Japonský jen roste na základě zpráv o předzvěsti intervence ze strany BOJ

Japonský jen se dále vzdálil od ostře sledované úrovně 145 za dolar po zprávách, že Bank of Japan provedla na měnovém trhu tzv. kontrolu kurzu, což je považováno za předzvěst intervence.

Měna vzrostla o 0,9 % na úroveň kolem 143,30 poté, co na začátku asijské seance klesla na 144,96 vůči dolaru. Ve středu kolem oběda ministr financí Šunichi Suzuki uvedl, že Japonsko nevylučuje žádnou reakci, pokud by současný vývoj na devizovém trhu pokračoval, a tyto možnosti zahrnují i vstup na trhy.

Prolomení hranice 145 by do hry přivedlo 146,78, což je úroveň dosažená před společnou intervencí Japonska a USA na podporu jenu v roce 1998.

Japonské úřady s poklesem kurzu jenu stupňovaly slovní varování, která však nedokázala zvrátit vývoj proti posilování dolaru. Středeční zprávy jsou opět krokem vpřed a přicházejí v době, kdy si obchodníci kladou otázku, jak účinná by byla jakákoli intervence, zejména pokud by byla jednostranná a bez podpory USA.

„Pokud bude taková situace pokračovat, nevyloučíme žádné možnosti reakce,“ řekl Suzuki a zopakoval tak varování, které dříve během dne vyslovil nejvyšší měnový úředník Masato Kanda. Na přímou otázku, zda je jednou z těchto možností intervence, Suzuki odpověděl, že ano.

Ministerstvo financí a BOJ na žádost o komentář bezprostředně nereagovali.

Kontrola sazeb

USD/JPY výrazně nad úrovněmi, které už dříve vyžadovaly intervenci – Zdroj: Bloomberg

Ke kontrole kurzu dochází, když BOJ vyzve obchodníky, aby zjistili cenu měny vůči dolaru – tento krok může sloužit jako varování, aby se vyhnuli jednosměrným sázkám. Obvykle k němu dochází, když se zvýší volatilita a slovní intervence nemusí být dostatečná.

V Japonsku rozhoduje o intervenci na trhu ministerstvo financí a samotný nákup nebo prodej provádí centrální banka. O kontrolách dříve informoval deník Nikkei.

Ačkoli by to mělo obchodníky uvést do nejvyšší pohotovosti, že úřady zvažují směrové intervence na trzích, kontroly sazeb nejsou v žádném případě zárukou, že se akce blíží.

Intervence na oslabení jenu v září 2010 přišla více než měsíc po zprávách o kontrolách sazeb. Po podobných zprávách v roce 2016 Japonsko nakonec neintervenovalo.

„Nebude překvapením, pokud ke kontrole sazeb skutečně dojde, vzhledem k řadě slovních varování z dnešního rána,“ uvedl Akira Moroga, manažer měnových produktů v tokijské bance Aozora. „Ale i když je zpráva o kontrole sazeb pravděpodobně předzvěstí skutečné intervence, není pravděpodobné, že by vedla k okamžité akci, a je pouze vyslechnutím a prodloužením slovní intervence.“

Tlak se stupňuje

Zdroj: Getty Images

Další tlak na japonské představitele ve středu vyvolal benchmarkový desetiletý výnos země, který dosáhl horní hranice tolerovaného rozpětí centrální banky 0,25 %. BOJ již dříve během dne opět zvýšila plánované nákupy dluhopisů ve snaze omezit růst výnosů.

Dopad silnějšího dolaru se neomezoval pouze na Japonsko, ale představitelé v celé Asii se snažili posílit své měny. Propad jihokorejského wonu vyvolal komentáře tamních představitelů, že pozorně sledují trhy. Čína rozšířila svou obranu měny tím, že stanovila svůj referenční kurz jüanu s nejsilnějším sklonem v historii.

Japonská měna se letos vůči zelené bankovce propadla o více než 20 % v důsledku prohlubujících se rozdílů v politice obou zemí. Úterní údaje o inflaci v USA posílily sázky na to, že Fed na svém zasedání tento měsíc zvýší svou referenční sazbu o 75 bazických bodů, zatímco BOJ podle prognóz ponechá sazby na konci svého zářijového zasedání.

„Spekulace budou pokračovat a volatilita zůstane vysoká až do zasedání Fedu příští týden,“ uvedl Takeši Minami, hlavní ekonom Norinchukin Research Institute. „Zatímco BOJ bude na svém zasedání nadále vysílat varovné signály ohledně rychlého oslabování jenu, je velmi nepravděpodobné, že by v reakci na oslabování jenu změnila svou politiku.“

Oficiální vyjádření

Zdroj: Getty Images

Jakékoli kroky ze strany Tokia tak zůstávají v rukou ministerstva financí. Jazyk japonských úředníků ohledně nedávných pohybů jenu se blíží formulacím používaným předtím, než v minulosti přímo intervenovali na měnovém trhu.

Přesto je podle ekonomů šance na intervenci malá. Japonsko má sice ve svých devizových rezervách větší palebnou sílu na podporu jenu než v roce 1998, ale analytici vidí jen malou šanci, že by Tokio dokázalo zvrátit trend prostřednictvím intervence bez pomoci USA.

„Dnešní vývoj mi říká, že intervence není vyloučena. Je však třeba si uvědomit, že intervence bude bezvýznamná, pokud nebude fungovat,“ řekl Hideo Kumano, výkonný ekonom výzkumného institutu Dai-Ichi Life. „Pro samotné Japonsko je nadále těžké zasáhnout. Pokud tak učiní a vyvolá tím výtku ze strany USA, trhy to ještě více zmate.“

Obchodníci s opcemi se začínají poohlížet po ochraně před možnými kroky. Jednoměsíční rizikové reverzy pro dolar-jen – ukazatel očekávaného směru vývoje měnového páru v tomto časovém horizontu – ukazují na krátkodobý pokles.

„Kontroly sazeb ze strany BOJ lze považovat za přidání váhy jejich pokračujícímu úsilí o „jawboning“,“ uvedl Yanxi Tan, devizový stratég společnosti Malayan Banking Berhad. „Navzdory včerejšímu pozitivnímu překvapení v podobě amerického indexu spotřebitelských cen mohou tyto snahy o zpomalení růstu dolaru pomoci zmírnit jeho tempo. Nyní se zvyšuje pravděpodobnost, že se současnému rostoucímu trendu dolaru vůči jenu nepodaří prolomit vrchol z roku 1998 poblíž 147,66.“