Uran je nyní „na vzestupu“. Zde jsou dva ETF, které ho nabízejí

Jedna z mezer na komoditním trhu – uran – byla v uplynulém měsíci světlým bodem a její výkonnost překonala dokonce i výkonnost širšího energetického sektoru.

Uran, který se používá jako palivo v jaderných elektrárnách, je v centru pozornosti, protože země se snaží zbavit ruské energie po válce na Ukrajině. Moskva nyní na neurčito zastavila dodávky plynu do Evropy a skupina sedmi ekonomických mocností se dohodla na plánu zavést cenový strop na ruskou ropu.

V důsledku toho se jaderná energie pro některé jeví jako atraktivnější – a burzovně obchodované fondy se zaměřením na uran v posledních týdnech prudce vzrostly.

ETF
ETF Global X Uranium v srpnu vzrostl o zhruba 10 % a jen v úterý se odrazil od hladiny o více než 5 %.

Zdroj: Getty Images

„Uran je na vzestupu a jedním z důvodů je, stačí se podívat do Evropy – panují obavy o dodávky plynu. A jak se blížíme k podzimu, k zimě, v chladnějších měsících, bude to větší obava,“ řekl tento týden Jon Maier, investiční ředitel Global X ETFs, v pořadu „Squawk Box Asia“ na CNBC.

Společnost Morningstar rovněž upozornila, že uranové ETF vykázaly minulý měsíc „vynikající výnosy“.

„S tím, jak ekonomiky hledají alternativy k fosilním palivům a hrozí evropská energetická krize, se jaderná energie ukazuje jako životaschopná možnost,“ napsal analytik společnosti Morningstar Ryan Jackson.

Poznamenal, že fond Sprott Uranium Miners ETF – složený z firem, které získávají alespoň polovinu svých příjmů z operací spojených s uranem – minulý měsíc vzrostl o více než 12 %.

Oba tyto fondy výrazně překonaly výkonnost fondu Energy Select Sector SPDR Fund, širšího energetického ETF, který v srpnu vzrostl o téměř 5 %.

Kromě geopolitických obav podporuje jadernou energii také Mezinárodní energetická agentura, která ji vedle vodní energie označuje za „páteř nízkouhlíkové výroby elektřiny“.

Jaderná energie je považována za alespoň částečnou odpověď na obavy ze změny klimatu, protože při štěpení se neuvolňují skleníkové plyny.

Zdroj: Getty Images

Zastánci jaderné energie tvrdí, že má potenciál hrát významnou roli při výrobě elektřiny v zemích, které zároveň snižují emise uhlíku a snižují svou závislost na fosilních palivech. Kritici tohoto zdroje energie tvrdí, že je drahý a odvádí pozornost od rychlejších, levnějších a čistších alternativ a že při přechodu na obnovitelné zdroje energie by měly být upřednostňovány technologie, jako je větrná a solární energie.

Maier ji však označil za ekologickou formu energie.

„Pokud se tedy podíváte na jadernou energii, je to čistší a účinnější zdroj energie a asi 10 % světové elektřiny se vyrábí z jaderné energie. A po celém světě se staví mnoho elektráren, a to bude pokračovat,“ řekl Maier.

„Svět tedy potřebuje více energie a toto je jeden ze způsobů, jak ji získat, a trh na tuto komoditu reaguje pozitivně.“

Kazachstán se na těžbě uranu ve světě podílí z více než 40 procent. V roce 2020, což je zatím poslední rok, za který jsou data k dispozici, tato bývalá sovětská republika vyprodukovala téměř 19.500 tun uranu.