Co bude dál s klesajícím jenem, když Japonsko naznačilo intervenci?

Po prudkém poklesu vůči dolaru v letošním roce si jen ve středu krátce oddechl díky zprávám, že Japonská centrální banka (BOJ) možná připravuje intervenci na podporu měny.

Vládní představitelé v posledních dnech zintenzivnili svou rétoriku, přičemž ministr financí Šunichi Suzuki v jednom z rozhovorů poznamenal, že v případě dalšího oslabení jenu je mezi vládními možnostmi i měnová intervence.

Média s odvoláním na své zdroje tvrdila, že centrální banka provedla kontrolu kurzu na měnovém trhu. Tento krok je často považován za předstupeň případné intervence, kdy úředníci centrální banky provádějí průzkum mezi účastníky trhu, aby určili orientační cenu pro nákup nebo prodej jenu.

Zpráva o kontrole sazeb vedla ke krátkému růstu jenu, který vůči dolaru vzrostl o více než 1 % a stlačil měnový pár zpět pod úroveň 143 bodů. Ve čtvrtek odpoledne se během asijských hodin obchodoval vůči dolaru na úrovni 143,41 jenu.

Od začátku roku ztratil jen vůči zelené bankovce přibližně 20 % své hodnoty. Minulý týden se propadl na dosah 145 jenů za dolar, protože investoři vsadili na to, že BOJ bude pokračovat ve své ultra uvolněné měnové politice navzdory opatřením ostatních centrálních bank ve světě.

Zdroj: Reuters

Bude intervence fungovat?
Analytici, s nimiž hovořil server CNBC Pro, se domnívají, že intervence je možná, i když vzdálená.

Yujiro Goto, vedoucí oddělení FX strategie ve společnosti Nomura, řekl CNBC Pro, že intervence „stále vypadá nepravděpodobně“ pod úrovní 145 – klíčovou úrovní, která měnový pár přibližuje na dostřel hodnotě 146,78, což byla úroveň dosažená před společnou intervencí Japonska a USA na podporu jenu v roce 1998.

Podle Alvina Tana, vedoucího asijské devizové strategie ve společnosti RBC Capital Markets, se šance na intervenci zvyšuje, ale nemyslí si, že je „v tuto chvíli bezprostřední“.

Zatímco Max Lin, asijský devizový a úrokový stratég ve společnosti Credit Suisse, ve čtvrtek v pořadu „Street Signs Asia“ na CNBC řekl, že „k tomu v dohledné době nedojde“.

„Nemyslím si, že by BOJ a MOF [ministerstvo financí] měly problém s dolarem a jenem na úrovni 145 bodů. Jen si myslí, že se tam dostává příliš rychle. Takže kontrola kurzu byla jen upozorněním trhu, že ho sledují,“ dodal. Jako další důvod, proč neintervenovat, Lin uvedl relativně nízkou úroveň inflace v Japonsku.

Čang Wej Liang, devizový a úvěrový stratég singapurské DBS Bank, se však domnívá, že intervenci „nelze vyloučit“, protože kurz jenu je nyní „značně vychýlený od svých fundamentů“ a měna je „nadměrně volatilní“.

Neexistuje však žádná záruka, že intervence, pokud k ní dojde, přinese požadovaný výsledek.

Zdroj: Getty Images

″Intervence nezlomí růstový trend dolaru vůči jenu, když stále existují fundamentální faktory, a to silný americký dolar, divergence měnové politiky mezi americkým Federálním rezervním systémem a BOJ a konečně záporný obchodní účet,“ uvedl Tan z RBC.

Nejde jen o silný dolar
Silný dolar v letošním roce sehrál při poklesu jenu určitou roli, ale podle Tana jsou ve hře i další faktory.

„Pokud se podíváte na index amerického dolaru, ten vzrostl asi o 14 %. Když se však podíváte na samotný pár dolar-jen, zjistíte, že vzrostl mnohem více – o 25 %. Je to téměř dvojnásobný zisk ve srovnání s indexem amerického dolaru,“ řekl pro CNBC Pro.

Tan se domnívá, že hlavním důvodem oslabení jenu je prohlubující se divergence měnové politiky mezi americkým Fedem a Bank of Japan.

A tato divergence by se mohla dále prohloubit, protože pozorovatelé trhu se nyní připravují na zvýšení měnové politiky o 75 bazických bodů na zasedání amerického Federálního rezervního systému příští týden v návaznosti na horší než očekávanou srpnovou inflační zprávu. Nomura mezitím předpovídá zvýšení o plný procentní bod.

Zdroj: Getty Images

Tan také uvedl, že další brzdou jenu je záporná obchodní bilance Japonska.

Kam směřuje kurz jenu
Chan z DBS Bank se domnívá, že se jen bude obchodovat v rozmezí 140-145, přičemž politická rétorika „ztěžuje“ překročení hranice 145. Zatímco Goto z Nomury se domnívá, že do konce měsíce se bude jen obchodovat na úrovni kolem 142,5 za dolar a do konce roku posílí na 135.

Dodal, že po zbytek roku 2022 se bude kurz dolaru vůči jenu obchodovat v „širším než obvyklém“ pásmu 130-147,5.

Mezitím se Tan z RBC domnívá, že kurz dolaru vůči jenu je blízko svého vrcholu.

„Očekáváme, že dolar-jen do začátku příštího roku vzroste do pásma 150, takže očekáváme ještě trochu vzestupu dolaru. Nicméně, jak již bylo řečeno, mohu souhlasit s názorem, že většina pohybu v cyklu dolar-jen je již za námi. Nebude pokračovat v růstu po celou dobu,“ řekl.

Tan se domnívá, že trvalý obrat v osudu jenu bude spočívat v oslabení dolaru. BOJ také bude muset zvýšit sazby, aby překlenula rozdílnost s Fedem – což je podle Tana nepravděpodobný scénář.