Jednoduchá dlouhodobá strategie fondu se střední kapitalizací

Někdy je jednoduchá a konzistentní strategie, která se může vyplatit ve srovnání s přílišným přemýšlením o trhu.

Fondu Hennessy Fund Cornerstone Mid Cap 30 (HFMDX) umožnilo spoléhání se na poměr ceny k prodejům a téměř dvě desetiletí trvající vzorec od jeho založení v roce 2003 překonat trh i v době letošních otřesů na trhu.

„Nejsme sběrači akcií,“ říká Ryan Kelley, investiční ředitel a portfolio manažer. „Nejdeme ven a neříkáme, že si myslíme, že byste měli koupit tohle nebo prodat tohle. Tohle je prostě to, co vlastníme a co se nám osvědčilo.“

I když index S&P 500 letos klesl o 15 % a index Russell Midcap o více než 12 % díky agresivnímu Federálnímu rezervnímu systému a zpomalující ekonomice, akcie fondu Midcap od počátku roku vzrostly o téměř 3 %, včetně reinvestovaných dividend. V loňském roce fond vzrostl o 27,2 %.

Nejenže HFMDX překonal výkonnost v letošním roce, ale totéž se mu podařilo i v posledních třech letech, kdy se podle společnosti Morningstar umístil v horním 1% percentilu s desetiletým klouzavým výnosem zhruba 10,7 %. Nákladový poměr fondu činí 1,36 %.

Zdroj: Reuters

Jak funguje
Fond zahrnuje 30 běžných akcií s tržní kapitalizací mezi 1 a 10 miliardami USD.

K jejich vyhledání Kelley používá „vzorec Mid Cap 30“, který vyhledává společnosti, u nichž se očekává růst ročního zisku v předchozím roce a které v předchozích třech a šesti měsících zaznamenaly kladný růst cen akcií. A co je nejdůležitější, fond se omezuje na akcie s poměrem ceny k tržbám nižším než 1,5násobek, což znamená, že investoři neplatí více než 1,50 dolaru za každý dolar tržeb, které společnost přinese.

„Myslíme si, že poměr ceny k tržbám je jedním z nejčistších čísel,“ říká Kelley a dodává, že tato metrika nabízí nejjasnější pohled na potenciální hodnotu společnosti. „Na straně tržeb můžete manipulovat mnohem méně, než když se dostanete k zisku na akcii, mezi nimiž je spousta pohyblivých částí.“

Kelley vysvětluje, že zaměření na střední kapitalizaci vychází z údajů, které naznačují menší volatilitu než u malých kapitalizací a výkonnost odpovídající výkonnosti velkých kapitalizací za desetileté klouzavé období. Rebalanci provádí zpravidla jednou ročně mezi zářím a listopadem, kdy se obmění přibližně dvě třetiny portfolia.

Je to hodnotový přístup, který fond dovedl do silných oblastí trhu, včetně energetického, ve správný čas, a to ještě předtím, než se tento sektor rozjel v důsledku války na Ukrajině. V následujících měsících fond pomocí této strategie navyšoval svůj podíl v tomto sektoru a investoval do ropných rafinérií a málo známých společností, jako jsou HF Sinclair a Antero Resources – jeho největší podíl. Tento vzorec také nasměroval Hennessyho k výrobci oceli a kovů Commercial Metals.

Dalším klíčovým holdingem, který splňuje kritéria fondu, je BJ’s Wholesale. Hennessy poprvé nakoupil akcie této společnosti zhruba před třemi lety a v posledních 12 měsících svůj podíl pomalu zvyšoval, takže celková pozice dosáhla podle údajů FactSet zhruba 4,4 % portfolia.

Akcie společnosti BJ’s letos vzrostly o více než 18 %, přičemž na začátku tohoto měsíce dosáhly historického maxima. Kelley tvrdí, že akcie těží z prodejů na svých čerpacích stanicích a měly by si i nadále vést dobře, protože spotřebitelé v souvislosti s inflací obchodují s nižšími cenami.

Navzdory dlouhodobému odklonu od uhlí je Peabody Energy dalším jménem, ke kterému Kelley v posledních měsících přidal, čímž podle údajů FactSet zvýšil pozici na dnešních zhruba 6,3 % z 2,8 % zhruba před rokem. Peabody letos vzrostla o 132 %.

Aby bylo jasno, překonání výkonnosti není jisté, zejména pokud akcie s megakapacitou opět převezmou vedení na trhu poté, co si letos v souvislosti s růstem úrokových sazeb oddechly.

„Jsme dlouhodobější investoři,“ řekl Kelley. „Chceme poskytnout účast na růstu, když to jde, ale také proto, že se díváme na poměrně přísné oceňovací metriky, snažíme se chránit proti poklesu, takže nechceme, aby naši investoři tolik ztráceli, když trh klesá.“