Akcie Tesla se v nepříliš vzdálené budoucnosti zotaví – využijte toho i vy

Akcie TSLA sice zatím zůstávají v omezeném pásmu, ale brzy by se mohly znovu vzchopit.

Minulý měsíc stačilo nadšení z rozdělení akcií a rozšíření daňových úlev pro elektromobily v USA k tomu, aby se investoři plně nabudili na akcie Tesly (NASDAQ:TSLA).

Tento měsíc se však zatím projevuje ochlazení nadšení (které jsem předpokládal již v srpnu). Vnější faktory, jako jsou úrokové sazby, inflace a riziko recese, drží akcie výrobce elektromobilů na uzdě. To může v nejbližší době pokračovat.

To neznamená, že byste měli Teslu tvrdě odmítnout. Ačkoli nemusí okamžitě udělat další velký skok, akcie mají šanci tak učinit v budoucnu.

Nehledě na obavy z makroekonomického vývoje, rychlé zavádění elektromobilů ukazuje na pokračující dobré vyhlídky této společnosti i jejích akcií. Možná se blíží k opuštění nabíjecí stanice. Pojďme se ponořit a zjistit proč.

Zdroj: Getty Images

Bližší pohled na akcie TSLA

Celková nálada na trhu vysvětluje, proč se akcie společnosti Tesla v současné době nacházejí v rozmezí. I když ze společnosti stále přicházejí pozitivní zprávy (více níže), nestačí to k tomu, aby to vyvrátilo výše zmíněné obavy.

I v případě akcií TSLA by tento stav mohl prozatím pokračovat. Další řeči o recesi v roce 2023 by mohly vést k tomu, že by odevzdaly další část svých srpnových zisků. Stejně tak by mohlo dojít k dalšímu zvyšování sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Zvyšování úrokových sazeb způsobí, že investoři budou stále skeptičtější k tomu, zda je oprávněné, aby akcie dosahovaly tak vysokého násobku zisku. Nyní se obchoduje za 69násobek forwardového zisku.

Přestože to může v současné době způsobit frustraci z investování do společnosti Tesla, tato frustrace nemusí trvat dlouho. Na rozdíl od růstových akcií obecně, kterým může trvat nějakou dobu, než se začnou zotavovat, by se oživení u vysoce kvalitních elektromobilů, jako je tento, mohlo dostavit mnohem dříve.

Zavádění elektromobilů v USA a v Číně (největší trh s elektromobily) se stále zrychluje. To může nakonec převážit nad důsledky recese. Nemusí to být jisté, ale při hlubším zkoumání údajů lze důvodně věřit, že se tento scénář naplní.

Mnohé nasvědčuje tomu, že výsledky zůstanou silné

Zoufalé a pochmurné titulky vás mohou znepokojovat ohledně růstu akcií TSLA v příštím roce. Pohled na trendy prodejů elektromobilů však naznačuje něco jiného. Nyní dosahuje 5,3 % prodejů nových automobilů, takže v USA dochází k zavádění elektromobilů rychleji, než se očekávalo.

Tato míra adopce bude pravděpodobně i nadále stoupat, protože rozšířená daňová úleva pro elektromobily díky zákonu o snížení inflace dále podpoří poptávku.

Přechod od nákupu automobilů na benzinový pohon k nákupu automobilů na elektrický pohon, urychlený finančními pobídkami federální vlády, může pomoci čelit efektu utahování opasků mezi americkými domácnostmi.

Zdroj: Reuters

V Číně se mluví o zpomalení druhé největší ekonomiky světa, což může vyvolat obavy, že růst na klíčovém mezinárodním trhu společnosti Tesla bude mít velký dopad.

Přesto právě minulý měsíc Tesla zaznamenala výrazný nárůst dodávek a prodejů ze své šanghajské gigafactory. Výrobce elektromobilů v tomto závodě jede na plné obrátky a nyní pracuje na maximální výrobní kapacitu.

Díky tomu má dobrou pozici pro prodej na základě poptávky, která je díky velkému nárůstu penetrace elektromobilů na světovém automobilovém trhu silná. To vše nasvědčuje tomu, že společnost svými fiskálními výsledky i nadále splní nebo překoná očekávání.

Akcie TSLA

Akcie společnosti Tesla si v mém Portfolio Graderu nadále zaslouží hodnocení B. Nemusí k němu dojít právě v této chvíli, ale průlom může být pro akcie za rohem. K němu by mohlo dojít během několika příštích měsíců. Buď při příštím reportování zisků v říjnu, nebo při reportování celoročních výsledků v lednu.

I když to netrpělivé investory asi neuspokojí, jsou to slibnější vyhlídky pro jiné růstové hry. Sekulární trendy růstu EV jí mohou umožnit dosáhnout výsledků potřebných k udržení a růstu ceny jejích akcií.

Jiné vysokoúrovňové společnosti, které se nyní potýkají s problémy, mohou čelit mnohem delšímu časovému horizontu k návratu. Namísto pouhých několika měsíců může trvat rok, nebo dokonce déle, než se dostanou z režimu omezeného dosahu a vrátí se do režimu vysokých letů.

Akcie TSLA zůstávají hrou na poli elektromobilů, kterou stojí za to držet, a jménem, jehož koupi je třeba zvážit. Ať už nyní, nebo při dalším oslabení.