Rostoucí poptávka po elektromobilech může prospět akciím elektromobilů

Kupujte výrobce elektromobilů Fisker, protože poptávka prudce roste, říká Needham

Rostoucí poptávka po elektromobilech by mohla v budoucnu prospět řadě akcií elektromobilů, zejména pak akciím společnosti Fisker, uvedl Needham.

V souvislosti s rostoucím rozšířením elektromobilů zahájila firma sledování společnosti Fisker s nákupním ratingem s odkazem na rostoucí poptávku po SUV. Needham také zvýšil rating akcií Tesla na „hold“ z „underperform“ a zahájil nákup akcií Rivian Automotive a Lucid s ratingem „hold“, resp. „underperform“.

„Naším hlavním poznatkem je, že prognózy růstu elektrických vozidel se po několika revizích provedených agenturami uvedenými v této zprávě stále zdají být konzervativní,“ napsal Vikram Bagri poznámku klientům. „Cíle jednotlivých výrobců OEM, vládní mandáty pro zákaz vozidel se spalovacími motory (ICE) po celém světě a kapitál investovaný do této oblasti ukazují na silnější růst zavádění elektromobilů.“

Přestože Fisker letos klesl o více než 41 %, je to nejpreferovanější akcie firmy v rámci jejího pokrytí EV. Bagri se domnívá, že akcie jsou atraktivní vzhledem k obchodní strategii společnosti a rostoucí oblibě vozů SUV – na které se Fisker specializuje.

Zdroj: Pexels

„Kromě toho by díky popularitě vozů SUV mohly být naše odhady pro FSR příliš konzervativní, protože vozy SUV tvoří ~45 %, respektive >50 % celkových prodejů automobilů v EU a USA,“ uvedl Bagri. „Pokud se tyto poměry udrží, pak by v roce 2030 mělo být v USA a EU prodáno ~10 mil. vozidel typu EV SUV, což by znamenalo, že podíl FSR by činil ~5 % trhu EV SUV.“

Zatímco Needham zvýšil hodnocení akcií Tesly na držet, Bagri poznamenal, že společnost ztrácí dominantní postavení v Číně a ztratila část tržního podílu ve prospěch výrobců originálního vybavení. Akcie se v letošním roce propadly přibližně o 14 %.

Při zahájení pokrytí společnosti Lucid s ratingem underperform Bagri uvedl prémiové ocenění společnosti a potenciální problémy s výrobou, které ji čekají.

„Domníváme se, že vývoj softwaru a náběh výroby by mohl narazit na další problémy kvůli odchodům vysoce postavených osobností ze společnosti,“ uvedl. „A konečně, LCID je společností, která v této skupině vyžaduje nejvíce cizího kapitálu.“

Akcie společnosti Lucid se od začátku roku propadly o více než 56 % a nacházejí se více než 71 % pod svým 52týdenním maximem.

Brad Gerstner z Altimeter Capital odhalil nový podíl ve společnosti Tesla

Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Altimeter Capital Brad Gerstner ve čtvrtek odhalil novou pozici ve společnosti Tesla a vsadil na lídra tohoto odvětví v souvislosti s celosvětovým trendem elektrifikace vozidel.

Tento široce sledovaný technologický investor řekl v rozhovoru pro Scotta Wapnera z CNBC, že v posledních dvou měsících vytvořil nový podíl ve výrobci elektromobilů.

„Svět se nyní ve velkém posouvá … jak kvůli geopolitickým skutečnostem, tak kvůli energetickým skutečnostem, směrem k elektrifikaci,“ řekl Gerstner v pořadu CNBC „Halftime Report“. „V celosvětovém měřítku jsme na úrovni pouhých 8 % elektromobilů.“

Zdroj: Getty Images

Trh s elektromobily se v příštích pěti až deseti letech rozšíří o 30 až 40 %, k čemuž přispějí iniciativy vlád po celém světě, uvedl investor.

„Když se podíváte na společnost Tesla, má 30% marži. Jejich konkurenti mají v nejlepším případě 10%. Myslím, že mají ve světě složenou výhodu,“ řekl Gerstner.

Akcie společnosti Tesla v letošním roce klesly o více než 13 % po 50% nárůstu v roce 2021 a 740% nárůstu v roce 2020.

Pokud jde o celkové makroprostředí, Gerstner se domnívá, že riziko se přesunulo na „přílišné utažení“ Federálního rezervního systému. Tento technologický investor se připojil k dalším vysoce postaveným investorům, jako jsou Jeffrey Gundlach a Cathie Woodová, a varoval, že centrální banka by mohla příliš zpomalit ekonomiku tím, že by ve snaze omezit inflaci zavedla skokové zvýšení úrokových sazeb.