Ether šlape bitcoinu na paty v závodě o kryptoměnovou korunu

O tom, že by ether mohl vyzvat svého staršího bratra bitcoin, se mu dlouhá léta mohlo jen zdát. Nyní se jeho ambice možná stávají reálnějšími.

Druhá největší kryptoměna přebírá bitcoinu podíl na trhu před důležitou softwarovou aktualizací „Merge“, která by mohla prudce snížit energetickou náročnost jeho blockchainu Ethereum, pokud ji vývojáři v nadcházejících dnech zvládnou.

Podle datové platformy CoinMarketCap klesla dominance bitcoinu, resp. jeho podíl na tržní hodnotě kryptotrhu, na 39,1 % z letošního maxima 47,5 % v polovině června. Naopak ether se vyšplhal na 20,5 % z 16 %.

Upstart má stále daleko k tomu, aby předstihl bitcoin na pozici kryptoměny číslo 1, což je zvrat, který je mezi nadšenci známý jako „převrácení“. Svou pozici však dohnal; v lednu 2021 kraloval bitcoin se 72 %, zatímco ether zaujímal slabých 10 %.

Co se týče ceny, jeden ether má nyní hodnotu 0,082 bitcoinu, což je blízko maxim z prosince 2021 a prudce nad minimem z června 2022, kdy činil 0,049 bitcoinu.

„Lidé nyní považují ether za v podstatě bezpečné aktivum, protože viděli úspěch sítě, myslí si, že se nikam neposune,“ řekl Joseph Edwards, vedoucí finanční strategie ve společnosti Solrise Finance, která se zabývá správou fondů.

Zdroj: Pixabay

„To, jak je Ethereum v kryptoměnovém ekosystému vnímáno, je trvalé.“

ROZMARNÉ KRYPTO

Sloučení, které se po několika odkladech očekává ve čtvrtek, by mohlo vést k širšímu využití blockchainu a potenciálně zvýšit cenu etheru – i když na rozmarném kryptotrhu není nic jisté.

Ethereum tvoří páteř velké části vize „Webu3“, tedy internetu, kde kryptoměna zaujímá ústřední místo a pohání aplikace zahrnující odnože kryptotrhu, jako jsou decentralizované finance a nefungující tokeny – ačkoli tento tolik opěvovaný sen je stále neuskutečněný.

Bitcoin i ether letos klesly téměř o polovinu kvůli obavám ze supervelkého zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank. Přesto se zdá, že se investorům podoba fúze líbí, přičemž ether od konce června vzrostl o více než 65 %. Bitcoin se za stejné období téměř nepohnul.

„Uvidíme, že (ether) bude atraktivní pro některé investory, kteří se obávají spotřeby energie,“ řekl Doug Schwenk, generální ředitel společnosti Digital Asset Research, i když upozornil, že ether je stále daleko za bitcoinem.

Zdroj: Unsplash

KRÁL JE SILNÝ

Snižující se dominance bitcoinu na současném medvědím trhu kryptoměn je odklonem od předchozích tržních cyklů, kdy investoři prodávali méně významné tokeny – „altcoiny“ – ve prospěch likvidnějšího a spolehlivějšího bitcoinu.

Sesadit krále z trůnu však není snadné.

Bitcoin je stále zdaleka nejznámější kryptoměnou. Mainstreamoví investoři, kteří od roku 2020 ponořili své prsty do kryptotrhu, měli tendenci obracet se nejprve k bitcoinu, jakožto nejlikvidnějšímu a nejobchodovanějšímu tokenu.

Jeho tržní kapitalizace ve výši 427 miliard dolarů je stále více než dvojnásobkem 210 miliard dolarů etheru a účastníci trhu pevně věří, že původní digitální mince zůstává zlatým standardem v oblasti kryptoměn díky své omezené nabídce.

Zdroj: Getty Images

Někteří hráči na trhu tvrdí, že bitcoin má stále pevnou pozici na kryptoměnovém trůnu, i když musí akceptovat další uchazeče. Například Hugo Xavier, generální ředitel společnosti K2 Trading Partners, uvedl, že jeho dominance by se mohla zlepšit na rozmezí 50-60 %, pokud se trh s kryptoměnami změní v býčí, ale je nepravděpodobné, že by se opět dotkla 70 %.