Forex dnes: Dolar se drží pevně na pozadí averze k riziku

Dolar v poslední obchodní den týdne nadále těží z přísunu do bezpečných přístavů a dolarový index se protáhl výše k úrovni 110,00. Futures na americké akciové indexy se v časných ranních hodinách v Evropě pohybují v rozmezí 0,5 až 0,8 % a výnosy referenčních desetiletých amerických státních dluhopisů zůstávají mírně pod úrovní 3,5 %. Před víkendem Eurostat zveřejní revizi srpnových údajů o inflaci HICP a Michiganská univerzita zveřejní předběžné údaje o indexu spotřebitelského sentimentu za září.

Po čtvrtečním zveřejnění smíšených makroekonomických údajů z USA hlavní indexy na Wall Street nakonec uzavřely den hluboko v záporných hodnotách. Před oznámením politiky Fedu v příštím týdnu nástroj FedWatch skupiny CME ukazuje, že trhy oceňují 26% pravděpodobnost zvýšení sazeb o 100 bazických bodů, což nedovoluje americkým akciím, aby se odrazily ode dna.

Mezitím údaje z Číny dříve během dne ukázaly, že maloobchodní tržby v srpnu meziročně vzrostly o 5,4 %, čímž překonaly očekávání trhu ve výši 3,5 %. Kromě toho průmyslová výroba ve stejném období vzrostla o 4,2 %, zatímco analytici odhadovali 3,8 %. Navzdory těmto optimistickým údajům nálada na trhu nadále trpí.

Měnový pár EUR/USD si ve čtvrtek dokázal připsat malé denní zisky, ale nedokázal se stabilizovat nad paritou. Naposledy se pár obchodoval mírně níže na denní úrovni 0,9985. Viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Luis de Guindos v pátek uvedl, že nemají žádné odhady konečné sazby.

GBP/USD ve čtvrtek ztratil téměř 100 pipů a na začátku pátku se začal posouvat níže k úrovni 1,1400, přičemž britská libra citlivá na riziko se v současném tržním prostředí snaží najít poptávku.

Technický výhled EUR/USD – Zdroj: Autochartist

USD/JPY po středečním propadu jen těžko nabírá na síle k oživení a obchoduje se v poměrně úzkém pásmu pod úrovní 144,00.

USD/CNY překonal hranici 7. Ekonomové z OCBC Bank očekávají další zisky páru a sledují rezistenci na úrovni 7,0350.

EUR/GBP skáče na 18měsíční maximum. Ekonomové ING nicméně očekávají, že pár bude bojovat kolem oblasti 0,8750.

„Navzdory zdánlivě nezadržitelnému přehodnocování očekávání sazeb Fedu směrem vzhůru se oceňování BoE zastavilo a nyní se pohybuje kolem 65 bazických bodů pro zářijové zasedání. V současné době vidíme poměrně velkou šanci, že příští týden dojde ke změně o 75 bazických bodů, což by mohlo sterlingu trochu pomoci, a to navzdory obecnému prostředí, které zůstává pro procyklické měny spíše nepříznivé, a obavám z domácího růstu, které budou pravděpodobně bránit velkému oživení GBP.“

„Dnešní ranní skok EUR/GBP se může jen těžko rozšířit nad hranici 0,8750.“

Technický výhled EUR/GBP – Zdroj: Autochartist

NZD/USD nyní přesvědčivě prorazil pod klíčovou podporu na úrovni 0,60. Ekonomové ANZ Bank očekávají, že pár otestuje další úrovně podpory na 0,5940 a 0,5915.

„Kiwi provedlo přesvědčivější průlom pod úroveň 0,60. Tento výraznější pohyb by měl utlumit jakoukoli debatu o tom, zda byla úroveň 0,60 trvale prolomena, či nikoli, a z technického hlediska přivádí do centra pozornosti úrovně 0,5940 (76,4% Fibo rally 2020/21) a 0,5915 (minimum z května 2020 po odrazu z dubna 2020).“