Nepředvídatelnost je jedním z klíčových faktů medvědího trhu

Ve čtvrtek předseda Fedu Jerome Powell a Evropská centrální banka potvrdili, že plánují agresivní zvyšování úrokových sazeb v boji proti inflaci. Nebylo naznačeno, jak dlouho to bude trvat nebo kdy dojde k obratu k holubičímu postoji.

Trh se na základě těchto komentářů v pátek na začátku dne potácel, ale odpoledne se zbavil obav a dokázal navázat na přeprodaný odraz, který započal ve středu. Naděje spočívá v tom, že jsme svědky vrcholu jestřábího postoje centrálních bank a to nejhorší již mohlo být do jisté míry diskontováno.

Účastníci trhu také doufají, že srpnová zpráva o indexu spotřebitelských cen (CPI), která bude zveřejněna příští úterý, by mohla být nižší, než se očekávalo, a signalizovat, že inflace dosáhla svého vrcholu a začíná mít klesající tendenci. Právě tento optimismus ohledně inflace pomohl v červenci a srpnu k velké rally. Trh ignoroval soustavně jestřábí komentáře různých členů Fedu, dokud Powell všem nepřipomněl, že Fed to s inflací myslí opravdu vážně a že na ní bude trvat, i kdyby to mělo znamenat zpomalení ekonomiky a vyšší nezaměstnanost.

Trh opět začíná ignorovat jasné komentáře Fedu. Důvodem je částečně to, že Fed nemůže naznačit potenciální obrat, aniž by podkopal své poselství. Pokud členové Fedu dají jasně najevo, že si myslí, že bitva bude za několik měsíců vyhraná, pak se negativní dopad jestřábí politiky Fedu sníží a bude méně účinný.

Býci se intenzivně soustředí na myšlenku, že inflace již dosáhla svého vrcholu a bude pokračovat v rychlém poklesu. Otázkou, která Fed znepokojuje, je však to, jak dlouho inflace zůstane na zvýšených úrovních. Největším problémem je, pokud se zakoření jako v 70. letech, pak je třeba bojovat opakovaně. Špičková inflace je sice dobrý titulek, ale skutečným problémem je tempo klesajícího trendu.

Zdroj: Unsplash

Index CPI v Číně byl nižší, než se očekávalo, a to především kvůli výlukám Covid, které ekonomiku poškozují, ale to zde v pátek ráno pomáhá akci. Ropa se po dvoudenní porážce odráží ode dna a bude i nadále v centru pozornosti.

V tuto chvíli tu máme celkem typickou protitrendovou rally na medvědím trhu. Tyto rally vždy způsobují, že velké množství lidí věří, že to nejhorší je za námi. Proto se pohybují tak rychle a ve velkém. Kdyby obchodníci nevěřili, že se možná tvoří dno, pak by nebyli tak ochotní nakupovat.

V poslední době je patrná tendence k tomu, že síla před zahájením obchodování slábne, takže uvidíme, co se stane.

A co se stalo během minulého týdne?

Zdroj: Pixabay

Všechny tři hlavní průměry přerušily třítýdenní sérii ztrát. Dow přidal za týden 2,66 %, zatímco S&P 500 si připsal 3,65 %. Index Nasdaq Composite se zvýšil o 4,14 %.

Akcie byly v poslední době volatilní, protože na Wall Street vzrostla očekávání zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu tento měsíc poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell znovu prohlásil, že je „pevně odhodlán“ snížit inflaci.

„Příčinou probíhajícího medvědího trhu je, že Fed bude pokračovat v utahování měnové politiky, stahovat likviditu z trhu a způsobí tak propad akcií,“ uvedl David Donabedian, investiční ředitel CIBC Private Wealth U.S. „Oživení trhu v tomto týdnu však ukázalo, že v ekonomice přetrvává odolnost podpořená příznivými ekonomickými zprávami.“