Desetileté čekání hedgeového fondu na propad čínského jüanu se blíží ke konci

Již více než deset let sází americký manažer hedgeového fondu, který do Číny nikdy nevkročil, trpělivě na to, že jüan čeká masivní kolaps, tak hluboký, že by se jeho hodnota mohla snížit na polovinu.

Od roku 2014 vkládá Kevin Smith ze společnosti Crescat Capital až 10 % svého makrofondového fondu ve výši 136 milionů dolarů do opcí sázejících proti této měně. Někdy na tom prodělal. Někdy se to vyplatilo, i když k výrazné devalvaci, kterou očekával, nikdy nedošlo.

Smith však říká, že nyní možná přišla jeho chvíle.

Kdysi kvetoucí čínský trh s bydlením se hroutí. Ekonomika se potácí pod Covidovými výlukami. A Čínská lidová banka snížila úrokové sazby právě v době, kdy je centrální banky po celém světě zvyšují, což investory ještě více motivuje k přesunu peněz do zahraničí.

Tyto síly dohromady stlačily kurz jüanu vůči americkému dolaru v letošním roce o více než 8 %. To jej staví na cestu k největšímu ročnímu poklesu od roku 1994 – a podle Smithe to může být jen začátek.

Zdroj: Unsplash

„Čína dnes prochází finanční krizí, která je podle mého názoru mnohem vážnější než globální finanční krize v USA,“ řekl 58letý Smith z Denveru v rozhovoru. „Pro nás se hraje o měnu.“

Varování před blížícím se kolapsem čínské měny nejsou ničím novým. Medvědí investoři již léta varují, že čínské banky půjčují příliš mnoho peněz, zejména na financování realitního šílenství. Předpovídají, že to povede k takovému nárůstu špatných úvěrů, že Peking bude muset tisknout peníze na záchranu bank, což povede k devalvaci měny.

Tento argument se zdá být aktuální. Čínský trh s bydlením slábne a hrozí, že banky zatíží horami nesplácených úvěrů. Drakonická politika Pekingu zaměřená na zero-COVID vedla mezitím k průběžným výlukám, které Čínu přivádějí na cestu k jednomu z nejpomalejších období růstu v novodobé historii. Ve druhém čtvrtletí se čínská ekonomika oproti předchozím třem měsícům snížila o 2,6 %, což znamenalo první pokles od začátku roku 2020, tedy od začátku pandemie.

V reakci na to PBOC uvolňuje měnovou politiku a snižuje přitažlivost jüanu tím, že zvětšuje rozdíl mezi úrokovými sazbami v Číně a jinde. Zahraniční investoři letos stáhli z čínského dluhopisového trhu rekordní množství peněz.

Smith však stále patří k menšině. Velké úspory, vysoké zálohy na hypotéky a silná vládní kontrola bank znamenají, že Čína „pravděpodobně nezažije typickou dluhovou nebo finanční krizi s nekontrolovaným úvěrovým propadem, rozsáhlým krachem bank a výrazným znehodnocením“, napsali ekonomové UBS Group AG pod vedením Wanga Taa ve zprávě ze začátku tohoto měsíce.

Zdroj: Unsplash

Letošní pokles jüanu je ve skutečnosti spíše odrazem silnějšího dolaru než slabší čínské měny, protože rekordní obchodní přebytek země kompenzuje odliv kapitálu. Vůči koši měn se jüan příliš nezměnil a analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že do konce roku bude kurz jüanu stabilní na úrovni kolem 6,9 za dolar. 

Smithovo přesvědčení o jüanu nikdy nezakolísalo od doby, kdy proti němu před osmi lety začal sázet. Překvapivá devalvace čínského jüanu v roce 2015 pomohla fondu v tomto roce k zisku 16 %. Od té doby docházelo k vzestupům a pádům, ale celkově podle něj sázka vydělala.

Letos přispěla k 38% zisku fondu do srpna, spolu s medvědími sázkami proti růstovým akciím velkých firem a dlouhými pozicemi v energetickém sektoru. Zisk rozšířil výnos fondu od jeho založení v roce 2006 na 655 %, čímž překonal 343% zisk indexu S&P 500, i když s vyšší volatilitou.

„Stále jsme neviděli, co na tomto obchodu můžeme vydělat,“ řekl Smith. „Možná to přijde až teď.“