Nejdůležitější události na českém měnovém a akciovém trhu

Pražská burza po šesti dnech růstu oslabila, ztrácela většina titulů

Pražská burza po šesti růstových dnech v řadě klesla. Index PX dnes oslabil o 0,56 procenta na 1234,16 bodu. Ztrácela většina titulů, nejvíce zbrojovka Colt CZ a Komerční banka. V zisku zakončily obchodování pouze akcie elektrárenské společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

„Po včerejším (úterním) prudkém propadu akciových trhů v zámoří se dnes do záporného teritoria vydaly i západoevropské burzy, a v daném sentimentu tak ztrácela i pražská burza,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek. Analytik Wood & Company Vojtěch Boháč upozornil, že index PX se hned ráno propadl o 1,6 procenta, postupně ale větší část ztrát umazal.

Se ztrátou skončil celý finanční sektor. Cenné papíry Komerční banky zlevnily o 2,15 procenta na 681,50 Kč. „Banka tak mírně korigovala předchozí zisky, když v pěti růstových seancích v řadě přidala přes 22 procent,“ uvedl Dudek. Pojišťovna VIG si pohoršila o 1,74 procenta na 565 korun, Moneta Money Bank o 0,26 procenta na 77,10 Kč a Erste Bank o 0,1 procenta na 627,40 Kč.

Zbrojovka Colt CZ oslabila o 2,29 procenta na 554 korun. Naopak ČEZ, který byl nejobchodovanějším titulem dne, zhodnotil o 1,56 procenta na 979 korun. „Akcie uzavřely nejvýše od začátku měsíce,“ dodal Boháč.

Kurz koruny se dnes příliš nezměnil, dolar i euro jsou shodně za 24,52 Kč

Zdroj: Getty Images

Kurz koruny vůči oběma hlavním světovým měnám se dnes příliš nezměnil. Vůči euru posílila česká měna proti úterý o dva haléře a k dolaru o haléř oslabila. Kolem 17:00 se dolar i euro obchodovaly shodně za 24,52 koruny. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Koruna se podle analytika společnosti Purple Trading Jaroslava Tupého drží na slabších hodnotách, kam v úterý poslalo zveřejnění inflace v USA všechna riziková aktiva. „Nyní už je jasné, že jak americký Fed (centrální banka), tak i Evropská centrální banka budou opakovaně zvyšovat základní úrokovou sazbu na svých dalších zasedání. To bude působit proti koruně a bude ji tlačit do slabších hodnot,“ podotkl.

U ČEZ nyní lidé platí o 37 procent méně, než je stanovený strop energií

Energetická společnost ČEZ nyní ve svém základním ceníku u nejběžnější distribuční sazby D02d nabízí silovou elektřinu za 3775 korun za jednu megawatthodinu (MWh). Jde o ceník, který je k dispozici současným odběratelům a nemá zafixovanou cenu. Naposledy ho ČEZ zdražil od 1. ledna. Státem stanovený strop cen elektřiny činí 6000 Kč za MWh. Tržní ceny se ale do ceníků ČEZ promítají se zpožděním, bez stanovení maximálních cen by tak podle odborníků hrozilo, že by odběratelé mohli od příštího roku platit až trojnásobek současné ceny silové elektřiny. ČEZ pravidelně mění základní ceník na přelomu roku. Cena silové elektřiny tvoří v současnosti asi dvě třetiny celkové ceny elektřiny, připočítává se k ní ještě regulovaná složka.

Vláda se shodla na zavedení maximální ceny za elektřinu a plyn pro maloodběratele. Strop na silovou elektřinu bez nákladů na distribuci byl stanoven na 6000 Kč za megawatthodinu (MWh), což odpovídá zhruba stropu 200 euro bez DPH (4900 Kč) za MWh. Koncový zákazník by spolu s distribucí měl za elektřinu platit zhruba 7000 až 9000 korun za MWh. U plynu by strop měl být stanoven na 3000 korun za MWh, což odpovídá stropu zhruba 100 euro za MWh bez DPH.