Čím více vašich přátel a rodinných příslušníků používá určitou sociální síť, tím je cennější. Právě to vysvětluje pozoruhodný vzestup platformy Meta (META) v době, kdy se ještě jmenovala Facebook. Facebook však nebyl vždy takovou mocností, jakou známe dnes. V letech 2005 až 2009 byl ve skutečnosti nejsilnější sociální sítí na světě Myspace a Facebook používala jen parta vysokoškoláků.

V roce 2007 měla společnost Myspace hodnotu 12 miliard dolarů a během pouhých 24 měsíců se její hodnota zvýšila téměř 20krát. Zdálo se, že Myspace je tak dominantní, že si nikdo nedokáže představit, že by jiná sociální síť byla větší. Pokud jste tehdy byli na sociální síti, téměř jistě jste byli přítelem zakladatele Myspace Toma Andersona, „výchozího přítele“, kterého každý dostal, když se zaregistroval.

Zdroj: Avalanche

V roce 2009 však Facebook začal překonávat Myspace, nejprve v USA a poté celosvětově. A zbytek je historie. Facebook nyní zastiňuje Myspace, který žije dál jako zábavní a hudební web.

Budoucnost Solany a Avalanche

Mohli bychom se tedy dnes dočkat stejného jevu na trhu s blockchainem? Je třeba zvážit mnoho „kdyby“, ale není to vyloučeno. V tuto chvíli je Ethereum přibližně 20krát hodnotnější než Solana a 40krát hodnotnější než Avalanche. To je hodně velký náskok, který je třeba dohnat.

Vše závisí na síle síťových efektů ve světě blockchainu a na tom, zda Solana a Avalanche mohou pokračovat v růstu svých vývojářských ekosystémů a uživatelské základny rychleji než Ethereum. Pokud se jim to podaří, pak by mohly v relativně krátké době výrazně zvýšit hodnotu svých blockchainů. Jednoho dne by mohly být schopny zastínit Ethereum, což se dnes zdá téměř nemožné.