Plány na rafinérii lithia mohou akcie společnosti Tesla ještě výrazně posílit

Tesla chce přivést do Texasu rafinaci lithia, což by mělo investory nadchnout

Pokud jde o pokrok v oblasti baterií, Tesla (NASDAQ:TSLA) je na koni. Začátkem tohoto týdne lídr v oblasti elektromobilů oznámil, že je možná na pokraji snížení nákladů na výrobu baterií na polovinu. Nyní společnost zvažuje rozšíření svého impéria o závod na zpracování hydroxidu lithného, který by se nacházel na pobřeží Texaského zálivu. Podle dopisu zaslaného úřadu texaského kontrolora by šlo o „první závod svého druhu v Severní Americe“. Společnost již podala úřadu kontrolora žádost o zahájení prací na rafinaci lithia. Akcie TSLA od zveřejnění zprávy rostou.

Podle CNBC by Tesla mohla zahájit stavbu tohoto nejnovějšího podniku ještě před koncem roku. Portál uvádí, že výroba v závodě by mohla začít ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022, pokud se nevyskytnou žádné právní nebo regulační překážky. Pokud se Tesle podaří úspěšně získat potřebná povolení, mohl by jí tento nový závod poskytnout přesně to, co potřebuje: Způsob, jak zpracovávat důležité materiály, které potřebuje k zefektivnění výroby baterií. A jak fanoušci TSLA vědí, cesta na vrchol závodu elektromobilů spočívá ve schopnosti efektivně vyrábět baterie se ztrátovými náklady. Pokud se společnosti Tesla podaří porazit své konkurenty na této frontě, zajistí si vedoucí postavení v odvětví elektromobilů. Podívejme se blíže na to, co se děje.

Co to znamená pro akcie TSLA

Pro akcie TSLA to byl vynikající týden. Akcie vzrostly za den o 4 % a za týden o 6 %, což svědčí o stabilní růstové trajektorii. Tato zpráva je přesně to, co investoři hledali, protože ukazuje, že se Tesla zaměřuje na dobytí jedné z nejdůležitějších zbývajících hranic v oblasti elektromobilů. A co víc, ukazuje, že tento cíl je dosažitelný. Elon Musk dal jasně najevo, že si uvědomuje, že Tesla musí zdokonalit své vlastní lithium. V dubnu 2022 reagoval na tweet s grafem ceny lithia následujícím textem:

Musk je někdy hyperbolický, ale v tomto případě je „šílená úroveň“ vhodným popisem. Volatilita komoditního trhu v roce 2022 způsobila, že se cena tohoto minerálu téměř zdvojnásobila. Podle CNBC vzrostla letos o 120 %, přičemž se odvolává na údaje společnosti Benchmark Mineral Intelligence. Pro společnost Tesla však dává zřízení vlastní rafinerie smysl i z jiného důvodu. Jak zdroj uvádí: „Krok společnosti Tesla je pravděpodobně také snahou o diverzifikaci dodávek lithia a výroby baterií. Čína kontroluje více než polovinu světového zpracování a rafinace lithia a Spojené státy pouze 1 %.“

Je zřejmé, že zřízení rafinerie lithia na území USA by bylo pro společnost Tesla výhodné. Dominance Číny na světovém trhu s lithiem vyvolává obavy investorů již řadu let. Pokud by americké společnosti byly schopny začít těžit a rafinovat vlastní lithium, snížilo by to závislost země na Číně a zároveň by to pomohlo výrobcům elektromobilů vyrábět více baterií a standardně i více automobilů. Pokud bude Tesla v tomto podniku úspěšná, budou ji pravděpodobně následovat i další výrobci elektromobilů. Ale jak Tesla ukázala světu, být první společností, která přišla na trh, usnadňuje její ovládnutí.

Pokud se podaří dosáhnout pokroku v rafinerii, akcie TSLA v příštích měsících prudce vzrostou.

Zdroj: Getty Images