Je kryptoměnový trh mrtvý po crashi v roce 2022? Pojďme si toto téma rozebrat

Pokud jste v kryptoměnách jen kvůli desetinásobným ziskům, odpověď se vám nebude líbit.

Letošní krach na trhu s kryptoměnami byl nejhorší v krátké historii této třídy aktiv. To je pravda, už jen vzhledem k tomu, kolik lidí bylo v jeho důsledku postiženo na rozdíl od předchozích kryptoburzovních krachů. Je však krypto v důsledku toho mrtvé? Odpověď je trochu nabitá. Jisté však je, že na trhu s kryptoměnami dojde v následujících letech k zásadní změně.

Poslední dva roky byly pro vystavení krypta mainstreamu skvělé. V tuto chvíli už o bitcoinu (BTC-USD) slyšel přinejmenším každý, kdo má matku. Loni na podzim se v reakci na to objevilo nespočet příruček, které lidem radily, jak se o svátcích orientovat v otázkách členů rodiny týkajících se kryptoměn. Celebrity se prostřednictvím Bored Ape Yacht Clubu začaly hrnout také k nefunčním tokenům (NFT).

V průběhu roku 2021 tržní kapitalizace kryptopeněz kolísala a klesala. Investoři však mohou přesně vidět okamžik, kdy se krypto dostalo do hlavního proudu prostřednictvím býčího běhu Dogecoinu (DOGE-USD) na začátku téhož roku. V tu chvíli globální tržní kapitalizace kryptoměn prorazila hranici 1 bilionu USD. Do konce roku 2021 se pak vyšplhal na severní hranici 2 bilionů dolarů, k čemuž přispělo historické maximum BTC ve výši 67 000 dolarů, prudký rozmach blockchainových her typu play-to-earn, průnik NFT do hlavního proudu a spekulativní zázraky v podobě pupcoinů, jako jsou Doge a Shiba Inu (SHIB-USD).

Zdroj: cryptoslate.com

Skutečně, ještě nedávno se zdálo, že kryptoměny jsou nezastavitelnou silou. V tomto odvětví však existuje zásadní chyba, která byla často přehlížena, protože tato třída aktiv nadále přinášela investorům bohatství. Kryptoměny prostě nebyly stvořeny k tomu, aby existovaly tak, jak tomu bylo v době gravy train 2021.

Kryptoměny: Stvořeno pro transakce, ne pro zisky

Když Satoshi Nakamoto v roce 2008 představil světu Bitcoin, pseudonymní programátor si pravděpodobně nepředstavoval nic takového, co jsme viděli na vrcholu býčího trhu s kryptoměnami. Cena BTC se pohybovala vysoko nad 67 000 dolarů za kus a filozofie „hodl“ – nakupovat při poklesu a nikdy neprodávat – vzala za své. Nyní bitcoinové velryby společně vlastní téměř 46 % celkové nabídky mince.

To však prostě není to, čím měl Bitcoin být. Jistě, očekávalo se, že cena BTC půjde trochu nahoru, ale to se původně očekávalo jen díky růstu případů jeho praktického využití. Ve své podstatě byl BTC navržen jako způsob transakce pro nebankovní subjekty. Bitcoin je alternativou k fiat, která uživatelům umožňuje operovat mimo kontrolu centrálních bank.

Bitcoin samozřejmě není jedinou takovou kryptoměnou. Ačkoli byl vytvořen jako vtip, Dogecoin funguje přesně se stejnými cíli. Stejnou věc dělají i soukromé mince jako Monero (XMR-USD) a Zcash (ZEC-USD), navíc s cílem učinit tyto transakce zcela anonymními.

Ethereum (ETH-USD), druhá největší měna, která v loňském roce zažila vlastní cenovou renesanci, funguje na základě jiného motivu. Ani ETH se však pekelně nesnaží o zisky. Vitalik Buterin a sedm dalších spoluzakladatelů projektu Ethereum jej spustili se záměrem vytvořit blockchain se zabudovaným programovacím jazykem. Vznikl tak ekosystém decentralizovaných aplikací (dapps), které by mohly být na rozdíl od dnes známého World Wide Webu neměnné a výkonnější.

Zdroj: beincrypto.com

Projekty pokračují v inovacích i po krachu trhu

Pokračujeme-li v seznamu nejlepších kryptoměn, investoři si všimnou, že každý projekt byl vytvořen s velkolepou vizí – takovou, která nikdy výslovně nezahrnuje růst ceny. Projekty Layer-1 jako Cardano (ADA-USD), Solana (SOL-USD) a Polkadot (DOT-USD) jsou konkurenty Etherea a sdílejí vizi projektu dapp. Mezitím Tether (USDT-USD), Binance USD (BUSD-USD) a USD Coin (USDC-USD) nemohou získat jako stablecoiny. Seznam by mohl pokračovat.

Je tedy kryptoměna v důsledku tohoto nedávného krachu mrtvá? Ne, z hlediska inovací nikoli.

Tyto projekty nejsou volatilitou trhu nijak rozkolísané, protože se nakonec soustředí na velkolepější vize. Past, do které se investoři při přechodu z akcií na krypto chytají, spočívá v přesvědčení, že vývojáři kryptoměn se starají o ceny mincí stejně, jako se tradiční společnosti starají o akcionáře a ceny akcií. Není tomu tak. Ve skutečnosti je zcela běžné, že projekty zakazují mluvit o spekulacích s cenami na oficiálních kanálech.

Vývojáři nepřestali inovovat ani po pádu kryptoměn. Investoři jsou stále svědky masivních zavádění a upgradů. Ethereum je na pokraji svého největšího upgradu v historii a Cardano bude brzy následovat se svým vlastním hard forkem. Ripple (XRP-USD) také úzce spolupracuje s bankami na implementaci nového celosvětového standardu bankovní komunikace.

Je krypto mrtvé? Pro určitou demografickou skupinu ano.

Otázka „Je krypto mrtvé?“ se omezuje na jednoduché zarámování. Jste investor, který chce desetinásobně zvýšit svou investici do nějakého spekulativního tokenu bez praktického využití? Kupujete umělecký NFT a spoléháte na to, že si nějaká celebrita vybere svůj vlastní ze stejné sbírky? Pokud ano, odpověď na „mrtvou“ otázku je pravděpodobně ano.

Krach trhu posílá krypto do kapitulace a šance, že se dočkáme něčeho podobného jako v roce 2021, není příliš vysoká. Jednoduše řečeno, odvětví chytilo blesk do sklenice. Ceny již rostly, trhu se účastnilo více investorů než kdy jindy, pandemie vytvořila extrémně příznivé makroekonomické podmínky a – což je nejdůležitější – neexistovaly žádné regulace.

¨

Zdroj: Getty Images

Nyní kryptoobchod regulují téměř všechny země, zejména Spojené státy. Americká Komise pro cenné papíry a burzy masivně přitvrzuje, zejména v souvislosti s krachem. Do budoucna by vyšetřování a právní výzvy mohly brzdit i ty nejinovativnější projekty v této oblasti. Není tedy příliš prostoru pro to, aby se objevily spekulativnější hry, které by okamžitě vyletěly vzhůru jako dříve.

Kryptoinvestování není úplně mrtvé. Rozhodně je však mnohem méně příznivé pro ty, kteří se zajímají pouze o spekulativní investování a potenciál masivních zisků. Nedávný krach ukončil další bublinu spekulativních aktiv; nejprve tu byla bublina Dotcom, pak bublina na trhu s bydlením a teď jsme tady. Webové akcie samozřejmě nezmizely úplně, stejně jako bydlení. Ale nevypadaly ani zdaleka tak, jako v době svého největšího rozmachu. Stejně tak se nebude vyvíjet ani krypto.