Denní přehled vývoje na českém měnovém a akciovém trhu

Pražská burza rostla popáté v řadě, index PX přidal více než dvě procenta

Pražská burza rostla popáté v řadě, index PX dnes posílil o 2,05 procenta na 1223,84 bodu. Dařilo se především akciím finančního sektoru. V zisku zakončily obchodování také cenné papíry elektrárenské společnosti ČEZ i zbrojovky Colt CZ. Ztrácely pouze nápojářská Kofola a tabáková společnost Philip Morris ČR. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

„Tak jak byly extrémně stlačeny kurzy bankovních domů v předchozích týdnech a trh znal jen jeden směr, tak v posledních dnech je na trhu vidět přesný opak,“ uvedl makléř Fio banky David Brzek. Podle Brzka je tento vývoj podporován sentimentem v Evropě, kde bankovní sektor patřil rovněž k nejrůstovějším.

Nejvíce se dnes dařilo akciím Komerční banky, které zdražily o 5,17 procenta na 671 korun. „Uzavřely tak nejvýše od konce července,“ podotkl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. Erste Bank si polepšila o 3,86 procenta na 629,40 Kč, Moneta Money Bank o 0,26 procenta na 77,10 Kč a pojišťovna VIG o 1,42 procenta na 573 korun.

Akcie ČEZ zhodnotily o 0,32 procenta na 938 korun. Brzek označil obchodování s akciemi ČEZ za nervózní. „Investoři stále nemají jasnou představu, jak si politici (jak na úrovni EU, tak na národní) představují konkrétně řešit situaci na energetickém trhu,“ dodal analytik.

Zbrojovka Colt CZ posílila o 3,52 procenta na 559 korun. Naopak Kofola odepsala 2,9 procenta na 268 korun a Philip Morris ČR si pohoršil o 0,85 procenta na 16.400 korun.

Česká koruna vůči euru a americkému dolaru

EUR/CZK – Zdroj: Autochartist

Česká měna dnes k euru po oznámení srpnové inflace oslabila, denní obchodování ale zakončila proti pátku silnější o tři haléře na 24,52 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna zpevnila o 25 haléřů na 24,20 Kč/USD, což je nejsilnější závěr za téměř měsíc. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

„Po zveřejnění nižšího inflačního čísla koruna oslabila z 24,54 Kč/EUR k 24,60 Kč/EUR. Odpoledne se již ale obchodovalo opět za ceny kolem otevírací úrovně,“ popsal vývoj kurzu analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně stouply o 17,2 procenta, zatímco v červenci činila meziroční inflace 17,5 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo po 13 měsících.

Nižší než očekávaná srpnová domácí inflace trh znejistěla jen přechodě, podotkl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. „Koruna si zřejmě užívá jak sentiment ve světě, tak ústup dolaru za posledních pár dní,“ doplnil.

Byl zahájen úpis akcií společnosti KARO Leather a.s.

Dnes v 10:00 byl zahájen úpis akcií společnosti KARO Leather a.s. Zájemci o účast na úpisu systému START-Veřejná nabídka mohou zadávat své pokyny na nákup akcií v cenovém rozpětí 120-140 Kč.

Pozastavení a ukončení obchodování s emisí AVAST

Dne 2. 9. 2022 uveřejnila britská Competition and Markets Authority závěrečnou zprávu z přezkumu fúze emitenta Avast PLC se subjektem ze skupiny NortonLifeLock, dle které nebude mít transakce dopad na hospodářskou soutěž v rámci dohlíženého trhu a může být tedy dokončena. V návaznosti na tento závěr a dle harmonogramu uveřejněného emitentem lze očekávat, že dne 9. 9. 2022 bude vydáno soudní rozhodnutí týkající se transakce a tato bude dokončena s účinností ke dni 12. 9. 2022.