Dolar klesá; klíčový index spotřebitelských cen v USA bude udávat tón

Americký dolar se v úterý na začátku evropského obchodování snížil před zveřejněním napjatě očekávaných údajů o inflaci v USA, které pravděpodobně určí tón před zasedáním Federálního rezervního systému příští týden.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, se obchodoval o 0,3 % níže na 107,803 a pokračoval tak v poklesu z 20letého maxima 110,79, které bylo zaznamenáno minulý týden.

V úterý bude veškerá pozornost upřena na zveřejnění srpnového indexu spotřebitelských cen v USA v 14:30, který bude posledním významným ukazatelem inflačních tlaků v zemi před zasedáním Fedu, který bude příští týden určovat měnovou politiku.

Analytici očekávají, že celkové číslo bude činit 8,1 %, což by znamenalo pokles z červencových 8,5 %, přičemž ceny benzinu od minulého měsíce klesly o téměř 10 %. V meziměsíčním vyjádření se očekává pokles inflace o 0,1 %, přičemž v předchozím měsíci se inflace nezměnila.

Trh bude sledovat nejen celkové číslo, ale i jádrové číslo, které se zbavuje potravin a pohonných hmot, aby zjistil, jaký je meziměsíční trend.

Zdroj: Unsplash

„Bude zapotřebí překvapivých čísel, aby se Fed odchýlil od třetího zvýšení sazeb o 75 bb v řadě,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „Koneckonců ekonomika vykazuje slušný růst, vytváří značný počet pracovních míst a předseda Fedu Jerome Powell tvrdí, že ‚musíme jednat hned, přímočaře, důrazně, jak jsme to dělali, a musíme v tom pokračovat, dokud nebude práce hotova‘.“

Trhy v současné době počítají se zhruba 90% pravděpodobností, že Federální rezervní systém na zasedání příští týden zvýší svou základní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů.

Měnový pár EUR/USD vzrostl o 0,2 % na 1,0139, přičemž euro nadále těží ze zvýšení sazeb Evropskou centrální bankou z minulého týdne a souvisejících jestřábích komentářů řady představitelů včetně vlivného prezidenta Deutsche Bundesbank Joachima Nagela, které poukazují na další zvyšování sazeb v tomto roce.

Německá inflace zůstala v srpnu zvýšená na 7,9 % meziročně, jak ukázaly údaje zveřejněné dříve v úterý, a to by mělo vyústit ve velmi slabý německý index ekonomického sentimentu ZEW, později během seance.

Měnový pár GBP/USD vzrostl o 0,3 % na 1,1708 a pokračoval tak v prudkém růstu, který byl zaznamenán během noci, přestože růst zaměstnanosti ve Spojeném království za tři měsíce do července prudce zpomalil.

Zdroj: Unsplash

Úřad pro národní statistiku uvedl, že v tomto období bylo vytvořeno pouze 40 000 čistých pracovních míst, což je méně než 160 000 za tři měsíce do června. I přesto však míra nezaměstnanosti klesla na 3,6 % populace, což je nejnižší hodnota za posledních téměř 50 let, a to díky počtu lidí, kteří zcela opustili pracovní sílu.

USD/JPY klesl o 0,3 % na 142,44, přičemž jen si vůči dolaru připsal malé zisky, protože se nadále objevovaly spekulace o intervenci japonských představitelů na podporu oslabené měny.

Na riziko citlivý měnový pár AUD/USD zůstal v podstatě beze změny na úrovni 0,6885 poté, co údaje ukázaly, že spotřebitelská a podnikatelská nálada v zemi zůstává navzdory mírnému zlepšení v posledních měsících utlumená.

USD/TRY se během úterního rána v Evropě pohybuje kolem 18,22 poté, co předchozí den klesl nejvíce za poslední měsíc. Pár s tureckou lirou (TRY) si přitom bere příklad z jestřábích signálů na opčním trhu.

Pár AUD/NZD vykazuje růstový moment poté, co v tokijské seanci vybral nabídky pod 1,1200. Aktivum směřuje ke kritické překážce 1,1250.