Společnosti Microsoft a Apple sázejí na vznikající svět virtuální reality

Trh s virtuální realitou (VR) je stále v počáteční fázi, ale má potenciál stát se důležitým segmentem širšího technologického prostoru, protože trh s VR pro spotřebitele a podniky dosáhne za necelé tři roky odhadem 25 miliard dolarů.

Dvě společnosti, které mají velkou šanci úspěšně proniknout na tento rostoucí trh, jsou Microsoft (MSFT) a Apple (AAPL). Tito technologičtí giganti se již svým způsobem do VR a rozšířené reality (AR) pustili a nakonec by mohli těžit z jejich včasných kroků. Zde je důvod.

Sázka společnosti Microsoft na náhlavní soupravu

Stejně jako mnoho dalších technologických společností má i Microsoft vlastní náhlavní soupravu AR/VR. Ale na rozdíl od mnoha svých kolegů se náhlavní souprava Microsoftu nazvaná Hololens již používá pro reálné aplikace.

Průmysloví výrobci a zdravotnické společnosti využívají Hololens ke školení zaměstnanců a kromě vlastních aplikací společnosti Microsoft je pro Hololens k dispozici již 200 partnerských aplikací.

Zdroj: Unsplash

Nejvýznamnějším případem využití Hololens je však zatím americká armáda. Microsoft má v současné době smlouvu v hodnotě až 22 miliard dolarů na dodávku 120 000 jednotek Hololens pro divizi ozbrojených složek a nedávno armádě odeslal první zásilku 5 000 kusů.

Tato zařízení jsou upravenou verzí Hololens nazvanou Integrated Visual Augmentation System (IVAS) a mohou využívat cloudové výpočetní služby Azure společnosti Microsoft ke sledování a zobrazování specifických údajů ze senzorů.

Microsoft samozřejmě nemá zájem pouze o nasazení Hololens v ozbrojených složkách, ale tato první objednávka ukazuje, že zařízení má praktické využití a že Microsoft již dostává potenciálně velké zakázky na svou náhlavní soupravu – což si většina technologických společností nyní nemůže dovolit.

Nejen to, ale pokud se Microsoftu podaří ukázat, jak dobře se jeho cloudové služby Azure s náhlavní soupravou spojují, mohlo by být budoucí využití Hololens přínosem pro již tak úspěšnou cloudovou službu společnosti.

Zdroj: Unsplash

Ambice společnosti Apple v oblasti rozšířené reality

Společnost Apple už v oblasti AR/VR udělala určitý pokrok, když se snaží do svého obchodu App Store dostat aplikace pro rozšířenou realitu. V mobilním operačním systému společnosti již funguje více než 14 000 aplikací pro rozšířenou realitu – a Apple pravděpodobně teprve začíná.

Společnost údajně pracuje na náhlavní soupravě AR/VR, kterou už ukázala představenstvu. To naznačuje, že by Apple mohl být velmi blízko uvedení tohoto zařízení na trh, i když zatím není jisté, kdy tak učiní.

Společnost Apple je obzvlášť zkušená ve spojování softwaru s hardwarem. Dalším ukazatelem, že je blízko uvedení náhlavní soupravy, je skutečnost, že uniklý zdrojový kód ukázal, že technologický gigant pracuje na systému, který nazývá RealityOS, což je pravděpodobně odkaz na operační systém pro rozšířenou realitu a virtuální realitu.

Někteří analytici odhadují, že pokud společnost Apple uvede na trh náhlavní soupravu, mohl by její prodej za pouhých pět let od uvedení na trh dosáhnout až 18 miliard dolarů.

Zdroj: Unsplash

Podle některých nejnovějších odhadů se uvedení náhlavní soupravy AR/VR společnosti Apple očekává koncem letošního nebo v příštím roce, což znamená, že investoři možná nebudou muset čekat dlouho, než se Apple na tomto trhu prosadí.

Buďte na tomto trhu trpěliví

I když mají společnosti Microsoft a Apple velký potenciál těžit z AR a VR, investoři budou muset být trpěliví, aby se toho dočkali.

Tyto segmenty technologického světa jsou teprve na začátku a může trvat několik let, než Microsoft a Apple uvidí přímý přínos pro své nejvyšší a nejnižší příjmy.