Investování na burze může z vašich 20 000 USD udělat 350 000 USD. Jak na to?

Hledáte způsob, jak proměnit trochu peněz nyní v hodně peněz později? Pokud čtete tento článek, pravděpodobně ano. A také hledáte na správném místě, jak toho dosáhnout. Akciový trh je jedním z mála prostředků, jak během jednoho života vybudovat značné bohatství, i když začínáte téměř s ničím. Ze skromné částky 20 000 dolarů se totiž může stát až 350 000 dolarů (nebo více), pokud budete postupovat chytře. Zde je návod, jak toho dosáhnout.

Zní to příliš dobře, než aby to byla pravda? Není. Má to však háček.

Ale popořadě.

Pro zjednodušení použijme jako zástupce širokého akciového trhu index S&P 500. Na cestě k bohatství je samozřejmě možné vlastnit jednotlivé akcie, ale jednodušší – a často stejně produktivní – je jednoduše se zapojit do koše akcií, jako je samotný index S&P 500.

Zdroj: Shutterstock

Předpokládejme také, že budoucnost bude víceméně vypadat jako minulost. To znamená, že předpokládejme, že index S&P 500 poroste v průměru o 10 % ročně, jako tomu bylo v posledních několika desetiletích. Některé roky jsou lepší než jiné; občas trh dokonce zaznamená ztrátu za celý rok. Při dostatečném časovém odstupu jsou však roční 10% výnosy rozumným očekáváním.

Za těchto dvou předpokladů by dnešní investice 20 000 USD do indexového fondu S&P 500 měla mít za třicet let hodnotu přibližně 350 000 USD.

Zdroj: Fool.com

Dosažení takového úspěchu s akciemi má však dva háčky.

Dva hlavní klíče k úspěchu

Jedním z těchto háčků je způsob správy vaší investice po jejím prvotním provedení. Jakmile jste investovali, měly by být veškeré zisky ihned reinvestovány do trhu. Totéž platí i pro případné inkasované dividendy.

Zdroj: Unsplash

Říká se tomu compounding. Tento přístup zajišťuje, že pro vás pracuje co nejvíce peněz po co nejdelší dobu a co nejčastěji, protože budoucí zisky získáváte z předchozích zisků, a ne pouze z počátečního principu. Bez reinvestování zisků se průměrný roční výnos indexového fondu S&P 500 sníží téměř na polovinu.

Dalším (souvisejícím) háčkem je, že si na dosažení takového dlouhodobého zisku musíte dát opravdu celých 30 let. Pokud to bude méně, nedosáhnete ani zdaleka tak dobrých výsledků.

Podívejte se znovu na graf vývoje investice 20 000 USD výše. Polovina z čistého zisku 330 000 dolarů byla dosažena až v posledních sedmi letech třicetiletého úseku. Jinými slovy, pokud byste na investici 20 000 USD seděli 23 let, skončili byste tento časový úsek pouze s částkou o něco vyšší než 160 000 USD. To je obrovský rozdíl, zvláště pokud vaše vkladní knížka bude financovat většinu vašich výdajů v důchodu.

To samozřejmě znamená, že své počáteční peníze budete chtít využít co nejdříve.

Zdroj: Ilustrační foto

Udělat něco malého je lepší než nedělat nic

Aby bylo jasno, výše uvedený příklad předpokládá, že na akciovém trhu investujete pouze jednorázově 20 000 USD a nikdy nepřidáte nový kapitál. Je však pravděpodobné, že budete moci přispívat čerstvou hotovostí v průběhu investice. I malá dodatečná roční investice může mít po dobu 30 let velký dopad. Například ve výše uvedeném příkladu by přidání pouhých 2 000 dolarů na konci každého roku zvýšilo váš konečný vklad na částku téměř 680 000 dolarů.

Základní poučení je však v obou případech stejné. Totiž, že vstoupit na akciový trh co nejdříve a zůstat po celou dobu co nejlépe zainvestovaný – i když je to nepříjemné – se vyplatí. Z relativně malé zásoby se může stát překvapivě velká zásoba, když na svých minulých ziscích a dividendách vyděláváte stále více peněz.