Bitcoin překročil 22 000 dolarů a dosáhl nejvyšší hodnoty za poslední měsíc

Bitcoin překonal hranici 22 000 USD a pokračuje tak v týdenním růstu před údaji o inflaci v USA a očekávanou aktualizací sítě Ethereum.

Podle údajů CoinDesk dosáhla největší světová kryptoměna v neděli ve 21:45 SELČ hodnoty 22 341,50 USD, než mírně klesla. V pondělí kolem 4:03 SELČ se bitcoin obchodoval za 22 203 dolarů.

Po středečním poklesu pod 19 000 USD na nejnižší úroveň od června bitcoin od té doby posílil o přibližně 17 %.

To je také důsledkem vítězného týdne, který minulý týden zažily americké akcie. Bitcoin je úzce korelován s akciovými trhy, zejména s Nasdaqem, a často se pohybuje výše, když tento technologický index roste.

Kryptoměnoví investoři s napětím očekávají srpnovou zprávu o indexu spotřebitelských cen, jejíž zveřejnění je naplánováno na úterý, aby zjistili, jakým směrem se inflace ubírá, což by mohlo napovědět směrem k budoucím politickým krokům amerického Federálního rezervního systému.

Akcie byly v letošním roce pod tlakem, protože Fed zvýšil úrokové sazby ve snaze kontrolovat prudce rostoucí inflaci.

Zdroj: Getty Images

Kryptoměny, které rovněž patří mezi riziková aktiva, byly poškozeny. Od listopadového historického maxima se z celého kryptoměnového trhu vymazaly téměř 2 biliony dolarů. Bitcoin se letos propadl o více než 50 %.

K tomuto poklesu přispěly i problémy specifické pro kryptoměny, včetně krachu klíčových projektů a bankrotů, které se rozšířily napříč celým odvětvím.

Síť Ethereum mezitím dokončí dlouho očekávaný upgrade zvaný merge. Ta změní blockchain Ethereum z modelu proof-of-work na model proof-of-stake a výrazně sníží množství energie potřebné k provozu sítě.

Podle zastánců by to mohlo otevřít cestu k širšímu využití etheru, tokenu, který na platformě Ethereum běží.

„Kryptoměny čelí tento týden neobvyklému dvojímu úderu: Americká data o inflaci a [doufejme] dlouho očekávané a často odkládané sloučení Etherea. Zadržte dech a čekejte jízdu na horské dráze,“ uvedl v pondělní poznámce Antoni Trenchev, spoluzakladatel společnosti Nexo.

„V době zaplavené příběhy není v oblasti kryptoměn žádný větší než Merge a je to jeden z těch, které by měl širší svět vzít na vědomí, protože uhlíková stopa Etherea by se měla snížit o 99 %.“

Zdroj: Getty Images

Analytici však upozornili, že sloučení nutně nezrychlí síť Ethereum, která je známá svou pomalostí, ani nesníží poplatky spojené s transakcemi.

Přesto však nadšení ze sloučení roste. Od poloviny června, kdy ether dosáhl svého letošního minima, cena druhé největší kryptoměny na světě výrazně předstihla cenu bitcoinu. Od června ether vzrostl o více než 90 %. 19, zatímco bitcoin vzrostl jen o něco málo přes 20 %, což vyvolává otázku, nakolik je sloučení již oceněno.

Všeobecně se také očekává, že Federální rezervní systém příští týden, kdy zasedá jeho Federální výbor pro volný trh (FOMC), opět zvýší úrokové sazby, což je další temný mrak visící nad trhem s kryptoměnami.

„Sloučení může na trhu s kryptoměnami vyvolat situaci ‚sell the fact‘ a na zasedání FOMC příští týden musíme být stále opatrní. Bitcoin by mohl pokračovat v růstu, ale ten by mohl být poměrně krátkodobý,“ uvedl v pondělí Yuya Hasegawa, analytik kryptotrhu japonské burzy Bitbank.