2 akcie energetických společností s robustním růstem zisků a tržeb

Tyto energetické akcie pravděpodobně odmění investory kapitálovými zisky a příjmy.

V roce 2022 se nejlépe dařilo akciím energetických společností, které vzrostly o 48 % ve srovnání se 14% ztrátou širšího trhu. Ve skutečnosti jediným dalším sektorem, který letos dosáhl kladného výnosu, jsou utility. Jejich 9% zisk ve srovnání s tím bledne.

Růst akcií energetických společností podpořil výrazný nárůst cen ropy a zemního plynu. V určitém okamžiku boom cen energií skončí a akcie energetických společností téměř jistě vrátí část svých zisků. Tato doba však ještě nenastala.

A přestože stoupající příliv zvedl téměř všechny lodě, pro investory má smysl zaměřit se na společnosti se silným růstem zisků a tržeb. Ty pravděpodobně překonají své kolegy a udrží si větší část svých zisků, i když se sektor otočí směrem dolů. S ohledem na to se podívejme na několik energetických akcií, na které by se investoři mohli zaměřit.

Occidental Petroleum (OXY)

Occidental Petroleum (NYSE:OXY) je zdaleka nejvýkonnější společností na tomto seznamu a může se pochlubit ročním ziskem 125 %. Důvodem nadšení investorů je částečně Warren Buffett.

Buffett prostřednictvím společnosti Berkshire Hathaway (NYSE:BRK-A, NYSE:BRK-B) nashromáždil v této společnosti zabývající se těžbou ropy a zemního plynu masivní pozici. Buffettův podíl vzrostl z 10 % v březnu na 15 % v květnu a letos v létě překročil 20 %. V současné době má Buffett téměř 29% podíl, tj. 272,2 milionu akcií včetně warrantů. Podle regulačních dokumentů má Buffett zelenou ke koupi až 50 % Occidental Petroleum, i když se neočekává, že by v současné době získal ve firmě kontrolní podíl.

Zdroj: Getty Images

Pokud jde o růst, společnost vykázala v roce 2021 46% nárůst tržeb a upravený zisk ve výši 2,55 USD na akcii ve srovnání s upravenou ztrátou ve výši 4,01 USD v roce 2020. V letošním roce analytici předpokládají 45% růst tržeb a 4,4% nárůst zisku na akcii.

A konečně, akcie OXY jsou přiměřeně oceněny s klouzavým poměrem ceny k zisku 6,5 a forwardovým P/E 9,6.

Exxon Mobil (XOM)

Největší energetickou akcii na trhu prostě nelze ignorovat. Exxon Mobil (NYSE:XOM) se může pochlubit tržní kapitalizací ve výši téměř 400 miliard dolarů, čímž je výrazně větší než další největší veřejně obchodovaná energetická společnost Chevron (NYSE:CVX), která má tržní kapitalizaci 312 miliard dolarů.

Kromě toho, že je tato akcie dominantní součástí fondu Energy Select Sector SPDR ETF (NYSEARCA:XLE) – tvoří 24 % fondu – vyplácí také slušný dividendový výnos ve výši 3,6 %. Přestože akcie XOM za letošní rok vzrostly o 56 %, obchodují se za pouhý 7,5násobek letošních očekávaných zisků a za pouhý 8,8násobek odhadů pro rok 2023.

Zdroj: Unsplash

Tržby v roce 2021 vzrostly o 55 %. Upravený zisk 5,39 USD na akcii byl výrazným zlepšením oproti ztrátě 33 centů na akcii v roce 2020 a představoval celoroční zisk 23 miliard USD. V letošním roce společnost Exxon díky lepším maržím vykazovala rekordní čtvrtletní zisky.

Za celý rok analytici očekávají 66% skok v tržbách a zisk na úrovni 12,70 dolaru na akcii. Ačkoli se neočekává, že by tento explozivní růst pokračoval i v dalších letech, a analytici očekávají pokles zisků a příjmů v roce 2023 a později, je možné, že jsou ve svých odhadech příliš konzervativní.