Je Shiba Inu momentálně vhodná investice? Odpovědí je tato jediná metrika

Shiba Inu (SHIB) se proslavil jako populární meme mince s malou nebo žádnou vnitřní hodnotou. Minci jste si prostě koupili, protože na ní byl jako maskot roztomilý pes, a zdálo se, že její hodnota jen stoupá.

Za téměř komicky nízkou cenu 0,000012 USD můžete i vy vlastnit kryptoměnu se zdánlivě neomezeným potenciálem růstu. Je tu však jeden problém: kryptoměna byla spuštěna s obrovskou zásobou 1 kvadrilionu mincí (jednička následovaná 15 nulami).

Pro představu, aktuální nabídka etherea (ETH) v oběhu činí 122 milionů mincí. Maximální celková nabídka Bitcoinu (BTC) – vůbec – bude 21 milionů mincí. Je zřejmé, že Shiba Inu má problém s nadměrnou nabídkou – 1 kvadrilion je šíleně vysoké číslo. Nabídka Shiba Inu je příliš velká a poptávka nedostatečná. Dokud se dramaticky nesníží počet mincí, má její cena omezený potenciál růstu.

Zdroj: Unsplash

Z tohoto důvodu jsem si stále více uvědomoval, že existuje pouze jediný ukazatel, který by se měl používat k hodnocení shiba inu: míra spálení. Ta označuje rychlost, jakou uživatelé spalují žetony Shiba Inu: Čím vyšší je míra spalování mincí, tím lépe.

„Pálení žetonů“ neznamená, že lidé na celém světě pořádají mohutné ohně. Znamená to pouze, že trvale odstraňují tokeny z oběhu tím, že je převádějí do „mrtvé“ peněženky.

Když se dnes podíváte na celkovou nabídku Shiba Inu, možná vás zarazí údaj 589,6 bilionu mincí. To by mohlo znamenat, že 410,4 bilionu mincí již bylo spáleno. Ve skutečnosti je to však zásluha úsilí jediného člověka, Vitalika Buterina, spoluzakladatele Etherea.

Anonymní zakladatel Shiba Inu, známý jako Ryoshi, poslal Buterinovi v roce 2020 jako dar téměř polovinu zásob Shiba Inu. Buterin okamžitě otočil a spálil 410 bilionů žetonů. A ani to nebylo snadné. Spálení takového množství bezcenné digitální měny ve skutečnosti vyžaduje docela dost plánování.

Zdroj: Unsplash

Naštěstí už existují veřejně dostupné zdroje, které vám prozradí, kolik se v dnešní době pálí shiba inu. Podle odhadů bylo jen v prvním zářijovém týdnu spáleno 300 milionů tokenů. V jednom velkolepém 24hodinovém období bylo spáleno přes 100 milionů tokenů. Průměrná míra pálení v září nyní činí 23,67 milionu tokenů Shiba Inu denně, což je o více než 138 % více než průměrná denní míra v srpnu.

Ať se dnes podíváte kamkoli, zdá se, že lidé mluví o způsobech, jak spálit shiba inu. Uvědomili si, že počáteční nabídka mincí v oběhu ve výši 1 kvadrilionu znehodnotila měnu. Spálení je jediným způsobem, jak vrátit nabídku a poptávku do rovnováhy.

Logika je jednoduchá: Shiba Inu musí hořet více, aby se stala cennou. Možná jsem ohledně jeho budoucnosti příliš cynický, ale je těžké nevidět každý nový projekt, který komunita Shiba Inu spustí, jako chytrý způsob, jak tokeny spálit a dostat je z oběhu.

Kolik Shiba Inu ještě potřebuje spálit?

Hlavní otázka tedy zní: Kolik se ještě musí spálit, aby se SHIB stala výhodnou koupí? Za předpokladu tržní kapitalizace ve výši 7 miliard dolarů, na kterou je dnes oceněna, by Shiba Inu, pokud by někdy chtěla dosáhnout hranice 1 dolaru, musela snížit celkovou nabídku na přibližně 7 miliard mincí. Ale opět, celková nabídka v oběhu byla při spuštění tak šíleně vysoká, že dosáhnout této hranice 7 miliard bude obtížné. Shiba Inu by musela spálit více než 99 % všech svých stávajících mincí, aby se nabídka a poptávka vrátily do rovnováhy.

Zdroj: Pixabay

Proto je jediným důležitým ukazatelem míra spálení. Nechci slyšet o nových aplikacích, nových řešeních škálování nebo nových projektech metaverza, pokud nenabízejí nové způsoby spalování tokenů.

Jakmile se podaří dostat pod kontrolu masivní převis nabídky tokenů Shiba Inu, možná se rozhodnu vrátit na trh s touto extrémně znehodnocenou kryptoměnou.